Trafikpolis reder ut: Det här är förbjudet att göra i bilen

2024 07 04

Diskussionen om vad man får och inte får göra i bilen har aktualiserats på nytt.

Frågan har delvis väckts till liv efter att en 60-årig man nyligen ertappades med att prata i telefon i bilen – men nekar till brott eftersom han menar att han talade via högtalare.

Vid färd på väg med ett motordrivet fordon får föraren ägna sig åt aktiviteter som användning av mobiltelefon och annan kommunikationsutrustning endast om det inte inverkar menligt på förandet av fordonet, står det i lagtexten.

– Föraren får inte använda denna utrustning på ett sådant sätt att han eller hon håller den i handen.

Trafikpolisen: det här gäller

Bengt-Erik Lind är gruppchef inom trafikpolisen i Kristianstad.

Han framhåller att mobilen, eller annan kommunikationsutrustning, inte får lov att användas om du håller den i handen.

Det är däremot tillåtet att slå i en telefon som sitter fastmonterad, förutsatt att det inte påverkar framförandet av fordonet.

Och om mobilen ligger på sätet och det ringer kan det vara tillåtet att svara. 

– Det är hårklyverier egentligen, om man har den på sätet och trycker på knappen. Det är inga svåra grejer egentligen – är den handhållen är det förbjudet, säger Bengt-Erik Lind till Kristianstadsbladet.

Grönt ljus för kaffe eller glass

Men när det gäller andra föremål är det mer eller mindre fritt fram att hålla dem i händerna under pågående körning.

Till exempel om man vill äta en glass eller dricka kaffe medan man har andra handen på ratten.

– Ja, men man ska kunna stanna framför varje förutsägbart hinder, så man inte sitter och pysslar med annat och inte har uppmärksamhet och vinglar över vägen. Men normalt sett kan man äta glass om det är varmt eller dricka en läsk när man kör, säger Bengt-Erik Lind.

"Domstolen får avgöra"

Reglerna för prat i mobilen medan man kör bil ändrades 2018.

En del saker blev tydligare – men andra har uppfattats som otydliga. Till exempel finns det ingen konkret definition av “annan handhållen kommunikationsutrustning”.

– Det får domstolen avgöra, framhåller Transportstyrelsen.

Att använda mobilen till att lyssna på musik är dock tillåtet.

Det är inte förbjudet att lyssna på musik när du kör. Men det kan vara smart att ha en färdig låtlista innan du startar din färd, förklarar myndigheten.

Foto: A. Boucher resp D. Kopezhan resp C. Ciftci

Text: Redaktionen


06 april 26

I DAG MÅNDAG: Viktigt meddelande till Sveriges bilister

2026 04 06

Undvik småvägar och använd de stora vägnäten i första hand.

Det är Trafikverkets uppmaning till svenska bilister under måndagen.

Uppmaningen utfärdas med anledning av de skador som stormen Dave orsakat i västra, mellersta och södra Sverige.

Bland annat har många träd och grenar fallit på vägar.

Nu uppmanar Trafikverket svenska bilister att undvika mindre vägar. Den som kan uppmanas att hålla sig till de stora vägnäten, betonar Madelene Frödell, chef vid Trafikverket.

– Det är många mil väg och järnväg i flera olika län som blivit påverkade av fallna träd och skadade kontaktledningar. Våra entreprenörer kan inte arbeta fullt ut överallt i de extremt starka vindarna så det är först nu vi kan påbörja arbetet och ta oss ut i anläggningen för att säkerställa farbarhet, säger hon.

Frödell flaggar för att framkomsten längs flera vägar kan vara kraftigt begränsad. Fortsatt svåra förhållanden råder på vägarna under måndagen.

– Många ska kanske resa hem från sitt påskfirande under måndagen. Trafikverket uppmanar trafikanter att fortsatt ta del av vädervarningar från SMHI, följa utvecklingen och vara uppmärksam på förhållandena på vägen.

Arbetet börjar nu

Under måndagen påbörjar Trafikverket ett omfattande återställningsarbete på vägar och järnvägar runt om i landet.

– Det är ett omfattande arbete som tar vid nu. Vi kan ännu inte se hela konsekvensen utan det kommer vi nu under måndagen att göra genom att avsyna bit för bit, säger Madelene Frödell.

LÄS MER: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen 

Flera uppmaningar

Trafikverket har gått upp med flera råd till personer som ska resa under måndagen.

Nedan listas samtliga uppmaningar:

- Du som åker tåg håll kontakt med ditt järnvägsföretag för att ha koll på inställda avgångar i tågtrafiken och eventuell ersättningstrafik.

- Planera din resa och se till att din bil är utrustad med rätt saker om du skulle bli stående vid ett eventuellt stopp.

- Var försiktig eftersom trafikförhållandena kan vara besvärliga på grund av nedfallna träd och grenar.

- Räkna med längre restid och var beredd på att framkomligheten kan vara begränsad.

- Välj om möjligt de stora vägarna med mittseparering

- Lyssna på Trafikredaktionen på Sveriges Radios P4-kanaler – där får du aktuell information om trafikläget.

- Håll dig uppdaterad om det lokala vädret längs din resa. Tänk på att SMHIs prognoser och varningar uppdateras kontinuerligt.

- Om det blir kö, stanna din bil långt ute till höger, det underlättar för räddningsfordon. Det bidrar till att stoppet blir kortare.

LÄS OCKSÅ: Vita huset rasar mot rykte om Trump

Foto: Kathy

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen