Systemhotande läcka i Sverige: ”Konsekvenserna är oöverskådliga”

2023 11 10

En domstolshandläggare vid Attunda tingsrätt i norra Stockholm har under fredagen åtalats för grovt brott mot tystnadsplikt, brott mot tystnadsplikt, grovt dataintrång och dataintrång av normalgraden.

Det uppger Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.

Enligt åtalet har kvinnan förmedlat sekretessbelagd information till en man som ingår i ett kriminellt nätverk i norra Stockholm.

Bland annat uppges kvinnan ha fotograferat hemliga handlingar med sin mobiltelefon när hon befann sig i tingsrätten. Bilderna skickades sedan vidare via sociala medie-tjänsten Snapchat.

– Det här är mycket allvarlig brottslighet som undergräver rättsväsendets förtroende och möjlighet att utreda misstänkta brott.

– Därför är det viktigt att domstolen får göra en prövning. Här finns också  möjlighet för domstolen att pröva den nya lagstiftningen grovt brott mot tystnadsplikt som började gälla den 1 augusti i år, säger chefsåklagare Per Nichols, som är förundersökningsledare på Särskilda åklagarkammaren.

”Systemhotande”

På en pressträff beskriver Per Nichols den misstänkta läckan som ”systemhotande” och en ”katastrof för maskineriet”.

– Det här slår ju igenom för polis, Åklagarmyndigheten och naturligtvis för domstolarna. Det här är brottslighet som undergräver och är systemhotande, konstaterar åklagaren.

Gav mannen tillgång till arbetsdatorn.

Kvinnan misstänks ha läckt information om hemliga tvångsmedel och hemliga handlingar. Hon åtalas även för grovt dataintrång.

Enligt åtalet ska kvinnan vid två tillfällen ha låtit  mannen i det kriminella nätverket få använda hennes arbetsdator från tingsrätten. 

I hennes dator fanns  domstolens ärendesystem. Mannen kunde således ”fritt surfa runt” och ta del av domstolens handlingar.

Övervakades med kamera

Polisen fick upp misstankarna när flera personer som myndigheten avlyssnade började agera annorlunda.

Misstankarna ledde mot kvinnan. Polisen monterade upp en kamera ovanför hennes arbetsplats. Kvinnan kunde därmed övervakas på jobbtid.

Polisen har även använt sig av andra hemliga tvångsmedel.

– Vi har i denna utredning använt oss av telefonavlyssning, hemlig kameraövervakning och hemlig dataavläsning. Vi bedömde det som nödvändigt att använda oss av dessa metoder för att kunna utreda brotten. Jag vill påstå att vi har gedigen bevisning, säger Per Nichols.

Polisen bestörta

Efter dagens åtal är upprördheten stor inom poliskåren.

Flera poliser har reagerat med bestörtning på uppgifterna om den misstänkta läckan, rapporterar DN.  

– Det här handlar om det hemligaste vi har. Enligt åklagaren har det pågått sedan i somras, men hur kan vi veta att det inte pågått längre? Konsekvenserna är oöverskådliga, läcker namn på källor ut kan människor dö. Eller komma att dö framöver, säger en poliskälla till tidningen.

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


14 oktober 2025

ANMÄLNINGAR VÄLLER IN: Svenskar får obehaglig faktura

2025 10 14

Konsumentverket rapporterar en kraftig ökning av anmälningar om vilseledande hälsobedömningar på nätet.

Myndigheten har mottagit mängder av anmälningar om falska mejl och annonser som uppmanar till att göra hälsobedömningar på nätet. 

Anmälningarna gäller onlinetjänster som uppfattas som gratis, men som i själva verket kostar pengar. Användare som inte betalar fakturorna drabbas av påminnelseavgifter och hot om inkasso.

– Det handlar om vilseledande erbjudanden där konsumenter lockas att fylla i formulär som verkar gratis, men där de sedan fått betalningskrav i efterhand, varnar Konsumentverket.

Se upp för ”Folkhälsomyndigheten”

Enligt myndigheten handlar det i flera fall om rena bedrägerier. Bedragarna använder sig bland annat av Folkhälsomyndighetens och Socialstyrelsens namn för att stärka sin trovärdighet.  

– De falska mejlen som nu sprids med uppmaningen att göra testerna använder namn från myndigheter för att verka trovärdiga. Varken Folkhälsomyndigheten eller Socialstyrelsen skickar mejl till privatpersoner med erbjudanden om hälsotester, framhåller Konsumentverket.

Så ska du agera om du fått en faktura

Personer som mottagit fakturor från bluffmakarna uppmanas att agera.

– Om en tjänst ska kosta pengar ska det framgå tydligt. Det står i prisinformationslagen. Anser du att priset inte framgått tydligt kan du bestrida fakturan. Då behöver du kontakta företaget och meddela att du bestrider fakturan och varför, skriver Konsumentverket.

Om företaget inte har ett telefonnummer eller kontaktformulär uppmanas konsumenter att ta en bild eller filma en video där det framgår att det inte går att kontakta företaget.

– Då har du gjort det som krävs för att bestrida fakturan du fått, framhåller Konsumentverket.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Kolla ångerrätten

Ångerrätten kan också gälla, även om företaget hävdar att den inte gör det. Detta eftersom företag måste ge kunder fullständig information om ångerrätt. Om de misslyckats med det förlängs ångerrätten i ett år.

Företag är skyldiga att informera om följande, uppger Konsumentverket:

- Att du har ångerrätt och villkoren för den

- Den tid du har på dig att ångra köpet

- Hur du ångrar köpet

- Var det finns en blankett du kan använda för att ångra köpet

LÄS OCKSÅ: Oro hos Finansinspektionen – allt fler blir manipulerade 

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


ICA-butik har fått nog: Slänger ut kunder

2025 10 14

Stölder fortsätter att plåga svenska matbutiker.

Nu tar Ica Malmborgs i Lund lagen i egna händer.

Butiken har upprättat en lista på snattare som inte släpps in i butiken. Butikschefen Ola Hollerup bekräftar att en ”ansenlig mängd personer” har avvisats.

– Vi sätter ner foten betydligt snabbare än systemet gör och det måste vi göra. Det finns ingen annan lösning, säger Hollerup till Sydsvenskan.

Åklagarbeslut hjälper inte

Ica-handlaren berättar att butiken tvingats ta lagen i egna händer – bland annat eftersom notoriska snattare ignorerar åklagarbeslut om tillträdesbeslut.

Hollerup menar att åklagarbesluten ofta är ”verkningslösa”.

– Vi har personer som fått tillträdesförbud för att de missköter sig och sedan kommer gång på gång i alla fall. Vi griper och griper, men det händer inte mycket, säger han till Sydsvenskan.

Kraftig ökning

Branschorganisationen Svensk Handel har nyligen släppt en rapport som visar att stölderna ökar kraftigt i handeln.

Under det tredje kvartalet 2025 utsattes 49 procent av handelsföretagen för brott – en ökning med sju procentenheter jämfört med det andra kvartalet i år och den högsta siffran sedan 2020.

LÄS MER: Enorm vindkraftspark stoppas

”Kommer bli förödande”

Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel, anser att uppgången är mycket oroväckande.

– Statistiken talar sitt tydliga språk. För andra kvartalet i rad ser vi hur brottsutsattheten för svenska handelsföretag ökar. Att nästan hälften utsatts för brott är oacceptabelt och ett tydligt tecken på att frågan tyvärr inte tas på särskilt stort allvar, säger hon och fortsätter.

– Vi har under många års tid varnat för att den organiserade brottsligheten har varit på väg att nästla sig in i handeln, en av näringslivets största och viktigaste branscher. Tyvärr kan vi nu konstatera att så har skett.

– Den organiserade brottslighetens hot mot handeln och det svenska näringslivet måste högt upp på agendan i den kommande valrörelsen. Fortsätter vi på den inslagna vägen kommer konsekvenserna att bli förödande.

LÄS OCKSÅ: “Markant ökning” – Avanza varnar alla småsparare

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen