Till hårt angrepp mot M, KD och L inför kvällens debatt

2022 05 08

Vågar inte Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna säga ifrån eller är det så att man håller med?

Det frågar sig Annie Lööf inför den stora partiledardebatten i SVT ikväll söndag och frågan avser flera nya förslag från Sverigedemokraterna.

Främlingsfientliga värderingar

– Ulf, Ebba och Johan, var finns de röda linjerna mot SD:s rasism? Bara den senaste veckan har vi sett upprepade övertramp från Sverigedemokraterna. Bevis på vilka främlingsfientliga värderingar som formar deras politik, framhåller Annie Lööf (C).

Centerledaren riktar hård kritik mot flera utspel från Jimmie Åkessons (SD) parti.

Mamma, mormor och lillasyster

– SD har lagt förslag om att utvisa människor som anses asociala. Helt utan brottsmisstanke, bara utifrån uppfattningen att någon har en ”asocial livsstil” och ”brister i sina förpliktelser mot det svenska samhället”.

– Sverigedemokraterna tycker också att hela familjer, mamma, mormor och lillasyster, ska kunna utvisas för att en person i familjen begår brott. Kollektiv bestraffning, främmande för en rättsstat, betonar Annie Lööf.

Skarp kritik mot M, KD och L

Ikväll möts de åtta partiledarna i TV-debatt i SVT 2 klockan 20.00 och det är inför den debatten som Annie Lööf nu riktar skarp kritik mot partiledarna för Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna samverkan med SD som ingår i samma regeringsunderlagsalternativ.

– Ebba Busch pratade om att hon inte kunde se det hända på minst 20 år. Ulf Kristersson slog fast att det inte var aktuellt att vare sig regera eller regeringsförhandla med Jimmie Åkesson. De stod helt enkelt för långt ifrån varandra värderingsmässigt, framhäver Annie Lööf (C).

Vill dra röda linjer

– Men efter valet 2018 svängde det snabbt. Kristdemokraterna och Moderaterna bytte fot i frågan om SD-samarbete. Liberalerna stod bakom januariavtalet men bytte sedan fot och är öppna för samarbete med Sverigedemokraterna. Samtidigt vill L dra tydliga röda linjer mot främlingsfientlighet och populism. Samma sak har vi hört från både Ebba Busch och Ulf Kristersson.

Vill se gryningsräder

– För oss är den senaste veckans utspel bara ytterligare en påminnelse om varför Sverigedemokraterna aldrig ska ges nycklarna till Rosenbad.

– SD vill se gryningsräder mot familjer på misstänkta adresser. Att polisen bryter sig in för att jaga människor på flykt och omedelbart utvisa dem. Man går till och med så långt som att föreslå att man ska riva delar av invandrartäta bostadsområden. Jämna lägenheter med marken. Dessutom pratar partiledningen, utan att skämmas, om ”kulturellt belastade” områden.

Ren och skär rasism

– Det här är inte förslag för en bättre integration, eller för mer ordning och reda i samhället. Det här är ren och skär rasism. Ändå är det knäpptyst från Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna. Knäpptyst från partiledare som gång på gång lovat att dra röda linjer, stå upp och säga ifrån när Jimmie Åkesson och hans partikamrater går över gränsen.

XXXXXXXXX

– Vi ser inga tydliga avståndstaganden i medierna, eller klargörande markeringar i morgonsoffor. Man avböjer kommentarer, duckar frågor eller slätar över, betonar Annie Lööf (C) i DN i dag.

Centerledaren riktar en fråga till de tre borgerliga partiledarna och frågar varför partierna agerar som de gör.

– Är det för att man inte törs markera och stå upp för det man själv tror på, av rädsla för att förlora väljare till Sverigedemokraterna? Eller är det så att man står bakom förslagen som presenterats den senaste veckan?

– Vill man också utvisa hela familjer för att en familjemedlem begår brott eller jämna utsatta bostadsområden med marken? Står man bakom retoriken om ”kulturellt belastade” områden?

Kritisera och markera stenhårt

Annie Lööf framhåller att Sverigedemokraterna aldrig bör ges nycklarna till Rosenbad.

– Vi kommer alltid kritisera och markera stenhårt mot en politik som bygger på intolerans och rasism. Vi har fortfarande förhoppningar om att Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna ska börja göra detsamma.

Direktsänd TV

– I kväll ses vi i ”Agendas” partiledardebatt. Där kommer vi och Jimmie Åkesson dela studio i över två timmars direktsänd tv. Där och då har ni chansen att klart och tydligt ta avstånd. Dra tydliga röda linjer mot Sverigedemokraternas rasism. Jag och många med mig hoppas att ni tar den. För borgerlighetens, rättsstatens och Sveriges bästa, meddelar Annie Lööf sin debattext i DN.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen