Ta inte Alvedon vid feber – forskare varnar

2025 10 09

Hösten och den vanligtvis mest intensiva sjukdomsperioden är här.

Temperaturen sjunker och folk håller sig inomhus.

Då ökar också smittspridningen av alla sjukdomar som hösten för med sig.

Men den som tar paracetamol, som finns i exempelvis Alvedon och Panodil, för att snabbt bli kvitt febern bör tänka om. Samma sak gäller ibuprofen, som finns i välkända Ipren.

Det menar överläkaren Ingrid Aas samt  Eirik Garnås, docent vid Institutionen för hälsovetenskap vid Oslo Nye Universitet.

– Feber kan upplevas obehagligt och till och med lite skrämmande, men det är en helt naturlig reaktion från kroppen, framhåller Eirik Garnås i ett uttalande på norska Forskersonen.

Kan förvärra

Enligt experten kan febernedsättande läkemedel till och med förvärra och förlänga sjukdomen, trots att man i stunden mår bättre.

Dessutom gör läkemedlet ofta att man trotsar febersymtomen och går till jobbet. Därmed riskerar man att smitta fler människor.

– Om du tar piller som får dig att må bättre kommer du snabbt att röra på dig och umgås mer, vilket utsätter andra för risker. Särskilt äldre och personer med nedsatt immunförsvar kommer att vara i riskzonen, med därav följande risk för allvarligare sjukdom och död, menar Eirik Garnås.

Överläkare håller med

Den norska docenten får medhåll av överläkaren Ingrid Aas från Läkemedelsdirektoratet. 

Hon säger att hon stödjer flera av Eirik Garnås uttalanden.

Överläkaren betonar att febernedsättande tabletter lindrar symtomen, men de hjälper sällan till att bli bättre snabbare.

– Friska människor tål att ha feber, och det är inte nödvändigt att ta febernedsättande läkemedel vid korta och okomplicerade sjukdomar som förkylningar, säger Ingrid Aas till Din Side.

LÄS MER: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Undantaget

Eirik Garnås understryker att kroppen oftast klarar av feber av sig själv.

Det finns dock undantag.

– Om det finns allvarliga underliggande sjukdomar, eller om febern verkar onormal eller okontrollerad, bör du kontakta sjukvårdspersonal.

LÄS MER: Finansinspektionen varnar för 40 företag – hela listan

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


JUST NU: Sverige rasar ur prestigefull lista – aldrig hänt förr

2025 10 09

Sverige har historiskt ansetts ha några av världens bästa lärosäten.

Karolinska institutet, Lunds universitet och Uppsala universitet är bara några exempel på prestigefulla utbildningssäten på svensk mark.

Universiteten lockar varje år forskare och studenter från hela världen.

Men ingen av dem platsar längre på topp 50 på den omtalade rankinglistan från World University Ranking. 

Efter att Karolinska institutet, KI, halkat ned från 49:e till 53:e plats finns det inte längre ett enda svenskt universitet bland de 50  bäst rankade lärosätena i världen.

Det har aldrig tidigare hänt.

Given etta

Förstaplatsen på hela listan är däremot lika given i år som de senaste tio åren.

– Oxford behåller förstaplatsen för tionde året i rad, drivet av starkt betyg i forskningsmiljön, framhåller Times Higher Education som ligger bakom listan.

– Princeton når delad tredjeplats och är det enda amerikanska universitetet som uppnått sitt bästa resultat någonsin i år.

LÄS OCKSÅ: ”Allvarligt” – 1,3 miljoner svenskar har samma problem på jobbet

Tungt för Sverige

Kina har fem universitet bland de 40 bästa. Det är en förbättring från fjolårets tre stycken, även om toppuniversiteten ligger kvar på samma nivåer som förra året.

Hongkong har samtidigt rekordhöga sex platser bland de 200 bästa och Indien har för första gången det näst högsta antalet rankade universitet. Enbart USA ligger före.

Men tyngre är det alltså för Sverige.

Karolinska institutet är högst rankat av de svenska lärosätena och landar på plats 53.

Därefter följer Lunds universitet på plats 95, Kungliga Tekniska Högskolan på plats 98 och Uppsala universitet på plats 128.

Chalmers tekniska högskola samt universiteten i Linköping, Stockholm och Göteborg ligger samtliga mellan plats 201-250.

Totalt har Times Higher Education tittat på över 2 000 utbildningssäten i världen. Fem grundpelare har varit vägledande i rankingen:

- Undervisning

- Forskningsmiljö

- Forskningskvalitet

- Internationell utblick

- Industri

LÄS MER: Svenska jätten varslar – 200 förlorar jobbet

Foto:

Text: Redaktionen


9 oktober 2025

JUST NU: Spionplan nära Ryssland – USA växlar upp

2025 10 09

USA har utfört ett uppdrag i närheten av den ryska exklaven Kaliningrad, som är belägen mellan Polen och Litauen.

Ett amerikanskt spionplan av modellen RC-135U har cirkulerat runt västra Kaliningrad. Flygplanet lyfte från Storbritannien under söndagen, rapporterar Kyiv Post.

– Denna typ av flygplan är specifikt utformad för att samla in elektronisk information om fiendens radar- och kommunikationssystem, skriver tidningen.

Att spionplanet samlat in information från just Kaliningrad har sina förklaringar. Exklaven har stor strategisk betydelse för Ryssland – bland annat är Kaliningrad bas för den ryska Östersjöflottan och flera avancerade robotsystem.

Dessutom har Kaliningrad pekats ut som centrum för GPS-störningar som drabbat flera flygplan som färdats över Östersjön.

– I Kaliningrad har Ryssland tillgång till de system som krävs och de använder dem, har en talesperson för det litauiska försvarsdepartementet sagt till Newsweek.

LÄS MER: Kollaps – 150 000 lämnar ryska sektorn 

Viktig tidpunkt

Det amerikanska spionuppdraget utförs samtidigt som antalet hybridkrigföringsincidenter i Europa ökar. Drönarflygningar över viktiga platser och andra sabotage kopplas till Ryssland.

Spionplan över Svarta havet

Det har tidigare rapporterats att ett amerikanskt spionplan befunnit sig i det omtvistade internationella luftrummet över Svarta havet.

Händelsen inträffade i början av februari och markerade det första amerikanska flyguppdraget i området sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina för nästan tre år sedan.

– Draget signalerar möjligen en ny och djärvare strategi från Pentagon under Donalds Trumps styre, rapporterade Newsweek.

LÄS OCKSÅ: Grönland trotsar Trump

Foto: Balon Greyjoy

Text: Redaktionen