Trafikpolis reder ut: Det här är förbjudet att göra i bilen

2024 07 04

Diskussionen om vad man får och inte får göra i bilen har aktualiserats på nytt.

Frågan har delvis väckts till liv efter att en 60-årig man nyligen ertappades med att prata i telefon i bilen – men nekar till brott eftersom han menar att han talade via högtalare.

Vid färd på väg med ett motordrivet fordon får föraren ägna sig åt aktiviteter som användning av mobiltelefon och annan kommunikationsutrustning endast om det inte inverkar menligt på förandet av fordonet, står det i lagtexten.

– Föraren får inte använda denna utrustning på ett sådant sätt att han eller hon håller den i handen.

Trafikpolisen: det här gäller

Bengt-Erik Lind är gruppchef inom trafikpolisen i Kristianstad.

Han framhåller att mobilen, eller annan kommunikationsutrustning, inte får lov att användas om du håller den i handen.

Det är däremot tillåtet att slå i en telefon som sitter fastmonterad, förutsatt att det inte påverkar framförandet av fordonet.

Och om mobilen ligger på sätet och det ringer kan det vara tillåtet att svara. 

– Det är hårklyverier egentligen, om man har den på sätet och trycker på knappen. Det är inga svåra grejer egentligen – är den handhållen är det förbjudet, säger Bengt-Erik Lind till Kristianstadsbladet.

Grönt ljus för kaffe eller glass

Men när det gäller andra föremål är det mer eller mindre fritt fram att hålla dem i händerna under pågående körning.

Till exempel om man vill äta en glass eller dricka kaffe medan man har andra handen på ratten.

– Ja, men man ska kunna stanna framför varje förutsägbart hinder, så man inte sitter och pysslar med annat och inte har uppmärksamhet och vinglar över vägen. Men normalt sett kan man äta glass om det är varmt eller dricka en läsk när man kör, säger Bengt-Erik Lind.

"Domstolen får avgöra"

Reglerna för prat i mobilen medan man kör bil ändrades 2018.

En del saker blev tydligare – men andra har uppfattats som otydliga. Till exempel finns det ingen konkret definition av “annan handhållen kommunikationsutrustning”.

– Det får domstolen avgöra, framhåller Transportstyrelsen.

Att använda mobilen till att lyssna på musik är dock tillåtet.

Det är inte förbjudet att lyssna på musik när du kör. Men det kan vara smart att ha en färdig låtlista innan du startar din färd, förklarar myndigheten.

Foto: A. Boucher resp D. Kopezhan resp C. Ciftci

Text: Redaktionen


Okänd fågelinfluensa dödar människa – första fallet någonsin

2025 11 22

Ett första dödsfall har inträffat hos en människa av en ny typ av fågelinfluensa.

En person i delstaten Washington har avlidit efter att ha smittats av en fågelinfluensastam som aldrig tidigare rapporterats hos människor, rapporterar CNN.

Historiskt fall i USA

Enligt Washington State Department of Health rör det sig om en äldre patient med underliggande sjukdomar som vårdats på sjukhus för infektion med H5N5, en fågelinfluensastam som aldrig tidigare setts hos människor.

– Provtagning från DOH identifierade fågelinfluensavirus i flockens miljö, vilket gör exponering för tamfjäderfän, deras miljö eller vilda fåglar, till den mest sannolika exponeringskällan för denna patient, säger myndigheten i ett uttalande.

Detta är det första rapporterade dödsfallet av denna stam, och det andra dödsfallet totalt från någon sort av fågelinfluensa i landet.

Centers for Disease Control and Prevention, CDC uppger dock att risken för allmänheten är låg.

LÄS MER: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Trolig smittspridning

Patienten hade direkt kontakt med fåglar, vilket tros vara den mest troliga smittkällan.

CDC har inte funnit några bevis för människa-till-människa-spridning och övervakar fortfarande personer som varit i nära kontakt med den avlidne.

– Personen hade en flock blandade tama fåglar i trädgården, uppger Washingtons hälsodepartement.

Tidigare fall

Fågelinfluensa har funnits hos vilda fåglar världen över i flera decennier, men det senaste utbrottet i USA som började i januari 2022 har spridit sig mer än tidigare bland däggdjur.

Totalt 70 mänskliga fall av någon typ av fågelinfluensa har rapporterats i USA.

De flesta har varit milda och bland människor som arbetar nära djur, såsom boskaps- och fågeluppfödare.

CDC rekommenderar att alla som arbetar nära djur använder lämplig skyddsutrustning och är försiktiga kring djuravföring.

Myndigheterna uppmanar även till försiktighet vid rengöring av fågelmatare eller andra platser som kan ha kommit i kontakt med fågelavföring, samt att undvika kontakt med sjuka eller döda vilda djur.

Myndigheten uppmanar även till vaccination mot vanlig influensa för att minska risken att viruset muterar om någon samtidigt skulle drabbas av båda influensastammarna.

LÄS MER: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Foto: S Andrews

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland förbereder oväntad vapeninsats

2025 11 22

Rysslands centralbank ska börja rusta personal med vapen.

Rysslands centralbank planerar enligt en offentlig upphandling att låta vissa anställda genomgå automatvapenträning, en ovanlig säkerhetsåtgärd för en finansiell institution, rapporterar Moscow Times.

Vapenträning för bankanställda

Enligt The Moscow Times visar upphandlingsdokument att centralbanken har annonserat skjutlektioner med automatvapen på licensierade skjutbanor i eller nära Moskva.

 Systemet är omfattande där arrangören ska tillhandahålla vapen, ammunition, certifierade instruktörer och skyttebanor.

Upphandlingsdokumenten anger att all information kring kontraktet även ska förstöras när träningen är genomförd.

Banken har inte sagt vilka anställda som ska delta eller när kursen ska börja.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Tidigare vapenkontroverser

Detta är inte första gången som Rysslands centralbank kopplas till vapenfrågor.

I februari gav Savelovsky-domstolen i Moskva den ryska centralbanken böter för att ha brutit mot reglerna för förvaring av skjutvapen.

Vid en inspektion upptäckte ryska nationalgardet (Rosgvardiya) flera pistoler, däribland två Makarov-pistoler, som tillhörde Sberbanks säkerhetstjänst och det privata säkerhetsföretaget “Region Profi”.

Inspektörerna konstaterade att Centralbanken förvarade vapen som banken inte ägde, och överträdelserna identifierades både i november 2023 och april 2024.

Ansökt om tillstånd

Centralbanken har inte erkänt överträdelsen och betonade under tillfället att man hade ett tillstånd utfärdat av Rosgvardiya för vapenförvaring.

– Enligt lag får Centralbanken äga vapen för att skydda pengar, ädelmetaller, interna värdepapper, valuta, värdeföremål, korrespondens och föremål med statliga hemligheter under transport, samt för att säkra bankens egna objekt där sådant gods förvaras, står det enligt artikel 12 i lagen om vapen.

Rysslands centralbank har sedan förra året försökt stärka sin säkerhet och ansökte då om tillstånd för viceguvernörer och högt uppsatta tjänstemän att bära vapen, inklusive Makarov-pistoler och kulsprutepistoler.

– Vapenrelaterade åtgärder syftar till att skydda bankpersonal och tillgångar i ockuperade Ukraina, sade en talesperson för banken vid tillfället.

LÄS MER: Rykten exploderar – USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Foto: Alex343

Text: Redaktionen