TRAFIKVERKET: Många bilister gör samma fel – ”fullkomligt livsfarligt”

2024 06 19

Många bilister gör ett livsfarligt misstag, enligt Trafikverket.

Midsommarfirandet närmar sig, vilket dessvärre ofta medför en ökning i antalet trafikolyckor.

Statistik från Transportstyrelsen de senaste fem åren visar att risken för en olycka är 30 procent högre under midsommar jämfört med en vanlig sommardag.

Olyckor kan dock förebyggas om fler bilister lär sig att undvika de vanligaste misstagen.

Och det är framför allt en olyckstyp som har blivit vanligare, enligt Trafikverket.

Begår farligt misstag

Allt fler bilister råkar ut för att bli påkörda bakifrån, rapporterar GP.

Det kallas även för upphinnandeolyckor, och dessa har alltså ökat på senare år.

En upphinnandeolycka kan till exempel ske genom att någon stannar med bilen vid vägkanten och blir påkörd bakifrån.

– Många tror att det räcker med att sätta ut en varningstriangel, och går sedan och sätter sig i bilen igen, säger Trafikverkets presschef Bengt Olsson till tidningen.

– Men det kan vara fullkomligt livsfarligt, och leda till allvarliga skador – inte minst whiplash. Då är det bättre att gå iväg tio, femton meter och ringa bärgning därifrån, säger han.

Ofokuserad eller dålig sikt

Upphinnandeolyckor kan även ske på andra sätt.

Påkörningar bakifrån kan bero på att en bilist är ofokuserad, håller för kort avstånd eller har dålig sikt.

Upphinnandeolyckor kan orsaka nack- och halsskador och är alltså en mycket vanlig typ av olycka.

De absolut farligaste olyckorna är dock möteskollisioner, enligt Trafikverket.

Många olyckor under midsommaren

Trafikverket är extra måna om att gå ut med information inför midsommar, just eftersom antalet olyckor ökar då.

Under de senaste fem midsomrarna har minst 314 människor skadats i trafikolyckor, enligt siffror som Transportstyrelsen har tagit fram på uppdrag av jämförelsetjänsten Zmarta.

I snitt är det 63 personer som skadas i trafikolyckor varje midsommar.

Foto: Kathy

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor ukrainsk attack mot ryskt flygfält

2025 07 05

Ukraina har gått till attack.

På lördagsförmiddagen kommer besked om att Ukraina har attackerat ett ryskt flygfält.

Det rör sig om en stor drönarattack.

Under natten har Ukraina attackerat flera ryska regioner – attacken mot flygfältet skedde i Voronezh Oblast, rapporterar Kyiv Independent.

Stor attack

Ukraina attackerade Borisoglebsk-flygfältet i ryska Voronezh Oblast natten till den 5 juli och skadade ett lager med glidbomber, flygplan och andra ryska militära tillgångar. 

På flygfältet finns flygplan av typerna Su-34, Su-35S och Su-30SM som enligt militären regelbundet används av Ryssland i luftangrepp mot Ukraina. 

Anfallet kan ha förstört ett tränings- och stridsflygplan, och ytterligare utvärderingar pågår.

Bredare drönarattack

Anfallet var en del av en bredare nattlig drönarkampanj över hela Ryssland, med explosioner och bränder rapporterade i minst sex regioner. 

Ukrainska tjänstemän säger att dessa drönaroperationer syftar till att undergräva Rysslands anfallsförmåga och föra kriget närmare de som möjliggör Kremls kampanj.

Läs mer: Bakslag för Putin – värsta krisen sedan 90-talet

Generalstaben kommenterar

Ukrainas generalstab kommenterar attacken mot flygfältet.

– Den 5 juli slog enheter ur specialförbanden inom Ukrainas väpnade styrkor, i samarbete med andra delar av försvarsmakten, till mot flygfältet Borysoglebsk i Voronezh oblast som ett led i ansträngningarna att minska fiendens förmåga att genomföra flyganfall, menas det.

– Flygfältet är hemmabas för fientliga flygplan av typen Su-34, Su-35S och Su-30SM. En depå med glidbomber, ett träningsflygplan och eventuellt andra flygplan träffades.

“Alla åtgärder”

Generalstaben fortsätter.

– Resultaten av attacken håller på att klargöras. Försvarsmakten fortsätter att vidta alla åtgärder för att underminera de ryska ockupanternas möjligheter att slå mot civil infrastruktur och tvinga Ryssland att upphöra med sin väpnade aggression mot Ukraina. Fortsättning följer! Ära till Ukraina!

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Trump tror på banbrytande avtal – redan nästa vecka

2025 07 05

Ett avtal om vapenvila i Mellanöstern kan vara nära förestående.

Kriget mellan Israel och Hamas har rasat i ett år och nio månader.

Flera försök att få till en vapenvila har gjorts.

Nu ger USA:s president Donald Trump besked om att han tror på ett banbrytande avtal – redan nästa vecka, rapporterar Reuters.

Tror på avtal

President Donald Trump säger att det är bra att Hamas uppges ha reagerat i ”en positiv anda” på ett nytt USA-medlat förslag om eldupphör i Gaza.

Han säger till reportrar ombord på Air Force One att det kan finnas en överenskommelse om vapenvila i Gaza så snart som nästa vecka.

– Vi måste få det överstökat. Vi måste göra något åt ​​Gaza, säger Trump enligt AFP.

Hamas besked

Hamas uppger att de “allvarligt är redo att omedelbart inleda en förhandlingsrunda”.

En högt uppsatt palestinsk tjänsteman med insyn i samtalen uppger att Hamas accepterade den allmänna ramen men att de har begärt flera ändringar, inklusive en amerikansk garanti för att fientligheterna inte kommer att återupptas om samtalen om att avsluta kriget misslyckas.

På tisdagen sade Trump att Israel har accepterat de ”nödvändiga villkoren” för ett 60 dagar långt eldupphör, under vilket parterna skulle arbeta för att få slut på kriget, rapporterar BBC.

Det är planen

Planen tros omfatta ett stegvist frisläppande av tio levande israeliska gisslan av Hamas och kropparna av 18 andra gisslan i utbyte mot palestinska fångar som hålls i israeliska fängelser. 

Femtio personer i gisslan hålls fortfarande fångna i Gaza, varav minst 20 tros vara vid liv.

I förslaget sägs också att tillräckliga mängder humanitärt bistånd omedelbart ska föras in i Gaza under medverkan av FN och Internationella rödakorskommittén.

Har försökt länge

Internationella aktörer har under en längre tid försökt få till vapenvila och fredsavtal mellan Israel och Hamas.

Det återstår att se om den amerikanska planen kan vara det som leder till eldupphör nästa vecka.

Foto: The White House

Text: Redaktionen