Trafikverket larmar – var fjärde dödsolycka har en sak gemensamt

2023 08 24

Trafikverket går nu ut med nya uppgifter om trafikolyckor i Sverige.

Myndigheten förklarar under torsdagskvällen att var fjärde dödsolycka på de svenska vägarna är med en lastbil.

Detta samtidigt som lastbilstrafiken har ökat med 30 procent på 20 år.

Nu vill Trafikverket se över säkerheten i lastbilarna för att försöka förbättra trafiksäkerheten.

– De har inte följt samma snabba utveckling av säkerhet som personbilar som i dag har autobroms exempelvis där bilen själv bromsar hastigt, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket, till Sveriges Radio.

“Är jättesvårt”

Kraft menar att sannolikheten att överleva en trafikolycka där en lastbil är inblandad är mindre än den hade varit annars.

– På en 80-väg när personbilar möter varandra och frontalkrockar så är möjligheterna att överleva ganska goda. Men så fort det är en lastbil så är det jättesvårt, säger hon.

Två dödsolyckor i veckan

Bara den här veckan har två dödsolyckor skett i trafiken där lastbilar har varit inblandade.

En person har dött i en kollision mellan en personbil och en lastbil i Lysekils kommun, samtidigt som fem personer förlorade livet i en liknande olycka utanför Falköping i måndags.

– Oerhört tragiskt. Vi får inte glömma bort att bakom ratten sitter en människa, säger Agneta Berlin, verksamhetsansvarig på NTF Fyrbodal, till SVT.

Olycka i Karlstad

På torsdagseftermiddagen har en olycka skett där en personbil och en lastbil varit inblandade.

– En polispatrull som kör på E18 i höjd med Segerstad upptäcker att det är stopp i trafiken. De undersöker saken och det visar sig att en lastbil och en personbil är inblandade i en olycka i riktning mot Karlstad, framhåller polisen angående händelsen.

Ingen person ska ha skadats allvarligt.

Krockade med rådjur

Även tidigare under torsdagen var en mindre lastbil inblandad i en olycka.

Fordonet krockade med ett rådjur i Åre, varpå djuret dog.

Inga personskador rapporterades.

Foto: Kävlinge Kommun

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen


Jätteras i ny mätning

2026 09 02

Det sker dramatiska förändringar i en helt ny opinionsmätning som presenteras nu på onsdagsmorgonen.

Det handlar om TV4 Novus nya mätning  som lär leda till stort jubel hos Liberalerna.

Partiet har haft en mycket lång uppförsbacke och Simona Mohamsson har kämpat i stark motvind. Liberalerna fick 1,8 i Novus julimätning vilket är den lägsta nivån i mätbolagets historia, det vill säga sedan 2006. Förra veckans mätning var inte mycket bättre och landade på 1,9. 

Chansen ökar rejält

Men nu har det hänt något och Liberalerna ökar till 3,3 i dagens nya mätning. Det är det näst största lyftet bland samtliga partier och nu är Simona Mohamssons parti bara 0,7 procentenheter från riksdagsspärren.

Om Liberalerna klarar spärren så ökar chansen rejält för högersidan med M-SD-KD-L att vinna valet. Att Liberalerna lyfter till 3,3 innebär även att sannolikheten att få stödröster ökar kraftigt för partiet.

Dramatik för S

Den nya mätningen bjuder samtidigt på stor dramatik för Socialdemokraterna. Magdalena Anderssons parti rasar avsevärt i mätningen och sjunker ned så lågt som till 25,8 procent. Det innebär ett ras på hela 4,3 procentenheter och är den lägsta nivån för S under hela mandatperioden hos Novus.

På rödgröna sidan går det bättre för Vänsterpartiet och Centern som ökar med 1,0 respektive 1,2 procentenheter jämfört med förra veckan. V landar på 8,4 och Centern på 8,3.

Miljöpartiet står nästan stilla och får 7,8.

Sverigedemokraterna

På högersidan går det bäst för Jimmie Åkesson och Sverigedemokraterna som ökar med 1,6 till 20,7. Turerna med Ebba Busch har i nuläget inte skadat partiet. SD ligger därmed klart före Moderaterna som är det parti som tappar mest på högersidan. Ett tapp på -1,1 ger Moderaterna 17,2. Mycket talar för att en del M-väljare har gått över till L.

Kristdemokraterna ökar med 0,2 till 65. Ebba Busch genomför i dagarna en välbesökt bussturné genom landet.

Regeringsalternativen

Sammantaget knappar Team Kristersson in hela 4,3 procentenheter på Team Andersson.

Det blå laget ökar med 2,1 till 47,7 och det röda laget backar med -2,2 till 50,3.

Totalt sett leder vänstersidan med 2,6 när alla decimaler vägs in. Det kan jämföras med ledningen på hela 9,6 som det röda laget hade i Novusmätningen i juni. En väldigt stor del av de rödgrönas ledning är därmed utraderad.

ANDRA LÄSER: Magdalena Andersson varnar hela Sverige 

Hela mätningen 

Här är TV4 Novus nya mätning som presenterats på onsdagsmorgonen 2 september jämfört med Novus mätning från förra veckan.

🔴Vänsterpartiet                    8,4         +1,0
🔴Socialdemokraterna     25,8         -4,3
🟢Miljöpartiet                          7,8         -0,1
🟢Centern                                  8,3         +1,2
🔵Liberalerna                           3,3          +1,4
🔵Moderaterna                     17,2         -1,1
🔵Kristdemokraterna           6,5         +0,2
🔵Sverigedemokraterna   20,7        +1,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  50,3      -2,2
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,7*     +2,1
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

LÄS OCKSÅ: "Det är omöjligt" - Tidöparti går rakt emot Ulf Kristersson 

Foto: Felix Berglund/Socialdemokraterna, Stubner/V, Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen