1jan2026

TRAFIKVERKET: Titta inte på himlen – gäller i dag och i morgon

2024 05 07

På grund av en stor Natoövning mellan Värnamo och Vaggeryd begränsas hastigheten på E4.

Mellan klockan 16.30-19.30 på tisdagen kommer hastighetsgränsen på motorvägen att vara 70 kilometer i timmen.

Samma sak kan aktualiseras på onsdagen.

Dessutom varnar Trafikverket för att titta på himlen under dessa perioder.

– Risken finns att det kan uppstå så kallade tittolyckor då uppmärksamheten för bilister riktar sig mot skyn istället för på vägen och andra trafikanter, skriver myndigheten i ett pressmeddelande.

800 fallskärmshoppare

Natoövningen kallas för Steadfast Defender 24 och kommer att bestå av fallskärmsfällning då 800 man ska släppas från flygplan.

– Det är den största fallskärmsfällningen i Sverige någonsin. I vanliga fall kanske vi släppt ett kompani med typ 100 personer, så det är definitivt större, säger Joakim Elovsson, kommunikationsansvarig för övningen, till Jönköpings-Posten.

Bland annat kommer soldater från USA, Spanien och Ungern att delta.

Myndigheten: Säkerheten står på spel

Joakim Elovsson förstår att många förbipasserande kan bli nyfikna och intresserade.

Han delar Trafikverkets uppmaning om att ta det försiktigt och sänka hastigheten när man kör förbi. 

Och myndigheten understryker att informationen ska tas på allvar.

– För dig som bilist, följ den skyltning som gäller och håll koll på trafiken för att inte äventyra din och andras säkerhet, framhåller Trafikverket.

Det här gäller

Sträckan som berörs av hastighetsbegränsningarna är från trafikplats 86 i Klevshult till bron där väg 800 korsar E4 i trakten av Hörle.

Som förbipasserande bilist finns det fler saker att tänka på än att enbart hålla ögonen på vägen.

– Man får inte lov att bryta en militärkolonn. Så även om man tycker att det är stort avstånd mellan fordonen så får man inte lov att köra in i de här konvojerna utan ska man köra om så måste det vara på en sådan plats så att man kan komma om hela konvojen.

Det säger Jonas Frohlund som är major vid ingenjörregementet Ing2 till SVT Jönköping.

Fakta Steadfast Defender

  • Pågår från mitten av januari till juni
  • Är den största Natoövningsserien på flera decennier
  • Genomförs för att tydligt visa upp alliansens förmåga att avskräcka motståndare och demonstrera Natos förmåga att förstärka Europa
  • Övas genom att flytta trupper över Atlanten från Nordamerika till Europa
  • Alla 32 medlemsländer ingår i övningsserien
  • Totalt deltar 90 000 soldater

Källa: Försvarsmakten

Arkivfoto: Kävlinge kommun

Text: Redaktionen


Ryssland får Finland att dra sig ur – Sverige står kvar

2026 04 25

Finland gör ett starkt ställningstagande.

Finland har valt att inte längre arrangera internationella mästerskap.

Landets handling är en protest mot att ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla fullt ut igen, rapporterar Reuters.

Tar tydlig ställning

– Aquatics Finland har beslutat att inte ansöka om att arrangera internationella simmästerskap så länge kriget pågår, säger finska simförbundets ordförande Ville Riekkinen.

Beslutet markerar en tydlig protestlinje inom Norden för vattensporter där Finland menar att det handlar om etik och solidaritet med Ukraina.

Idrottare från både Ryssland och Belarus har varit avstängda från internationella tävlingar inom World Aquatics, det internationella simförbundet, sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina i februari 2022, men fick börja delta igen från den 14 april.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Sverige väntar

Till skillnad från Finland har Sverige ännu inte tagit ställning i frågan.

Reuters uppger att det svenska simförbundet respekterar Norges beslut, men att landet inte fattat någon egen ståndpunkt ännu.

Sverige beskriver även frågan som hypotetisk eftersom landet inte planerar några större internationella mästerskap inom den närmaste tiden.

Därmed väljer Sverige en mer avvaktande linje jämfört med flera grannländer.

Splittring i Norden

Samtidigt har Norge och Polen redan valt att inte arrangera tävlingar under nuvarande regler, vilket skapar en tydlig spricka i för de nordiska länderna, menar Reuters.

Flera länder uttrycker oro över beslutet från det internationella simförbundet World Aquatics.

De står dock fast vid sin linje och menar att idrotten ska fungera som en mötesplats även i en tid av konflikt.

– Vi är fortsatt fast beslutna att säkerställa att bassänger och öppna vatten förblir platser där idrottare från alla nationer kan mötas och tävla i fred, säger organisationen i ett uttalande.

LÄS MER: 12 ryska FSB-agenter döda

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Experter varnar för vanlig Samsung-vana – “stäng av direkt“

2026 04 25

Har du en Samsung-telefon bör du se över dina inställningar.

En ny granskning visar att många Android-telefoner kan låsas upp av obehöriga.

Experter uppmanar nu användare att stänga av en vanlig inställning på din Samsung-telefon.

Stor säkerhetsbrist

Det har blivit en självklar reflex för många: att bara titta på mobilen för att låsa upp den.

Men den bekvämligheten kan ha ett högt pris.

Enligt en omfattande testserie från testsidan Which? har flera populära Android-modeller med Samsung i spetsen, allvarliga brister i sin ansiktsigenkänning.

I testerna gick det i hela 64 procent av fallen att lura systemet med en utskriven bild av ägaren.

– Siffrorna är nedslående. Sedan oktober 2022 har vi testat 208 telefoner, och i hela 64 procent av fallen – det vill säga 133 enheter – kunde ansiktsigenkänningens biometriska system enkelt luras i våra laboratorier med hjälp av ett utskrivet 2D-foto, meddelar testsidan.

Bland de andra märken som pekas ut finns bland andra Motorola, OnePlus och Xiaomi.

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Samsung sticker ut

Samsung hamnar i en särskild position i granskningen.

Äldre och billigare modeller uppges kunna vara mer sårbara, men företagets nyare flaggskepp, som Galaxy S26-serien, har enligt testerna täppt till de värsta säkerhetsluckorna.

Det innebär dock inte att alla Samsung-användare kan känna sig trygga.

Tvärtom varnar experter för att många fortfarande aktiverar ansiktsupplåsning av ren vana – utan att veta vilken teknik deras mobil faktiskt använder och att man därför bör stänga av inställningen direkt.

Även om moderna appar som banktjänster ofta kräver extra verifiering som BankID, kan en upplåst telefon ge stora insynsmöjligheter i privatlivet.

Om någon tar sig förbi låsskärmen kan de enligt granskningen läsa privata meddelanden, bläddra i bildgalleriet, skicka mejl från dina konton och försöka återställa lösenord till andra tjänster.

Stäng av funktionen

Trots att Samsung har förbättrat säkerheten i sina nyare modeller är rekommendationen från flera experter tydlig: använd inte ansiktsigenkänning om du inte vet exakt vilken nivå av skydd din telefon har.

Särskilt gäller detta äldre Galaxy-modeller och mellanklass-telefoner där tekniken inte bygger på avancerad 3D-skanning.

– Which? rekommenderar alla konsumenter som äger berörda telefoner att använda alternativa säkerhetsmetoder, såsom PIN-kod eller fingeravtrycksigenkänning, för att låsa upp dessa telefoner, uppger testsidan.

LÄS MER: En grupp får 100 miljoner kronor – efter pandemin

Foto: Pathum Danthanarayana

Text: Redaktionen