30okt2025

TRAGEDI: 51 miljoner fåglar döda i USA

2022 11 28

Fåglar runt om i USA har drabbats av massdöd och nu förvärras tragedin.

Det handlar till stor del om kycklingar och kalkoner som har förlorat livet och människor bidrar till massdöden.

Tre huvudorsaker

Det första fallet av döda fåglar upptäcktes i februari och trots insatser har man ännu inte lyckats stoppa den dramatiska utvecklingen, enligt Iowa State University som är engagerade i frågan.

– Orsaken är ett mycket allvarligt utbrott av fågelinfluensan, uppger Världshälsoorganisationen WHO.

Enligt organisationen finns det tre huvudorsaker bakom farsotens spridning:

- Internationell handel

- Jordbruksmetoder

- Vilda flyttfåglar

Det uppger WHO:s avdelning för djurhälsa.

Ägg och kalkon

Läget har förvärrats på sistone och bara mellan mitten av oktober och mitten av november har nästan 5 miljoner fåglar dött eller akutavlivats uppger BBC News.

För USA:s jordbrukssektor har utvecklingen varit förödande och gårdar med kycklingar och kalkoner har drabbats i mer än 40 delstater.

– Fågeldöden har lett till ökade kostnader avseende en rad produkter, rapporterar BBC News.

Följande livsmedel har stigit i pris på grund av farsotens framfart:

- Ägg

- Kalkoner

Detta märktes inte minst för amerikanska konsumenter vid allahelgonhelgen som i USA kallas för Thanks Giving.

– Priset på Thanks Givingkalkonen har ökat med 21 procent, enligt American Farm Bureau.

Människor varnas

Amerikanska myndigheter varnar även allmänheten för farsoten.

– Människor bör undvika direktkontakt med vilda fåglar och avstå kontakt med kycklingar och kalkoner, enligt chefsveterinär Rosemary Sifford, vid USA:s jordbruksdepartement.

Varningen gäller inte bara vid bondgårdar utan även hos vanliga hushåll som kan ha fåglar i sina trädgårdar.

Kan ge lunginflammation

Smittade människor kan drabbas av allt från lätta förkylningar till andnöd och lunginflammation.

Men det är framförallt tamfåglar som smittas och det absolut viktigaste är att de inte har kontakt med vilda fåglar som är den aktör som främst sprider runt smittan.

Foto: A. Ramid

Text: Redaktionen 


Jätteinsats av F16-plan i Ukraina

2025 12 23

F16-plan har arbetat hårt under natten till tisdagen.

Flera europeiska länder har som bekant skickat stridsflygplan av typen F-16 till Ukrainas flygvapen.

Dessa används för att bland annat attackera ryska mål och skjuta ner ryska drönare och missiler som är på väg mot ukrainsk mark.

Nu kommer besked om att ukrainska F16-plan skjutit ner nästan alla missiler som Ryssland avfyrade under natten till tisdagen, rapporterar Ukrainska Pravda.

Nästan alla

Varje natt försöker Ukraina skjuta ner så många missiler som möjligt – men många ryska missiler tar sig igenom ändå.

Men under natten till tisdagen har det ukrainska flygvapnet lyckats med en unik bedrift.

– Man kan se den extremt höga effektiviteten i luftförsvarsoperationerna, då Kinzhal-robotarna – trots att de inte sköts ner av Patriot-system – inte nådde sina mål, säger överste Yurii Ihnat, kommunikationschef för Ukrainas flygvapen.

– Av 35 kryssningsrobotar sköts 34 ner, främst av F-16-plan som bekämpade dessa robotar, vilket vi tackar våra modiga piloter för.

Behöver mer

Trots framgången önskar ukrainarna mer för att skydda sina skyar.

– Ukrainas president har i synnerhet betonat för våra partners behovet av att stärka luftförsvaret, både med själva systemen och med robotar. Detta eftersom vissa system står overksamma på grund av total brist på robotar, fortsätter Ihnat.

Läs mer: “Lägsta sedan pandemin” – kris för Kremls guldägg

Nya uppgifter

Under gårdagen kom besked om att generalen Fanil Sarvarov – som bland annat har arbetat med att träna ryska väpnade styrkor – dog i en bilexplosion i Moskva.

Nu kommer konkreta uppgifter om att det var Ukraina som stod bakom smällen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Sannolikt”

ISW förklarar.

– Ukrainsk underrättelsetjänst ligger sannolikt bakom lönnmordet på generallöjtnant Fanil Sarvarov, chef för den operativa utbildningsavdelningen vid den ryska generalstaben.

Läs mer: Ryska soldater rider in på häst – blir fullständigt utslagna

Arkivfoto: Ryuno

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 24

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen