TRADITIONSEXPERT: Det här kan du tjuvstarta med – långt före jul

2024 11 02

Trenden att börja fira advent redan i november väcker irritation hos många, men enligt en traditionsexpert finns det en sak man gärna kan tjuvstarta med.

Många har svårt att motstå frestelsen att börja fira advent redan tidigt i november.

Denna nya tradition kallas för ”novent”.

Längtan efter ljus och pynt i höstmörkret är stark hos många, samtidigt som många andra retar sig på hur advents- och julfirandet börjar tidigare och tidigare för varje år.

– Det handlar ju om att man tjuvstartar adventsfirandet, man börjar med adventsstjärnor, adventsstakar och till och med julpynt redan i november, berättar traditionsexperten Mattias Axelsson för SR.

”Var sak har sin tid”

”Novent” är en väldigt ny tradition, och traditionsexperten är kritisk till den.

Om man börja fira traditioner för tidigt så finns det en risk att de urvattnas.

– Jag tycker att var sak har sin tid, så jag tycker ju att det blir lite problematiskt och lite urvattnat när man börjar med julpynt och adventspynt redan i november. Jag kan tycka att det är lite tråkigt, säger Mattias Axelsson.

Men för den som verkligen längtar efter advents- och julmys redan i november så finns det åtminstone en sak som man gärna kan börja med tidigt, menar han.

Den här traditionen kan du tjuvstarta med

Det finns åtminstone en tradition som egentligen inte är knuten till just advent eller jul, utan snarare till hela den kalla årstiden:

Att dricka glögg.

– Traditionellt sett så har ju faktiskt glögg inte varit knutet just till julen, utan det har varit någonting man har druckit under hela vinterhalvåret när det har varit kallt. Så det tycker jag faktiskt att det får man tjuvstarta lite grann med. Och även pepparkakorna passar ju jäkligt bra ihop med glöggen, så att jag tycker att vi kan slänga in pepparkakorna också, säger han till SR.

Så firas ”novent”

Men många nöjer sig alltså inte med det, utan tjuvstartar med hela advents- och julfirandet redan i november, när det knappt hunnit lägga halloween och allhelgonahelgen bakom sig.

Det handlar dock inte så ofta om att börja plocka fram tomtar och liknande, utan mera om att diskret börja pynta lite inför de kommande högtiderna, enligt Expressen.

Novent börjar firas söndagen tre veckor före första advent, vilket i år blir den 10 november, enligt tidningen. Andra ser dock hela november som novent.

Ett sätt att fira novent är att tända ett ljus ”bakvänt” varje söndag, alltså precis som i advent fast åt fel håll, enligt tidningen.

Foto: P. Gautam

Text: Redaktionen


Ny skatt på väg – ”2 160 kronor om året”

2025 04 08

Skattebetalarna ska bidra till ny kärnkraft i Sverige.

Det föreslår en statlig utredning som regeringen har tillsatt.

Enligt utredning ska kraftbolag som investerar i ny kärnkraft erbjudas ett garanterat elpris på 80 öre/kWh i över 40 år. Om elpriset är lägre än så, ska mellanskillnaden täckas av staten genom en ny elskatt. 

Enligt elbolaget Nordic Green Energy kan det innebära en ökad kostnad med 2 160 kronor om året för villaägare. En summa som många inte är beredda att betala. Hela 85 procent av Sveriges villaägare är inte beredda att stå för kostnaden, framhåller Nordic Green Energy med hänvisning till en ny Sifo-undersökning.

Enligt undersökningen kan villaägare i genomsnitt tänka sig att betala upp till 1 134 kronor om året för mer kärnkraft. Alltså betydligt mindre än 2 160 kronor om året.

– Att en så stor majoritet inte är villig att betala vad kärnkraften kostar visar på ett tydligt behov av att se över alternativa lösningar. Vi kan inte låsa oss vid kärnkraft som den enda vägen framåt, särskilt när det är en investering som kommer att belasta svenska hushålls plånböcker under många år framöver, säger Lars Jungerth, affärsområdeschef konsument på Nordic Green Energy.

– För att säkerställa att elen blir både hållbar och prisvärd måste vi parallellt satsa på teknisk utveckling och snabbare utbyggnad av förnybara energikällor, så att vi kan minska vårt fossilberoende.

Ebba Busch: Stora risken är att inte göra något

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) har försvarat finansieringsmodellen.

– Den stora risken är att inte göra den här investeringen, har hon sagt i SVT:s Aktuellt.

Här är finansieringsplanen

Regeringens finansieringsplan för ny kärnkraft kan sammanfattas i tre delar:

Statlig lånefinansiering Statliga lån med låg ränta för byggkostnader ställs ut av Riksgäldskontoret för att finansiera investeringar i ny kärnkraft. Staten kommer stå för 75 procent eller 300 miljarder kronor av investeringen. Räntan på de statliga lånen höjs successivt under driftsfasen för att ge incitament att ersätta de statliga lånen med marknadsfinansiering.

Prissäkringsavtal Ett prissäkringsavtal upprättas mellan staten och kärnkraftsproducenten. Kraftbolagen garanteras ett elpris på 80 öre/kWh i över 40 år. För perioder då marknadspriset på el är lägre än det avtalade lösenpriset uppstår en kostnad för staten, som finansieras med en ny skatt på elkunderna. I de fall marknadspriset är högre än lösenpriset kommer staten att erhålla intäkter från differenskontraktet som kan föras vidare till elkonsumenten.

Risk- och vinstdelning Den tredje komponenten är en risk- och vinstdelningsmekanism som ger projektägaren en lägsta avkastning på sin investering. När reaktorn tas i drift delas projektets vinster i de bästa utfallen med staten och elkonsumenterna.        

LÄS MER HÄR: CHOCKHÖJNING: Bortglömd skatt har ökat med 100 procent | Ekonomibladet

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ny butik öppnar – men alla får inte handla där

2025 05 25

En ny klädbutik öppnar i Göteborg – men bara för folk med en viss inkomst.

I Rannebergen i de nordöstra delarna av Göteborg öppnar nu en ny klädbutik.

Butiken säljer kläder från märken som Didrikson, Nudie och Maxomorra – men alla får inte handla där.

Köp i butiken kräver medlemskap – och medlemskap är bara till för personer som har en viss inkomst.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Tydlig målgrupp

Butiken KlädRätt finns för medlemmar som lever i ekonomisk utsatthet och deras primära målgrupp är barnhushåll i ekonomisk utsatthet.

– Men alla som uppfyller kriterierna för medlemskap är välkomna att handla hos oss, framgår via butikens webbsida.

Den vars inkomst är lägre än 14 100 kr i månaden efter skatt kan bli medlem.

Aldrig mer än en tredjedel

Priset på kläderna varierar men ett plagg kostar aldrig mer än en tredjedel av Konsumentverkets snittpris för normala kostnader för kläder och skor. 

På vissa plagg kan det förekomma små defekter, “men alla plagg som säljs är nya och användbara”. 

– Vårt mål är att ha ett brett och varierat utbud, men eftersom kläderna har donerats till oss kan sortimentet se olika ut från dag till dag.  

Ökar i Sverige

I Sverige levde 6 procent av befolkningen i materiell och social fattigdom under 2023. 

Det motsvarar drygt en halv miljon personer. 

Andelen som är den näst lägsta i hela EU har ökat med 2 procentenheter mellan 2021 och 2023.

Av de indikatorer som mäter materiell och social fattigdom är det vanligast i Sverige att inte ha råd att betala en större oförutsedd utgift.

Det konstaterade Statistiska centralbyrån i en rapport från slutet av 2024.

Så ser det ut i EU

EU-landet med lägst andel i materiell och social fattigdom är Slovenien, 5 procent av befolkningen. 

Högst är andelen i Rumänien, Bulgarien och Grekland, cirka en tredjedel av befolkningen. 

– Jämfört med 2021 har andelen i dessa tre länder minskat något, dock har den ökat i de flesta andra EU-länder, förklarar Statistiska centralbyrån i rapporten.

– Den största procentuella ökningen av materiell och social fattigdom skedde i Finland och Österrike.

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen