Trafikpolis avslöjar: då vet vi om du använder mobilen bakom ratten

2025 01 22

År 2024 blev ett rekordår i antalet rattsurfare som åkte fast i Sverige.

Hela 20 procent ökade antalet jämfört med 2023, och mörkertalet befaras vara enormt.

Detta trots att det ända sedan 2018 finns en lag som förbjuder mobilanvändande under körning.

Straffet om man blir påkommen är dessutom relativt högt – 1 500 kronor i böter.

Ändå trotsas förbudet som aldrig förr.

– Det är varje pass som vi ser folk. Ibland har vi inte ens möjlighet att ta alla vi ser för att vi har andra jobb, säger trafikpolisen Joakim Bengtsson från Västmanland till Sveriges Radio.

Så blir du avslöjad

Att så många väljer att trotsa mobilförbudet tyder på att det är många som tror att de skulle kunna komma undan med att fuska.

Men polisen har järnkoll.

Det som bilföraren inte tror märks av utomstående syns tydligt.

– Ofta så ser man att de vinglar, kör mellan linjerna fram och tillbaka och kan komma nära framförvarande fordon, avslöjar Joakim Bengtsson.

Får inte hållas i handen

I trafikförordningen står det att mobilen, eller annan utrustning, inte för användas på ett sådant sätt att man håller den i handen.

Det är just faktorn “hålla den i handen” som utgör faran. Att använda en telefon som sitter fastmonterad, förutsatt att det inte påverkar framförandet av fordonet, är däremot tillåtet.

Och om mobilen ligger på sätet och det ringer kan det vara okej att svara. 

– Det är själva handhavandet av mobiltelefonen som tar bort koncentrationen, och det är koncentrationsbortfallet som vi egentligen rapporterar för. Det är en lättare form av vårdslöshet i trafiken, du har inte koll på trafiken, säger Joakim Bengtsson.

LÄS MER: Trafikpolis reder ut: detta är förbjudet att göra i bilen – men det här är tillåtet

Ny kamerateknik i flera länder

Problemet med rattsurfare finns inte bara i Sverige.

Flera EU-länder har den senaste tiden därför hakat på en ny metod för att komma åt lagbrytarna och börjat installera en ny form av trafikkamera som, tack vare artificiell intelligens, fångar folk som sitter med mobilen bakom ratten.

En sådan kamera skulle kunna komma åt många av dem som lyckas undvika att bli invinkade av polisen.

LÄS MER:  “Superkamera” ska fånga bilister – som sitter med mobilen

Foto: A. Boucher

Text: Redaktionen


Organisation utesluter homosexuella – har fått stora statsbidrag

2025 11 03

Den religiösa organisationen Jehovas vittnen diskriminerar homosexuella.

Det anser Myndigheten för stöd till trossamfund, SST.

– Vi har gjort bedömningen att de inte lever upp till upp till demokrativillkoren, säger Isak Reichel, myndighetschef för SST, till SR Ekot.

Sätter stopp

Reichel uppger att Jehovas vittnen själva har framhållit att de ”utesluter eller nekar medlemskap” till homosexuella.

Trots detta har organisationen under flera år fått miljontals kronor i statsbidrag. Förra året tog Jehovas vittnen emot 1,8 miljoner kronor, enligt SST.

Nu stoppas dock utbetalningarna, med hänvisning till att trossamfundet inte lever upp till de nya demokrativillkoren i lagstiftningen.

Att neka en person medlemskap på grund av dennes sexuella läggning bryter mot villkoren, förklarar Isak Reichel.

– Det står i förarbetet till den nya lagen att om man nekar en person medlemskap eller utesluter någon grund av valet av livspartner, då ska man nekas att bli bidragsberättigad, säger han till radion.

Hänvisar till Bibeln

Jehovas vittnen har överklagat beslutet.  

På sin hemsida hänvisar organisationen till tredje Mosebok, där det står: ”Du får inte ligga med en man som du ligger med en kvinna. Det är något avskyvärt”.

Samtidigt betonar trossamfundet att ingen ska behandlas illa, oavsett sexuell lägning.

– Gud inte vill vi ska behandla någon illa, oavsett sexuell läggning. Bibeln uppmanar oss i stället att ”jaga efter frid med alla”, hur de än lever sina liv, skriver Jehovas vittnen.

LÄS MER: ”Minskat med hela 40 procent” – stort bakslag för kriminella 

FAKTA: Statsbidrag till trossamfund

- Från och med den 1 januari 2025 har SST uppdraget att pröva trossamfunds ansökningar om att bli statsbidragsberättigade och/eller att få statlig avgiftshjälp.

- SST fördelar statsbidrag till bidragsberättigade trossamfund i form av organisationsbidrag och verksamhetsbidrag.

LÄS OCKSÅ: Glädjebeskedet: “55 000 kronor billigare för husägare”

Foto:  

Text: Redaktionen


Storköpare lämnar Ryssland – jättesmäll för krigskassan

2025 11 03

Ryssland har allt svårare att exportera sin råolja.

Efter att USA infört nya sanktioner mot de statliga oljebolagen Rosneft och Lukoil har flera av landets tidigare trogna kunder kraftigt minskat sina inköp av rysk olja, rapporterar både Reuters och Bloomberg.   

I synnerhet pekas två länder ut: Kina och Turkiet.

Flera stora kinesiska och turkiska oljeraffinaderier har enligt uppgift minskat sina inköp av rysk olja och i stället vänt sig till alternativa leverantörer.

I Turkiet har oljeraffinaderier, inklusive marknadsjättarna Turkiye Petrol Rafineleri och Star Rafineri, börjat köpa in olja från Irak och Kazakstan för leveranser i december.

– Ett tydligt skifte från det nästan totala beroendet av rysk olja som noterats under tidigare månader. Detta motsvarar 77 000 till 129 000 fat per dag av icke-ryskt utbud, skriver den ukrainska tidningen Kyiv Post med hänvisning till Reuters källor.

45 procent av totala importen

Kinesiska oljeraffinaderier har också kraftigt minskat sin import av rysk olja.

Enligt uppgifter till Bloomberg påverkas hela 400 000 fat per dag – vilket motsvarar 45 procent av Kinas totala oljeimport från Ryssland.

Bakom beslutet står flera av landets statliga oljejättar, däribland PetroChina och Sinopec.

LÄS MER: UPPGIFTER: “Oöverträffad tillströmning av döda ryssar” 

”Försvagats kraftigt”

Omsvängningen på oljemarknaden är ett hårt slag mot den ryska krigskassan. Oljeexporten, som är avgörande för Kremls finansiering av kriget i Ukraina, tycks nu ha bromsat in rejält.  

– Båda rapporterna visar att Moskvas möjligheter att omdirigera oljeexporten till icke-västliga marknader möter växande hinder. Medan Ryssland fortsätter att skeppa råolja via alternativa rutter och mellanhänder, tycks efterfrågan från två av landets viktigaste kunder – Kina och Turkiet – ha försvagats kraftigt, skriver Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Ryssar rasar mot rysk tv: “Landsförräderi”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen