30 november 2025

TANDLÄKARE VARNAR: Fem konsekvenser av att inte borsta tänderna

2023 06 01

Dålig tandhygien kan leda till allvarliga hälsoproblem.

Många vet om vikten av att borsta tänderna och hålla koll på tandhälsan.

För de flesta är det rutin att borsta tänderna två gånger om dagen, en gång på morgonen och en gång under kvällen.

En expert på området förklarar nu hur viktigt det verkligen är att ha en bra tandhygien, och menar att dålig tandhygien kan leda till fem allvarliga konsekvenser.

– Liksom resten av kroppen är munnen full med bakterier, och medan de flesta bakterier är ofarliga kan vissa orsaka sjukdomar, säger Dr. Nigel Carter vid Oral Health Foundation till The Sun.

Hjärtsjukdom och stroke

Bakterier i munnen kan tillsammans med tandköttssjukdomar leda till olika former av hjärtsjukdomar.

– När människor har tandköttssjukdom, kan bakterier från munnen komma in i blodet. Bakterierna producerar protein. Detta byggs upp som plack i artärerna som sedan kan brytas ned och orsaka obstruktion av artärerna runt hjärtat, vilket leder till hjärtinfarkt, säger Dr. Carter.

Infektioner i munnen har även kopplats till stroke i flera studier.

För tidigt födda barn

Det finns även en tydlig koppling mellan tandköttssjukdomar och diabetes och infektioner i bröstet.

Det är över tre gånger så vanligt för gravida kvinnor med tandköttssjukdomar att föda sina barn för tidigt, eller få barn som väger mindre.

– Man tror att tandköttssjukdomar kan höja nivåerna av de kemikalier som leder till födsel.

Orsakas av bakterier

Genom att hålla en god tandhälsa och borsta tänderna regelbundet går det att förhindra exempelvis tandköttssjukdom.

– Gingivit, inflammation i tandköttet, orsakas av bakterier. Tandköttet blir då rött, svullet och lättblödande. Gingivit kan läka helt utan bestående skada. Detta förutsätter god och regelbunden munhygien, framhåller Folktandvården.

Även tandlossning

Obehandlad gingivit kan även leda till parodontit, eller tandlossning.

– Detta riskerar att tandens fäste förstörs. Parodontit läker efter behandling dock ofta med en bestående vävnadsskada, det vill säga att det fäste som tanden förlorat inte återbildas. För att förhindra att sjukdomen kommer tillbaka är det viktigt att tandköttet är friskt, fortsätter Folktandvården.

Foto: D. Polekhina

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 sep 26

Tacka nej direkt – skarp uppmaning till Ulf Kristersson

2026 09 29

Magdalena Andersson (S) lämnade under gårdagen tillbaka sitt sonderingsuppdrag till talmannen Andreas Norlén.

På onsdag ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.   

Magdalena Andersson har uppmanat honom att lämna över uppdraget till M eller V efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Norlén i måndagens talmansomröstning.

Eftersom Norlén nominerades av Moderaterna anser Andersson att det bildats en ”ny konstellation” i riksdagen bestående av M och V.  

– Jag tar naturligtvis Vänsterpartiets besked seriöst. Jag kan utifrån det och de samtal som jag har fört sammantaget konstatera att det inte i nuläget finns någon möjlighet för mig att bilda en regering, sade hon på en pressträff under gårdagen.

Uppmanar Kristersson

Nu uppmanas M-ledaren Ulf Kristersson att tacka nej om han erbjuds sonderingsuppdraget. Flera M-källor anser att det vore oklokt att acceptera uppdraget just nu, rapporterar TV4.

– Det skulle bara hjälpa S, genom att ta fokus från deras problem att samla stöd. Jag vet inte vad strategin är, men jag hoppas att Ulf tackar nej snabbt om frågan kommer, säger en M-ledamot till kanalen.

På sikt bedömer dock flera moderater att Kristersson kan lyckas locka över Centerpartiet och på så vis bilda regering.

– Men jag tror det är för tidigt nu. Vi måste ha ett par misslyckade statsministeromröstningar först, säger en annan M-ledamot till TV4.

Läs mer: “Norrland kan bli som Dubai” – succéval för partiet 

Ebba Busch hoppfull

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch utrycker förhoppning inför Ulf Kristersson potentiella sonderingsuppdrag.  

– Jag ser att det finns en bred politisk majoritet för en borgerlig ekonomisk politik i Sveriges riksdag. Det tror jag skulle tjäna Sverige väl, säger hon till SVT.

Läs också: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen