16 juli 2026

Teknikpryl ökar 870 procent på Elgiganten

2026 06 16

En populär teknikpryl hos Elgiganten slår alla rekord just nu.

Svenska folket har drabbats av fotbollsfeber med anledning av VM som just nu spelas i USA, Kanada och Mexiko.

Det enorma intresset har i sin tur orsakat rusning till Elgiganten. Rekordmånga kunder vill köpa en och samma pryl.

Skjuter i höjden under VM-sommaren

Försäljningen av projektorer har skjutit i höjden på Elgiganten inför och under VM, eftersom många vill uppleva fotbollen på så stor bild som möjligt.

Mellan fredag och söndag, den 12 till 14 juni, ökade projektorförsäljningen på Elgiganten med otroliga 870 procent.

Natten mot måndag spelade Sverige sin VM-premiär mot Tunisien och vann med hela 5-1, en match som många alltså har avnjutit med hjälp av en nyinköpt projektor.

Intresset för VM är enormt, vilket alltså även ökar intresset för projektorer.

– Trots att många matcher spelas mitt i natten svensk tid ser vi ett stort intresse för att skapa en riktigt bra tittarupplevelse, säger Tommy Ahlvin, försäljningschef TV på Elgiganten, i ett uttalande.

– Vi ser en trend som talar för att fler vill anpassa tittandet efter sitt eget liv, snarare än tvärtom. När tekniken är enkel att flytta blir det också lättare att göra matcherna till en upplevelse, oavsett var man befinner sig i sommar, tillägger han.

Ökade redan i maj

Men det var inte bara under helgen som försäljningen av projektorer ökade.

Många hade bättre framförhållning än så inför VM:

I maj 2026 var försäljningen av projektorer hos Elgiganten tre gånger så hög som i maj 2025.

Det handlar om en ökning på nästan 200 procent, och enligt företaget drivs ökningen främst av portabla projektorer.

Även tv-försäljningen ökade dock med 79 procent, och soundbar-försäljningen med drygt 200 procent, enligt företaget.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin kan tvingas att resa till USA

I sommarstugan eller på uteplatsen

Men projektorer är alltså extra populärt. Elgiganten menar att allt fler söker flexibla lösningar när det gäller underhållning och sport.

– Projektorn har fått en tydlig andra andning. Många uppskattar att den går att flytta mellan olika miljöer och använda där man vill samlas för att titta. Vi ser att kunder använder portabla projektorer i sommarstugan, på uteplatsen, i husbilen eller som ett alternativ till mindre TV-apparater i hemmet, säger Tommy Ahlvin.

LÄS OCKSÅ: 84 procent av pensionärerna drabbas av stor brist

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen


29 april 2026

50 000 måste anställas – snittlön på 32 800 kronor

2026 07 19

En bransch skriker efter arbetskraft – och behöver anställa 50 000 de kommande åren.

Antalet personer som är 80 år eller äldre ökar kraftigt i Sverige.

Det innebär att det under de kommande åren väntas finnas ett stort behov av ny arbetskraft inom äldreomsorgen.

Äldreomsorgen är den verksamhet i kommuner och regioner där det behövs personal allra mest.

Fram till år 2030 måste så många som 50 000 anställas, enligt Socialstyrelsen.

Finns utmaningar

Myndigheten pekar ut en rad utmaningar som finns i branschen.

Undersköterskor i äldreomsorgen har exempelvis dubbelt så höga sjuktal som genomsnittet på arbetsmarknaden.

Samtidigt finns brister i arbetsmiljön, stora personalgrupper och svårigheter att rekrytera medarbetare med rätt kompetens.

Snittlönen för en undersköterska ligger enligt Statistiska centralbyrån på 32 800 kronor.

“Hög arbetsbelastning”

Bristerna i arbetsmiljön bedöms vara orsaken till att undersköterskor i äldreomsorgen har dubbelt så höga sjuktal som på arbetsmarknaden i övrigt.

– Många medarbetare gör ett fantastiskt arbete varje dag, säger Socialstyrelsens generaldirektör Björn Eriksson.

– Men arbetsbelastningen är hög och det märks. Arbetsmiljön behöver bli bättre för att få ner sjukskrivningstalen.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Svårt att ge stöd”

Enhetschefer i äldreomsorgen ansvarar i genomsnitt för 52 medarbetare.

Det bedöms göra det svårt att finnas nära medarbetarna och stötta personalen i vardagen. 

– När en chef har ansvar för så många medarbetare blir det svårt att ge personalen det stöd som behövs, säger utredaren Anna Brooks.

Behövs organisation

Socialstyrelsen konstaterar i sin rapport att mycket behöver göras för att förbättra möjligheterna att rekrytera de 50 000 som kommer att behövas fram till år 2030.

Anna Brooks menar att det handlar om organisering.

– Att organisera arbetet så att fler orkar arbeta heltid är en del av lösningen. Arbetsgivarna behöver också erbjuda heltidstjänster i högre utsträckning än idag, säger hon.

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen