Tidningens experter överens: Alla tror på samma kandidat

2024 11 04

Den brittiska tidningen The Telegraphs experter är överens.

I morgon är det dags.

Miljontals amerikaner kommer att ta sig till valutorna för att lägga sin röst för vem som ska styra USA de kommande fyra åren.

Det väntas bli en oerhört jämn tillställning - och röstberättigade uppmanas göra sitt då varje röst räknas.

Nu har den brittiska tidningen The Telegraphs fem experter kommit överens om vem de tror kommer att vinna USA-valet.

Alla tror på samma

Experterna Rozina Sabur, Tom Stanley, Ben Butcher, Poppy Coburn och Tony Diver har alla nått samma slutsats: Donald Trump kommer att bli USA:s president.

– Vad jag kan säga är att stämningen i Trumps läger är mycket mer optimistisk än i Harris läger, skriver Rozina Sabur.

“Förlorat momentum”

Ben Butcher instämmer med Sabur.

– Harris kampanj har tappat fart. Hon förlorar nu popularitet snarare än någonting annat.

Tony Diver:

– Jag är försiktig med att basera mina förutsägelser på opinionsundersökningar och vibbar efter att experter underskattade Trump så allvarligt 2016. Min instinkt säger mig att han har tagit hem det här - kanske efter flera omräkningar och en lång fördröjning efter valdagen.

Sista dagen

Sista dagen innan valdagen är båda presidentkandidaterna ute och kampanjar för att försöka få med sig så många som möjligt innan det är dags att räkna rösterna.

Harris tillbringar hela dagen i Pennsylvania och inledde med en kampanjkickoff i Scranton i morse.

Innan hon återvänder till kampanjspåret, kommer Univision Radios program ”El Bueno, La Mala, y El Feo” att sända en bandad intervju med henne, gjord av Raúl Molinar.

Trump i Swing-stater

Trump kommer att vara i tre swing-stater idag och hålla evenemang i North Carolina, Pennsylvania och Michigan. 

Senare håller den tidigare presidenten ett rally i Raleigh, North Carolina.

Valdagen är snart här och redan har mer än 75 miljoner amerikaner avgett sin röst i vad som väntas bli ett extremt jämnt val som ska bestämma om Harris och Trump leder USA de kommande åren.

Foto: Gage Skidmore resp Official White House Photo by Adam Schultz 

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Det är inte rimligt” – Sverige sågar Natoallierade

2025 11 20

– Det är inte rättvist och det är inte hållbart i längden.

Det säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) till Politico.

I intervjun riktar hon skarp kritik mot flera Natoallierade, som hon menar inte gör tillräckligt för att stödja Ukraina.

Enligt Malmer Stenergard kan de nordiska länderna inte fortsätta att stå för en oproportionerligt stor andel av stödet till Ukraina.

– Några länder tar på sig nästan hela bördan, säger utrikesministern och påpekar at de nordiska länderna står för en tredjedel av det militära stöd som Natoländerna ger till Ukraina i år.

Att övriga Natoländer, med nästan en miljard invånare tillsammans, inte lyckas skramla ihop mer pengar är ”inte hållbart”, menar Malmer Stenergard.

– Det är inte rimligt på något sätt. Det säger mycket om vad de nordiska länderna gör – men det säger ännu mer om vad de andra inte gör.

Kritiserar kollegorna

Utrikesministern riktar också skarp kritik mot europeiska ledare som enligt henne framför pro-ukrainska ståndpunkter, men inte backar upp sin retorik med ekonomiskt stöd till Ukraina.

– Om ni väljer att hålla tal där ni säger att Ukraina inte bara kämpar för sin frihet, utan också för vår – då måste ni också hjälpa landet, säger hon.  

LÄS MER: Ukraina sätter deadline för Europa – sista chansen

Bidrar mest

Politico har analyserat utrikesministerns påstående. Tidningen fastslår att Norden bidrar mest i förhållande till ländernas storlek. De nordiska länderna är de största givarna sett till bidrag per capita.

– Sammantaget bidrar de nordiska och baltiska länderna mest i BNP-termer, medan Nederländerna, Storbritannien, Tyskland, Polen och Frankrike alla ger betydande bistånd, om än en mindre andel i förhållande till storleken på deras ekonomier, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: “Fler än 10 explosioner” – Rysslands luftförsvar misslyckas

Foto: Anders G Warne Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20nov25

Handla med kontanter – uppmaning till hela Sverige nästa vecka

2025 11 20

Årets största shoppingvecka står för dörren. 

På måndag inleds reaperioden Black Week och den 28 november är det dags för årets största shoppingdag, Black Friday.

Men alla tänker inte hoppa på reatåget.

Organisationerna Kontantupproret, Hela Sverige Ska Leva, Småföretagarna och Positiva Pengar ut lanserar en alternativ kampanj: ”Lokala Veckan”.

Syftet är att få så många som möjligt att låta bli att nätshoppa under Black Week och i stället stödja den lokala handeln och den egna kommunen.

Dessutom uppmanas alla svenskar att handla med kontanter under ”Lokala Veckan”.

– Tillsammans med flera folkrörelser och organisationer lanserar vi Lokala Veckan. Det betyder att i stället för Black Week-shopping på nätet så vill vi att alla ska gå till sin lokala affär och handla med kontanter. Då får inte heller storbankerna ytterligare tillskott i sina vinstkassor och pengarna stannar i lokalsamhället, säger Björn Eriksson, ordförande Kontantupproret.

”Hållbart, lokalt och kontant”

Louise Kroon, ledamot i styrelsen för Småföretagarnas Riksförbund, välkomnar initiativet.

– Vi småföretagare står bakom kampanjen och uppmanar allmänheten att handla hållbart, lokalt och kontant, säger hon.

LÄS MER: Så många svenskar tänker handla under Black Week

”Den mest kraftfulla protest du kan göra”

Organisationerna påpekar att näthandelsjättarna och storbankerna gör rekordvinster under Black Week – samtidigt som lokala butiker går på knäna.

– Att handla kontant är faktiskt den mest kraftfulla protest du kan göra mot storbankernas övervinster. De kammar hem miljarder på kortavgifter, räntor, BankID och Swish. Kontanter är det enda statligt utgivna betalningsmedel vi konsumenter kan välja i dag, säger Samuel Färdow Kazen, kampanjledare Positiva Pengar.

– Ju mer kontanter vi använder, desto mindre bankvinster och mer vinst till statskassan och lokala företag, tillägger han.

Irene Oskarsson, ordförande för Hela Sverige Ska Leva, gör samma bedömning.

– Handlar vi kontant i riktiga butiker tänker vi efter noggrannare innan vi köper. Pengarna fortsätter cirkulera i närområdet och skapar jobb och skatteintäkter där vi bor, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Bransch skriker efter personal – här finns jobben 

Foto: Danske Bank

Text: Redaktionen