TRAMS OCH LÖGNER: Strandhäll riktar hård kritik mot partiledare

2022 11 18

– Totalt trams, precis som hela deras lögnaktiga valrörelse.

Annika Strandhäll går till hårt angrepp mot Kristdemokraternas partiledare Ebba Bush.

Strandhäll menar att Busch och partierna i den nya regeringen tillsammans med Sverigedemokraterna lurat svenska folket flera gånger i samband med valet 2022.

Underställ av ull

KD-ledaren svarade i veckan på frågor avseende hennes tips om att Sveriges elkonsumenter kan ta på sig ullunderställ för spara in på elen.

Hon fick frågan om huruvida hennes klädtips var motsägelsefullt eftersom hon tidigare reagerat mot andra tips om hur man kan spara in på elen – nämligen SVT:s tips om att inte dammsuga under vissa dagar när elpriset var högt.

Reagerar kraftigt

– Nej, då hade vi ju ett läge då vi hade en regering som la ner väl fungerande kärnkraft, svarade Ebba Busch till Expressen.

– Och då försatte Sverige i ett läge där man behövde gå ut och tipsa befolkningen om när man kunde koka kaffe och dammsuga och städa hemma, framhåller Ebba Busch.

Socialdemokraternas starka profil Annika Strandhäll reagerar kraftigt mot Buschs besked.

Bränslepris och elstöd

– Totalt trams, precis som hela deras lögnaktiga valrörelse, framhåller Annika Strandhäll (S).

Hon räknar sedan upp flera punkter där hon anser att M-KD-SD-L-styret

– Inget elstöd till svenskarna 1 november.

– Inte 10 kr mindre vid pump som SD lovade.

– Ingen ny kärnkraft (minns spaden i backen inom 100 dagar).

– Nedlagt miljödepartement i brinnande klimatkris, poängterar Strandhäll.

– Tack SD, M, Kd och L, framhåller S-profilen syrligt.

Kunde inte ljuga fritt

Annika Strandhäll som var miljö- och klimatminister i Regeringen Andersson anser att högerpartierna ljög hejvilt under valkampanjen.

– Värsta valrörelsen i svensk modern historia med en opposition som tilläts säga vad som helst utan att ställas till svars för hur det skulle kunna genomföras.

– En omöjlig position för oss som satt vid makten som inte kunde ljuga fritt, framhåller Strandhäll i sociala medier.

Även källkritikexperten och medieprofilen Jack Werner reagerar på Ebba Buschs klädtips om ullkläder.

– Kanske den mest otympliga omskrivningen av ”it’s OK when we do it” jag hört, betonar han på Twitter.

Foto: Ninni Andersson, Regeringkansliet

Text: Redaktionen


14 dec 2025

”Ett enda slag från totalt avbrott” – rysk kollaps nära

2025 12 14

Den ryska krigsmakten kämpar med att finansiera sitt krig i Ukraina.

Återkommande rapporterar vittnar om att landet har svårt att upprätthålla många viktiga funktioner i samhället, till stor del på grund av sanktionerna från väst.

Samma läge gäller för Rysslands militär och de system som ska skydda landet från fientliga attacker.

Ny rapport visar

En helt färsk forskningsrapport, publicerad av den Londonbaserade tankesmedjan Royal United Services Institute, visar att Rysslands försvarsförmåga hänger på en skör tråd.

– Tankesmedjan blottlägger de strukturella svagheterna bakom Rysslands flaggskeppssystem S-400 och avslöjar att vapnet som Moskva marknadsför som ett självförsörjande teknologiskt underverk faktiskt är djupt sårbart för störningar – både genom sanktionstillämpning och kinetiska attacker, rapporterar Kyiv Post.

”Ett enda slag från totalt avbrott”

Enligt rapporten är det ryska luftförsvarssystemet väldigt sårbart för västerländska sanktioner och en attack mot systemet skulle kunna stänga ner det viktiga ryska försvarssystemet.

– Moskvas värdefulla missilsköld, som är beroende av utländska delar från Centralasien och USA, är ett enda slag – eller en väl upprätthållen sanktion – från totalt avbrott, framhåller rapporten, rapporterar tidningen.

– Rysslands förmåga att upprätthålla sina mest avancerade luftförsvarssystem vilar på sköra utländska leveranskedjor, icke-sanktionerade produktionsnoder och en tillverkningsbas som alltmer är inom räckhåll för ukrainska långdistansvapen.

LÄS OCKSÅ: Kreml rasar mot EU – ”lämna planeten”

Måste följa sanktionerna

Samtidigt menar rapportens författare att sanktioner står verkningslösa om de inte efterlevs.

– Det finns ett behov av att utöka tillsynen och stärka samarbetet kring tillsyn, säger forskaren Jack Watling till Kyiv Post.

– Det är bra att införa en sanktion, men om vi fortfarande ser ganska uppenbara kringgåendeåtgärder tyder det på att länderna inte är tillräckligt vaksamma för att säkerställa att sanktionerna följs.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin placerar Oreshnik-missiler i Europa

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Explosioner skakar Ryssland – överväger desperat åtgärd

2025 12 14

Explosioner i Ryssland och på Krim skakar Putinregimen.

Ett flertal explosioner i Ryssland och på det ockuperade Krim har rapporterats sent på lördagskvällen.

Nu sägs Ryssland överväga en åtgärd som känns igen från andra världskriget.

Rad av explosioner

Explosioner har bland annat rapporterats vid en oljedepå nära Simferopol på det av Ryssland ockuperade Krim, rapporterar Kyiv Independent. I samband med detta har ryska myndigheter rapporterat 41 drönare över området, enligt pro-ukrainska Crimean Wind.

Även en kemisk fabrik i staden Veliky Novgorod i Ryssland har attackerats, och rök har setts stiga från platsen, enligt uppgifter.

Dessutom uppges en oljedepå nära Uryupinsk i Volgograd-regionen och ett kraftverk i Smolensk ha träffats av ukrainska drönare, enligt tidningen.

Ukrainas militär har ännu inte kommenterat de rapporterade attackerna.

LÄS OCKSÅ: Kalabalik i Ryssland – erkänner stort fiasko

Har träffat flera mål

Ukraina har genomfört en rad attacker mot ryska mål den senaste tiden.

Den 5 december tvingades oljeraffinaderiet i Syzran stoppa verksamheten efter drönarattacker.

Den 12 december träffades ett oljeraffinaderi i Jaroslavl, som beskrivs som ett av Rysslands fem största.

– Detta är ett av de största raffinaderierna för användarna, som kan bearbeta från 15 miljoner ton olja och oljekondensat per år, kommenterade den ukrainska generalstaben i ett inlägg på Telegram, enligt tidningen.

I Ryssland diskuteras nu en desperat åtgärd för att motverka attackerna.

Föreslår åtgärd från andra världskriget

Den ryska före detta befälhavaren Sergej Khatylev föreslår att man ska släcka all belysning i ryska städer på nätterna, rapporterar Moscow Times.

Syftet med detta skulle vara att försvåra de ukrainska drönarattackerna, som har blivit ett allvarligt problem för Putinregimen.

Det är en typ av åtgärd som var mycket vanlig under andra världskriget, då städer ofta släcktes ned för att göra det svårare för fienden att utföra flygattacker.

LÄS OCKSÅ: Kreml bekräftar – ”Bara då kan det bli vapenvila”

Foto: President of Russia Office resp Sociala medier

Text: Redaktionen