TRAMS OCH LÖGNER: Strandhäll riktar hård kritik mot partiledare

2022 11 18

– Totalt trams, precis som hela deras lögnaktiga valrörelse.

Annika Strandhäll går till hårt angrepp mot Kristdemokraternas partiledare Ebba Bush.

Strandhäll menar att Busch och partierna i den nya regeringen tillsammans med Sverigedemokraterna lurat svenska folket flera gånger i samband med valet 2022.

Underställ av ull

KD-ledaren svarade i veckan på frågor avseende hennes tips om att Sveriges elkonsumenter kan ta på sig ullunderställ för spara in på elen.

Hon fick frågan om huruvida hennes klädtips var motsägelsefullt eftersom hon tidigare reagerat mot andra tips om hur man kan spara in på elen – nämligen SVT:s tips om att inte dammsuga under vissa dagar när elpriset var högt.

Reagerar kraftigt

– Nej, då hade vi ju ett läge då vi hade en regering som la ner väl fungerande kärnkraft, svarade Ebba Busch till Expressen.

– Och då försatte Sverige i ett läge där man behövde gå ut och tipsa befolkningen om när man kunde koka kaffe och dammsuga och städa hemma, framhåller Ebba Busch.

Socialdemokraternas starka profil Annika Strandhäll reagerar kraftigt mot Buschs besked.

Bränslepris och elstöd

– Totalt trams, precis som hela deras lögnaktiga valrörelse, framhåller Annika Strandhäll (S).

Hon räknar sedan upp flera punkter där hon anser att M-KD-SD-L-styret

– Inget elstöd till svenskarna 1 november.

– Inte 10 kr mindre vid pump som SD lovade.

– Ingen ny kärnkraft (minns spaden i backen inom 100 dagar).

– Nedlagt miljödepartement i brinnande klimatkris, poängterar Strandhäll.

– Tack SD, M, Kd och L, framhåller S-profilen syrligt.

Kunde inte ljuga fritt

Annika Strandhäll som var miljö- och klimatminister i Regeringen Andersson anser att högerpartierna ljög hejvilt under valkampanjen.

– Värsta valrörelsen i svensk modern historia med en opposition som tilläts säga vad som helst utan att ställas till svars för hur det skulle kunna genomföras.

– En omöjlig position för oss som satt vid makten som inte kunde ljuga fritt, framhåller Strandhäll i sociala medier.

Även källkritikexperten och medieprofilen Jack Werner reagerar på Ebba Buschs klädtips om ullkläder.

– Kanske den mest otympliga omskrivningen av ”it’s OK when we do it” jag hört, betonar han på Twitter.

Foto: Ninni Andersson, Regeringkansliet

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


05 aug 26

Glatt besked för alla som handlar på Willys

2026 08 06

Nu kommer glädjande nyheter för kunder som väljer att handla i Willys butiker.

Lågprisjätten toppar en åtråvärd lista som publicerats av jämförelsesajten Matpriskollen.

Listan handlar om vilka livsmedelsbutiker som genomfört störst prissänkningar i juli.

Willys utklassar konkurrenterna med prissänkningar på 0,5 procent, medan ingen annan kedja sänkte mer än 0,1 procent.

Det rör sig dessuto om en bred prissänkning. Inom sexton varukategorier genomförde Willys större prissänkningar än marknaden.

– Tyngst väger skafferi, snacks och mejeri, som står för 57 procent av hela sänkningen. Frukt & bär, där rörelserna alltid är stora av säsongsskäl, förklarar bara 6 procent. Tydligast är grönsaker, där marknaden höjde 0,7 procent medan Willys sänkte 0,6 procent, rapporterar Matpriskollen.

Efterlängtat besked

Beskedet innebär ett trendbrott i Willys butiker. På årsbasis har lågpriskedjan sänkt matpriserna minst av alla kedjor.

– Willys, vars hela affärsidé är att ha ”Sveriges billigaste matkasse”, har det senaste året faktiskt sänkt något mindre än marknaden i procent. Nu går man till motoffensiv, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen.

Enligt Mazur syns en liknande prisutveckling hos lågpriskonkurrenten Lidl, som inte är med mätningen.

– När en kedja sänker mer än marknaden i sexton kategorier av sexton, och går emot marknaden på grönsaker, då är det inget kortsiktigt kampanjutspel och det drar med sig Lidl neråt i prissättningen, säger han. 

ANDRA LÄSER: Eldinferno över Ryssland 

Ica kan svara

Matpriskollen beskriver Willys prissänkningar i juli som en del av ett större priskrig.      

Enligt sajten kan både Ica och Coop komma att svara med egna prissänkningar.

–  Coop har sänkt priserna mest senaste året ihop med City Gross och dom kommer nog inte tillåta att prisgapet till Ica ökar igen. När marknadsledaren pressar priserna får det ekonomiska konsekvenser för hela branschen.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för Volvo

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen