Trafikverket utfärdar varning inför jul

2022 12 23

En intensiv jultrafik och svåra förutsättningar kan ställa till det för svenska bilister.

I vanlig ordning är dagen före julafton en trång historia på svenska vägar.

Mängder av människor kör till olika delar av landet för att fira ledigheten med släkt och vänner.

Nu uppmanar Trafikverket bilister att hålla avstånd och varnar för halka, uppger Expressen.

Det kommer att bli en hel del halka, så man ska tänka på att hålla avstånd och åka i god tid om man ska iväg någonstans säger Angelika Knutsson, presstalesperson vid Trafikverket.

Kommer bli halt

Under fredagseftermiddagen har ett antal bilar varit involverade i trafikolyckor.

Trafikverket uppmanar bilister att välja de större vägarna före de mindre.

Även om det kan vara mycket trafik på dem så är det ändå där vi prioriterar att halkbekämpa först. Man ska ha hålla koll på vädret dit man planerar att åka, kommer det underkylt regn och minusgrader så blir det halt på vägarna, säger Knutsson.

Inte frusit

Underkylt regn sker när vädret pendlar mellan töväder och kyla.

Det medför ofta besvärligt väglag och kan leda till svårigheter i trafiken för många bilister.

Underkylning innebär att vattnet i regndroppar inte frusit fastän temperaturen gått under noll grader. Ibland kan underkylda regndroppar och duggregnsdroppar frysa innan de når marken och vi talar då om iskorn respektive kornsnö, uppger SMHI.

Så uppstår det

Underkylt regn kan förekomma när en period med kyla får en kraftig framstöt av mild luft. 

Den varma luften glider över kalluften så att marknära skikt fortfarande har minusgrader samtidigt som det är plusgrader en bit upp i atmosfären.

– Underkylt regn uppstår när varm luft strömmar in och trycker undan kall luft. Eftersom väggen med varm luft lutar kommer det att bli en kil med kall luft under den varma. Vi får ett lager med varm luft överst och ett lager med kall luft underst, menar SMHI.

Stormigt utomlands

Lagom till jul har en kraftig storm dragit sig in över USA.

I delar av landet kan 40 minusgrader vara att vänta såväl som snö och kraftiga vindar.

Tusentals flygavgångar har ställts in på grund av ovädret.

Foto: N. Syed

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 01

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 01

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen