Tiotusentals barn läggs in på sjukhus – “håller på att bli ett allvarligt problem”

2023 11 13

Omkring 30 000 barn som är fyra år eller yngre läggs in på sjukhus varje år.

Så är situationen i Storbritannien.

De tiotusentals barn som läggs in har en sak gemensamt: allihop har blivit drabbade av lungsjukdomar.

Nu går NHS, brittiska motsvarigheten till Folkhälsomyndigheten, ut och varnar för utvecklingen.

– Det håller på att bli ett riktigt stort hälsoproblem för oss som nation, och vi behöver lagstiftning som kan hantera detta ordentligt, säger Andy Knox, biträdande medicinsk chef för NHS, till The Guardian.

Mögelfyllda bostäder

Enligt myndigheten är lungsjukdomarna sannolikt kopplade till fuktiga och mögelfyllda hem.

Andy Knox betonar att smutsiga bostäder har en “djup inverkan på landets hälsa” och förvärrar en redan existerande kris.

– Dålig kvalitet på bostäder har en djupgående effekt på barns hälsa, säger NHS-chefen.

Värre på vintern

I Storbritannien har fenomenet blivit ett allvarligt problem som pressar landets folkhälsomyndighet.

Extra svårt blir läget om vintrarna.

– Det påverkar särskilt de mest missgynnade områdena som varit dåligt skötta av hyresvärdar, vilket försätter barn i fara, säger Andy Knox.

Utvecklar astma

Av de nästan 31 000 barn under fyra års ålder som läggs in på sjukhus med lungproblem varje år utvecklar nästan 80 procent akut bronkiolit, en virussjukdom i de nedre luftvägarna.

Studier tyder på att upp till 40 procent av barn som drabbas av bronkiolit i ung ålder senare i livet utvecklar astma, skriver The Guardian.

– Problemet har definitivt blivit värre, säger Andy Knox.

"En hälsokris"

Läkare i Storbritannien uppmanar nu NHS att upprätta rutiner där man undersöker levnadsförhållanden när de undersöker människors andningsproblem, på samma sätt som man förväntas berätta huruvida man röker eller inte.

– Storbritannien har några av de allra sämsta bostadsbestånd i Europa och evidens visar att ett ökande antal familjer bor i boende med låg kvalitet och med skadliga effekter på barns hälsa, säger Camilla Kingdom, ordförande för Royal College of Paediatrics and Child Health, till The Guardian.

– Kalla och fuktiga boendeförhållanden leder till ökad risk för astma, luftvägsinfektioner, långsammare kognitiv utveckling och psykiska problem hos barn. Vi måste komma ihåg att vår bostadskris också är en hälsokris.

Foto: A. Romansa

Text: Redaktionen


5dec2025

Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen


4dec025

Skatteverket går ut med uppmaning – viktigt att kontrollera

2025 12 05

Skatteverket uppmanar alla svenskar till extra vaksamhet.

Anledningen är en stor ökning av bluffmejl som landar i inkorgen hos folk.

I den nya bluffvågen står Skatteverket som avsändare, vilket inte stämmer.

I bluffmejlen uppmanas mottagen att verifiera sina bankuppgifter för att Skatteverket ska kunna göra en utbetalning av skatteåterbäring, rapporterar TV4.

– Vår rekommendation är att du raderar mejlet eller meddelandet, uppger Skatteverket.

Lämna inga uppgifter

Skatteverket framhåller att myndigheten aldrig frågar efter den typen av uppgifter på mejl.

– Om det står att du ska lämna ifrån dig uppgifter om bankkontonummer eller kreditkortsnummer ska du inte göra det, framhåller myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast via våra e-tjänster som du loggar in på med din e-legitimation.

”Var extra vaksam”

Det är alltid bra att vara vaksam när man får mejl, även om avsändaren framstår som känd, för att inte blir lurad av bedragare.

Det finns några saker som Skatteverket uppmanar alla att kontrollera om man får ett mejl från myndigheten.

– Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden. Några saker som du kan vara extra vaksam på är om språket i meddelandet inte är korrekt, att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats eller att svenska och engelska blandas i meddelandet, uppmanar Skatteverket.

LÄS MER: UPPGIFTER: Stora pengar till svenska folket – norsk modell föreslås 

Senast i våras

Bedragare som använder Skatteverkets namn för att lura människor är särskilt vanligt i samband med deklarations- och skatteåterbäringstider.

Senast i våras gick en våg av bluffmeddelande ut till svenska folket.

– De anpassar sig hela tiden efter hur vi lever våra liv, säger Internetstiftelsens folkbildningsansvarige Björn Appelgren, till TV4.

– Många är oroliga för att göra fel och klicka på en länk eller fil som påstås gälla deklarationen. Bedragarna vet också att folk stressar över tider och återbetalningar.

LÄS OCKSÅ: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen