8 jan 2026

TEORIN: Så kan mördaren ”gynnas” av dådet i Skärholmen

2024 04 13

Många söker nu förklaringar till det meningslösa mordet på en pappa i Skärholmen.

Både i Skärholmen och i hela Sverige är det många som fortfarande är chockade efter det brutala mordet på 39-årige Mikael.

Frågan som många ställer sig är varför mordet begicks.

Brottsoffret var en helt vanlig pappa utan koppling till kriminella gäng.

Men det finns teorier om varför gärningsmannen valde att skjuta en människa på måfå.

Våld kan ge status

I TV4-programmet ”Efter fem” har kriminologen Camila Salazar Atías uttalat sig om just den saken.

Hon jobbar för Fryshuset och sitter även i Utbildningsnämnden i Stockholm för S.

Hon menar att unga gängmedlemmar kan gynnas av att visa att de är våldsbenägna.

Det kan höja deras status inom den gängkriminella världen.

– Det är tyvärr så, att använda våld kan ge status. Att ha ett våldskapital, som det heter, ger också status, säger hon i programmet.

Gängens logik

Jakten på status och strävan efter att klättra i hierarkin kan alltså vara en förklaring till det meningslösa våld som vi har sett exempel på i veckan.

Camila Salazar Atías menar också att det enligt gängens logik är fullt naturligt att gå omkring och bära vapen på stan.

Det gör de för sin egen säkerhet.

– I den logiken de befinner sig i så är ju att ha en skottsäker väst, ett vapen och så vidare, ett sätt att faktiskt skydda sig. Det låter kanske konstigt, men det är ett sätt att skydda sig mot andra gäng, säger hon.

Vägar ut ur kriminaliteten

Samtidigt frågar sig många vad samhället kan göra för att motverka våldet.

Förutom polisiära insatser så anser Camila Salazar Atías att man måste öppna upp vägar ut ur kriminaliteten.

– Vi har träffat väldigt många som känner att det är kört för att de har begått ett brott, ”nu har jag valt bana”. Det är viktigt att vi fortfarande är öppna för att du kan välja en annan bana, och hur ser då det ut? frågar hon sig.

Mordet i Skärholmen har väckt mycket starka reaktioner, och även diskussioner om huruvida det är för farligt att visa civilkurage i dagens Sverige.

Någon gärningsman är ännu inte gripen, men som MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat så tror sig polisen vara på rätt spår.

– Vi har en relativt god uppfattning om vilka vi jagar, säger Stockholm syds biträdande polisområdeschef Max Åkerwall till SR.

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


4 juni 2026

Hundratusentals kan slippa betala skatt – ny lag på gång

2026 06 04

En så kallad skattefälla för hundratusentals svenskar är på väg att tas bort.

Det var förra veckan som regeringen gick ut med att en ny lagändring är på gång.

Så som inkomstskattelagen ser ut idag ska folk som stadigvarande vistas på svensk mark också betala skatt i Sverige för sina inkomster.

Men det finns idag ingen exakt definition av begreppet "stadigvarande vistelse”. Det ställer till det för arbetsgivare, domstolar och de cirka 700 000 svenskar som bor utomlands, enligt regeringen.

"Kommer underlätta"

Den nya definitionen av stadigvarande vistelse föreslås omfatta minst 160 vistelsedagar på ett kalenderår – eller fler än 120 om antalet under föregående år översteg samma antal. Enbart dagar då personen haft sin dygnsvila i Sverige räknas som vistelsedagar.

Det här kommer underlätta livet för många utlandssvenskar, inte minst pensionärer som bosatt sig utomlands men kommer till Sverige och träffar barnbarnen då och då. Det ska vara lätt att göra rätt när man betalar skatt, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Förslag från Skatteverket

Göran Andersson, vd för rådgivningsbolaget Sparsam Skatt, välkomnar beskedet.

Han menar att de nya reglerna kommer att göra det tydligare hur ofta man som utlandssvensk kommer kunna resa “hem” för att besöka släkt och vänner utan att bli skyldig att betala skatt i Sverige.

Lagstiftningen har varit otydlig, vilket inte är till gagn för någon part. Att regeringen nu går vidare har varit efterlängtat ända sedan Skatteverket lade fram förslaget hösten 2023, säger Göran Andersson till Di.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Ska gälla från januari

Dagens regelverk har en gräns vid sex månaders vsistelse. Skatterättsnämnden har dock gjort flera undantag, exempelvis är hembesöken spridits över samtliga månader.

Den nya lagen föreslås träda i kraft från och med nästa år.

Skönt att oklarheter kring repetitiva besök, periodicitet och den svenska vistelsens längd i förhållandet till vistelse utomlands före och efter Sverigevistelsen blir ett minne blott om den nya lagen implementeras 1 januari 2027, konstaterar Göran Andersson.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Fransmän strömmar till Sverige – köper massor

2026 06 04

Allt fler människor från Frankrike har hittat till Sverige.

Ofta förknippas semester i Sverige med sommarmånaderna.

Men också under vintern strömmar många människor till Sverige. Inte minst till de norra delarna, där turismen i Norrbotten återigen har slagit rekord, rapporterar SVT.

– Norrbotten som vinterdestination ökar ständigt och det vi kan se som en indikation är att antalet gästnätter ökat med sex procent under säsongen. Vi ser också att ökningen sker över hela länet, säger Annika Fredriksson som är vd för Arctic Sweden Visitors Board, till kanalen.

Norge ofta i topp i landet

I Sverige som helhet har norrmännen dominerat under en lång tid, när det kommer till antalet gästnätter.

Men under 2023 skedde ett skifte, då de tyska turisterna gick om de svenska grannarna i väst.

- Detta är möjligen ett historiskt skifte eftersom norska turister i alla pandemifria tider varit de utländska besökare som övernattat mest i Sverige, uppgav Visit Swedens vd Susanne Andersson i ett uttalande i samband med att siffrorna släpptes.

Fransmännen strömmar till

I Norrbotten ser man ett nytt trendbrott.

För första gången kommer flest vinterturister från Frankrike, som också står för den största ökningen under årets kalla säsong, rapporterar SVT.

Som helhet ökade antalet gästnätter med sex procent. Men bland fransmännen var ökningen hela 27 procent.

Och tillströmningen innebär ett rejält ekonomiskt tillskott till regionen.

– Våra besökare spenderar väldigt mycket pengar. Det är enorma summor när det här räknas ihop, säger Annika Fredriksson, till kanalen.

LÄS MER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Viktigt att analysera

De olika trenderna när det gäller utländska turister är ibland svåranalyserade, menar Susanne Andersson på Visit Sweden.

Men det finns ändå en stor fördel att känna till dem.

- Det är svårt att dra relevanta slutsatser utan insikt i utvecklingen men detta kan vara viktigt att känna till när svenska besöksnäringsföretag ska planera sina kommande marknadsföringsinsatser, säger hon, i ett uttalande.

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: R. Garcin

Text: Redaktionen