TRAMS OCH LÖGNER: Strandhäll riktar hård kritik mot partiledare

2022 11 18

– Totalt trams, precis som hela deras lögnaktiga valrörelse.

Annika Strandhäll går till hårt angrepp mot Kristdemokraternas partiledare Ebba Bush.

Strandhäll menar att Busch och partierna i den nya regeringen tillsammans med Sverigedemokraterna lurat svenska folket flera gånger i samband med valet 2022.

Underställ av ull

KD-ledaren svarade i veckan på frågor avseende hennes tips om att Sveriges elkonsumenter kan ta på sig ullunderställ för spara in på elen.

Hon fick frågan om huruvida hennes klädtips var motsägelsefullt eftersom hon tidigare reagerat mot andra tips om hur man kan spara in på elen – nämligen SVT:s tips om att inte dammsuga under vissa dagar när elpriset var högt.

Reagerar kraftigt

– Nej, då hade vi ju ett läge då vi hade en regering som la ner väl fungerande kärnkraft, svarade Ebba Busch till Expressen.

– Och då försatte Sverige i ett läge där man behövde gå ut och tipsa befolkningen om när man kunde koka kaffe och dammsuga och städa hemma, framhåller Ebba Busch.

Socialdemokraternas starka profil Annika Strandhäll reagerar kraftigt mot Buschs besked.

Bränslepris och elstöd

– Totalt trams, precis som hela deras lögnaktiga valrörelse, framhåller Annika Strandhäll (S).

Hon räknar sedan upp flera punkter där hon anser att M-KD-SD-L-styret

– Inget elstöd till svenskarna 1 november.

– Inte 10 kr mindre vid pump som SD lovade.

– Ingen ny kärnkraft (minns spaden i backen inom 100 dagar).

– Nedlagt miljödepartement i brinnande klimatkris, poängterar Strandhäll.

– Tack SD, M, Kd och L, framhåller S-profilen syrligt.

Kunde inte ljuga fritt

Annika Strandhäll som var miljö- och klimatminister i Regeringen Andersson anser att högerpartierna ljög hejvilt under valkampanjen.

– Värsta valrörelsen i svensk modern historia med en opposition som tilläts säga vad som helst utan att ställas till svars för hur det skulle kunna genomföras.

– En omöjlig position för oss som satt vid makten som inte kunde ljuga fritt, framhåller Strandhäll i sociala medier.

Även källkritikexperten och medieprofilen Jack Werner reagerar på Ebba Buschs klädtips om ullkläder.

– Kanske den mest otympliga omskrivningen av ”it’s OK when we do it” jag hört, betonar han på Twitter.

Foto: Ninni Andersson, Regeringkansliet

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 26

Skatt på ISK höjs kraftigt

2026 10 21

I dag använder över fyra miljoner svenskar investeringssparkontot ISK.

Snart höjs skatten på den populära sparformen.

Skatten på ISK – som räknas ut genom att statslåneräntan plus en procentenhet multipliceras med en schablonskatt på 30 procent – beräknas höjas från 1,065 procent till cirka 1,22 procent, rapporterar Di.

Det motsvarar en ökning på cirka 15 procent.

Då behöver du betala

Den som har ett sammanlagt sparande på högst 300 000 kronor på ISK behöver inte betala någon schablonskatt på sparandet. Det beror på att den skattefria grundnivån uppgår till 300 000 kronor sedan årsskiftet 2025/26.

För sparare med större kapital kan det däremot vara fördelaktigt att placera en del av pengarna i en annan sparform.

– För den som redan utnyttjat den skattefria delen på 300 000 kronor och vill ha ett räntesparande med en stabil men lite lägre avkastning kan en vanlig aktiedepå ge mer. Men om du förväntar dig en avkastning högre än 3,7 procent så ska du ha pengarna på ett investeringssparkonto, säger Länsförsäkringars sparekonom Stefan Westerberg till Di.

Kan tjäna mer 

En aktiedepå är ett konto där du kan köpa och sälja aktier och andra värdepapper. Till skillnad från ISK, där sparandet beskattas med en årlig schablonskatt, betalas skatt på ett depåkonto varje gång ett värdepapper säljs med vinst.

– Med en riktigt lång spartid, omkring 30 år, kan aktiedepån vinna genom att pengarna växer innan vinsten beskattas, säger Stefan Westberg till tidningen.  

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen 

Så beräknas ISK-skatten

- Med ett investeringssparkonto betalar du ingen skatt på de vinster du gör när du säljer aktier, fonder och andra tillgångar, och inte heller på räntor och utdelningar.

- Du kan inte heller göra avdrag i deklarationen om du gör förlust när du säljer värdepapper. Istället betalar du en schablonskatt på hela kapitalet varje år.

- Schablonskatten baseras på statslåneräntan och för 2026 är schablonskatten 1,065 procent.

Källa: Skandia 

Andra läser: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den 

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen