Taco Bell till Sverige – här hamnar första restaurangen
2025 10 10
Den amerikanska snabbmatskedjan Taco Bell kommer till Sverige.
Det har spekulerats under en längre tid.
I september kom uppgifter om att kedjan hade lagt ut annonser på Arbetsförmedlingen.
– Taco Bell kommer nu till Sverige och vi börjar nu och etablerar oss i Stockholm! Vi växer snabbt och planerar att expandera över hela Sverige fram till 2026, framgick av annonsen.
– Vår ambition är att bli kända för våra goda och prisvärda rätter, samt att ge våra gäster en fantastisk upplevelse. Vi söker nu passionerade och drivna personer till både service och kök för att vara med på vår resa i Stockholm.
Nu står det klart var den första restaurangen hamnar.
Här blir det
Det är i huvudstaden som Taco Bell kommer att etablera sin första svenska restaurang.
Närmare bestämt hamnar den i Täby centrum, rapporterar Mitt i.
– Ja de kommer att öppna i Täby centrum, och det blir deras första restaurang i Sverige, säger centrumchefen Linda Jensen från Unibail-Rodamco-Westfield till tidningen.
“Kul för norrort”
Jensen fortsätter.
– Det är väldigt kul för norrort och för Täbyborna att en internationell kedja öppnar här och inte i city.
Restaurangen kommer att öppna i vinter – men det står ännu inte klart exakt vilket datum.
Läs mer: Coop öppnar ny jättebutik – ”Dubbelt så stor”
Möter konkurrens
Taco Bells etablering i Sverige möter konkurrens från andra snabbmatskedjor som söker marknadsandelar.
En av dessa är den snabbväxande hamburgerkedjan Mister York, som fortsätter ge besked om nyetableringar.
Till Löddeköpinge
Mister York har på sistone gett besked om en rad nya restauranger.
Så sent som i september meddelade kedjan att de kommer att öppna en ny restaurang i Centersyd i Löddeköpinge.
– Restaurangen i Centersyd markerar ytterligare ett steg i Mister Yorks snabba expansion över landet, framhåller kedjan.
– Inför öppningen räknar Mister York med att rekrytera ett engagerat team om cirka 40-50 medarbetare, bestående av både heltidsanställda, deltidsanställda och extrapersonal.
Läs mer: Tungt krav om bensinbilar – EU under press
Foto: Y. Fang
Text: Redaktionen