TRAMS OCH LÖGNER: Strandhäll riktar hård kritik mot partiledare

2022 11 18

– Totalt trams, precis som hela deras lögnaktiga valrörelse.

Annika Strandhäll går till hårt angrepp mot Kristdemokraternas partiledare Ebba Bush.

Strandhäll menar att Busch och partierna i den nya regeringen tillsammans med Sverigedemokraterna lurat svenska folket flera gånger i samband med valet 2022.

Underställ av ull

KD-ledaren svarade i veckan på frågor avseende hennes tips om att Sveriges elkonsumenter kan ta på sig ullunderställ för spara in på elen.

Hon fick frågan om huruvida hennes klädtips var motsägelsefullt eftersom hon tidigare reagerat mot andra tips om hur man kan spara in på elen – nämligen SVT:s tips om att inte dammsuga under vissa dagar när elpriset var högt.

Reagerar kraftigt

– Nej, då hade vi ju ett läge då vi hade en regering som la ner väl fungerande kärnkraft, svarade Ebba Busch till Expressen.

– Och då försatte Sverige i ett läge där man behövde gå ut och tipsa befolkningen om när man kunde koka kaffe och dammsuga och städa hemma, framhåller Ebba Busch.

Socialdemokraternas starka profil Annika Strandhäll reagerar kraftigt mot Buschs besked.

Bränslepris och elstöd

– Totalt trams, precis som hela deras lögnaktiga valrörelse, framhåller Annika Strandhäll (S).

Hon räknar sedan upp flera punkter där hon anser att M-KD-SD-L-styret

– Inget elstöd till svenskarna 1 november.

– Inte 10 kr mindre vid pump som SD lovade.

– Ingen ny kärnkraft (minns spaden i backen inom 100 dagar).

– Nedlagt miljödepartement i brinnande klimatkris, poängterar Strandhäll.

– Tack SD, M, Kd och L, framhåller S-profilen syrligt.

Kunde inte ljuga fritt

Annika Strandhäll som var miljö- och klimatminister i Regeringen Andersson anser att högerpartierna ljög hejvilt under valkampanjen.

– Värsta valrörelsen i svensk modern historia med en opposition som tilläts säga vad som helst utan att ställas till svars för hur det skulle kunna genomföras.

– En omöjlig position för oss som satt vid makten som inte kunde ljuga fritt, framhåller Strandhäll i sociala medier.

Även källkritikexperten och medieprofilen Jack Werner reagerar på Ebba Buschs klädtips om ullkläder.

– Kanske den mest otympliga omskrivningen av ”it’s OK when we do it” jag hört, betonar han på Twitter.

Foto: Ninni Andersson, Regeringkansliet

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

UPPGIFTER: Putin fruktar kollaps

2026 08 15

Putin är fokuserad på en avgörande fråga, men är rädd att orsaka en kollaps.

Vladimir Putin måste fatta beslut i en stor fråga som kan få avgörande betydelse för Ukrainakriget.

Men i Kreml råder fortfarande stora tvivel.

Den ryske diktatorn fruktar att ett impopulärt beslut kan få enorma konsekvenser för Ryssland.

”Betydande risker för regeringen”

Det har rapporterats att Ryssland förbereder en ny mobiliseringsvåg för att täcka upp för stora förluster på slagfältet.

Men för närvarande finns det inga tecken på att Putin har godkänt en ny mobiliseringsvåg, rapporterar Kyiv Post.

Ryssland tycks fördröja och skjuta upp beslutet och ta till andra lösningar istället.

Anledningen uppges vara att man fruktar en stor samhällskris i samband med en ny mobilisering.

Om mobiliseringen leder till stort missnöje, protester, social oro och ekonomiska problem så riskerar den redan försvagade regimen att kollapsa.

– Internationella analytiker menar att en storskalig mobilisering innebär betydande risker för den ryska regeringen, rapporterar tidningen.

Kreml fruktar ett stort missnöje bland allmänheten. Det uppstod redan vid den första mobiliseringen i september 2022, men den här gången riskerar det att bli värre, eftersom Ryssland även har fått en rad andra problem till följd av kriget.

LÄS OCKSÅ: Drönare vid turistresort

”Moskva söker alternativa metoder”

Samtidigt fruktar Putin också att ekonomin kan påverkas negativt av en ny mobiliseringsvåg, bland annat genom att Ryssland skulle förlora arbetskraft.

Kreml fördröjer därför beslutet om mobilisering och försöker klara behoven på slagfältet på andra sätt istället.

– Moskva söker alternativa metoder för att stärka sina styrkor utan att behöva använda inhemsk värnplikt, enligt tidningen.

Bland annat uppges mellan 30 000 och 50 000 soldater från Nordkorea ha utplacerats i Ryssland.

– Analytiker anger att denna utplacering är avsedd att ge Kreml ytterligare personal och fördröja behovet av en andra mobiliseringsvåg, enligt tidningen.

Moskva förlitar sig också på ekonomiska incitament för att rekrytera flera soldater, vilket dock har blivit allt svårare.

Frågan om mobilisering är alltså ett stort dilemma för Putin, som ännu inte tycks ha fattat något beslut. Samtidigt fortsätter Ryssland att göra stora förluster på slagfältet i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen