Telia stoppar två olika sorters samtal – nytt för i år

2025 07 14

Mobiljätten Telia sätter stopp för två olika former av telefonsamtal.

Över 31 miljoner bluffsamtal.

Så många stoppades av Telia under första halvåret 2025.

Det motsvarar omkring två samtal i sekunden och är totalt sett fler än samma period förra året.

Andra kan göra likadant

Den första typen av samtal som stoppas är den som kallas för “spoofing” och som går ut på att manipulera mobilnummer, det vill säga numret förfalskas så att mottagaren tror att det är någon annan som ringer än vad som är fallet.

Telia blev 2023 först i Sverige med ett skydd mot spoofing.

Nu har skyddet kopplats till en branschgemensam lösning som “alla stora operatörer" är på väg att ansluta sig till, enligt Telia.

– När vi inte längre är begränsade till att agera på samtal som spoofat Telias mobilnummer, utan även kan stoppa samtal med spoofade nummer som tillhör andra operatörer, får vi en helt annan träffyta, säger Amanda Landqvist, ansvarig för Telias bedrägeribekämpning, i ett uttalande.

Nytt för i år

Den andra sortens samtal som Telia stoppar kallas “wangiri”. Metoden används av bedragare för att få mottagaren att ringa upp ett missat samtal från utlandet.

Här har ett nytt skyddslager lanserats i år. 

Bluffsamtalet besvaras med ett talsvar och bedragaren debiteras därmed för samtalet. Enligt Telia har den nya metoden fångat ytterligare 400 000 som annars hade kunnat drabba en kund.

Notan för bedragarna har landat på omkring 32 000 kronor.

LÄS MER: Polisen varnar allmänheten – “lägg på luren”

– Vi har stoppat fler bedrägeriförsök med hjälp av det första skyddet. Vad gäller det nya skyddet är det för tidigt att dra slutsatser om effekten, då vi inte vet hur många samtal som tidigare tog sig förbi det första skyddslagret, säger Amanda Landqvist.

– Men att vi nu stoppar ytterligare nästan en halv miljon bedrägeriförsök är ett första kvitto, och vi har sett till att de kriminella får betala. Ett viktigt symbolvärde och en tydlig signal.

Tredje skydd

När det gäller wangiri finns även ett tredje slags skydd. Det aktiveras om samtalet misstänks vara bluff men inte kan bekräftas.

Då får mottagaren ett talsvar med varning om risken att ringa upp.

–  Det ger kunden möjlighet att tänka till en extra gång innan de agerar, vilket också är ett viktigt steg i att minska bedrägerierna, förklarar Telia.

LÄS MER: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Foto: B. Mars

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml hotar Trump – med massiv eskalering

2025 10 13

USA överväger att skicka Tomahawkrobotar till Ukraina.

Långdistansrobotarna har beskrivits som en ”gamechanger” – de har en räckvidd på 250 mil och skulle ge Ukraina kapacitet att slå till mot mål djupt inne på ryskt territorium.

Tomahawkrobotarna har också kapacitet att bära kärnstridsspetsar, vilket Kreml tidigare har kritiserat i starka ordalag.

Nu antyder Dmitrij Medvedev, vice ordförande i det ryska säkerhetsrådet, att Ryssland kommer att svara med kärnvapen på en Tomahawkattack.

I ett inlägg på Telegram skriver Medvedev att det är omöjligt att avgöra om Tomahawkrobotar bestyckats med kärnvapenladdningar eller inte.

– Leveranser av dessa robotar kommer att sluta illa för alla. Framför allt för Trump, framhåller den ryske toppolitikern.

– Hur borde Ryssland reagera? Precis! fortsätter Medvedev, vilket Reuters tolkar som en anspelning på ett möjligt svar med kärnvapen.

”Mycket dramatiskt ögonblick”

Kremls talesperson Dmitrij Peskov antyder också att Ryssland kan svara med kärnvapen.

– Frågan om Tomahawks väcker stor oro. Detta är ett mycket dramatiskt ögonblick, spänningarna eskalerar från alla håll, säger han enligt Iltalehti.

Enligt Peskov kommer Ryssland ”ta hänsyn” till att robotarna har kapacitet att bära kärnstridsspetsar.

– Låt oss föreställa oss att en långdistansrobot avfyras. Vi vet att det kan vara en kärnvapenrobot. Vad ska Ryska federationen tycka om det? Hur borde Ryssland reagera? Militära experter utomlands måste förstå detta, säger han.

LÄS MER: ”Putin är en inträngd råtta” – USA varnar Estland 

FAKTA: Rysslands kärnvapenarsenal

- Ryssland innehar tillsammans med USA drygt 90 procent av världens kärnvapen.

- Landets totala antal beräknas till 5 977 stycken.

- Av världens 12 700 kärnvapen finns mer än 9 400 i militära lager för användning.

- Cirka 3 730 är utplacerad på robotar eller på bombplansbaser. 

- Av dessa är cirka 2 000 amerikanska, ryska, brittiska och franska kärnstridsspetsar som är redo att användas med kort varsel.

- År 2019 uppskattade Totalförsvarets forskningsinstitut att det ryska försvaret har omedelbar tillgång till runt 700 taktiska kärnstridsspetsar. Det vill säga vapen som kan användas i vanliga vapensystem, där konventionella stridsspetsar byts ut mot kärnstridsspetsar.

Källor: Federation of American Scientists resp Totalförsvarets forskningsinstitut

LÄS OCKSÅ: Massiv brand i ryskockuperat område

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


JUST NU: Kristersson dundrar – kan nobba SVT

2025 10 13

I söndagskvällens partiledardebatt i SVT hamnade Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar i fokus.

V-ledaren anklagades upprepade gånger för att avbryta sina partiledarkollegor.

Till slut markerade Anna-Karin Hatt (C). 

– Nooshi Dadgostar får det här att framstå som att vi är på en ostyrig ungdomsgård som debatten förs, sade C-ledaren.

Statsministern: ”Förfärlig uppvisning”

Nu reagerar även statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det måste gå att föra ett vettigt samtal också om svåra saker där man tycker olika. Att skrika i mun på varandra, att avbryta varandra hela tiden... jag tyckte det var en förfärlig uppvisning, säger han till Expressen.

Ställer ultimatum: Stäng av mikrofonen

Inför nästa debatt kräver Moderaterna att Dadgostars mikrofon stängs av när andra deltagare pratar.

Om inte åtgärden tillämpas kan Ulf Kristersson komma att avstå framtida debatter hos SVT, uppger hans presschef Siri Steijer.

Steijer har framfört ultimatumet i ett brev till tv-kanalen.

– Som befarat blev gårdagens partiledardebatt i SVT en ovärdig tillställning. Som Anna-Karin Hatt påpekade lät det som en fritidsgård när Nooshi Dadgostar gång på gång pratade i mun på den som hade ordet. SVT måste vid kommande debatter stänga av mikrofonen för Dadgostar när hon inte har ordet. Om inte kommer jag rekommendera statsministern att inte delta framöver, står det i brevet.

LÄS MER: Partiledarna till angrepp – ”Ökad invandring och höjt bistånd” 

Försvaras och prisas

Nooshi Dadgostar försvaras av partikollegan Ida Gabrielsson, ekonomisk talesperson för Vänsterpartiet.

– Riktigt gubbigt av Anna-Karin Hatt att ta ut sin ångest för att hon placerats på den rödgröna sidan på V och Nooshi. Trygga ledare försöker inte hitta varje tillfälle att förnedra dom man är i lag med, skriver Gabrielsson på X.

Dessutom hyllas Dadgostars debattinsats av Expressen, som ger henne fyra av fem i betyg.

– Uppehållsrummets alfa queen, med sidoblickar som kanske inte kan döda men som åtminstone får en att direkt räcka över läskpengarna och springa gråtandes därifrån. Hon verkar ha vaknat på ett förbaskat humör och måste ha tänkt på varenda människa som någonsin irriterat henne som uppvärmning inför debatten, lyder motiveringen.

LÄS OCKSÅ: Värsta läget sedan 90-talet – rysk bransch i fritt fall 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen