19 maj 2026

Systembolaget riktar meddelande till kunderna – “Det hjälper inte”

2024 04 27

Systembolaget går ut med ett meddelande i samband med de rådande störningarna.

Som bekant har det statligt ägda bolaget drabbats av omfattande problem under den senaste tiden.

Problemen har lett till att distributörer har svårigheter att leverera varor till Systembolaget.

Nu går man ut med en uppmaning till kunderna i samband med störningarna.

“Det hjälper inte”

Uppmaningen handlar om att inte lägga mer beställningar på varor som inte går att leverera.

– Om du har beställt varor som levereras av den drabbade distributören så kommer inte dessa kunna levereras, framhåller Systembolaget via sin webbsida.

– Därför kommer vi makulera just dessa varor i din beställning. Det hjälper inte i nuläget att lägga ny beställning på samma varor som du har fått makulerat.

Butik och e-handel

Vidare förklarar man att såväl fysiska butiker som e-handeln påverkas av störningarna.

– Just nu har ett antal av våra leverantörer som anlitar samma distributör, svårigheter att distribuera sina varor till Systembolaget. 

– Som en konsekvens av detta kan tillgången på vissa varor påverkas tillfälligt i butik och i vår e-handel.

Går inte att märka

Systembolaget har inte möjlighet att märka de varor som hanteras av de drabbade distributörerna.

– Tyvärr har vi i dagsläget inte möjlighet att märka ut vilka varor som levereras av den drabbade distributören. Vi beklagar detta.

– Våra butikers saldo uppdateras däremot löpande och där ser du vilka varor din butik har i lager. Du är välkommen att kontakta din butik eller vår kundservice vid behov så hjälper vi dig.

Stängt Swish

Det går i nuläget inte att betala med Swish på grund av den rådande situationen.

– På grund av det höga antalet av makulerade kundbeställningar med anledning av störningar i  distributionen av varor har vi stängt av möjligheten att betala med Swish och direktbetalning på vår hemsida. Du kan fortfarande betala med kort då summan på kortet enbart reserveras och inte betalas.

Det finns ingen prognos för när situationen kan vara löst och beställningar kan rulla på i vanlig ordning igen.

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen


Rysk bro sprängs i luften

2026 06 23

Ukrainas specialoperationsstyrkor (SSO) har förstört en viktig järnvägsbro på den ryskockuperade Krymhalvön.

Järnvägsbron går över den Norra Krymkanalen – en 40 mil lång vattenkanal som leder vatten från floden Dnepr till Krym.

Nu har den strategiskt viktiga järnvägsbron sprängts i bitar.

– Vi har en brådskande officiell uppdatering: järnvägsbron över Norra Krymkanalen på Krym finns inte längre, framhåller SSO i ett uttalande på Telegram. 

De ukrainska specialstyrkorna hintar om att fler broar kommer att förstöras.

– Den första är borta, lyder uttalandet.  

– Vi fortsätter att förstöra fiendens militära logistik och minska dess offensiva och defensiva potential.

Stort bakslag

Broarna över den Norra Krymkanalen är viktiga för Rysslands krigföring. De fyller en militär och logistisk funktion eftersom de används för att transportera trupper, ammunition och bränsle mellan Krym och andra ryskockuperade områden i Ukraina.

SSO beskriver elimineringen av järnvägsbron som ett betydande bakslag för den ryska militären.

– Det var en strategisk militär och logistisk livsnerv för ockupanterna. Bron ingick i en transportkorridor för förflyttning av gods, resurser och militär utrustning i två viktiga riktningar: från Ryska federationens territorium via Krym samt inom halvön för att upprätthålla den militära infrastrukturen på Krym.

LÄS MER: Putins missilfabrik under attack

Uppgifter: Kan attackera jättebron

De senaste veckorna har Ukraina intensifierat sina attacker mot Krymhalvön och närliggande områden.

Enligt en av Rysslands mest välkända militärbloggare är upptrappningen en del av förberedelserna inför en avgörande och storskalig attack mot den strategiskt viktiga Kjertbron, som förbinder Krym med det ryska fastlandet.

LÄS MER HÄR: UPPGIFTER: Rysk katastrof nära – Ukraina sätter in dödsstöten

Foto: Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO

Text: Redaktionen


23 juni 2026

Kan ta slut redan i helgen – folk rusar till affären

2026 06 23

Europavärmen är på väg att dra in över Sverige.

Över 30 grader väntas till helgen och SMHI har gått ut med en formell varning för höga temperaturer i större delen av Götaland.

Då rusar folk till butikerna efter fläktar.

Hos teknikkedjan Power har försäljningen av luftkonditionering ökat med 250 procent jämfört med motsvarande vecka förra året.

Under helgen fullkomligt exploderade anstormningen.

Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt, säger Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Kan bli som 2018

Rusningen påminner till viss del om den under värmeböljan 2018 när lagren tömdes över hela landet och fläktar såldes för stora summor på andrahandsmarknaden. Det upprepades sommaren 2023 när de då fem år långa försäljningsrekorden passerades.

Och nu kanske vi ser början på vad som potentiellt kan bli ett nytt kommande rekord.

Power menar att hyllorna fylls på löpande, men flaggar för att det kan bli tomt snart. Väntar du för länge kan det vara för sent.

– Mitt råd är att säkra svalkande produkter innan värmen slår till på allvar i helgen, säger Arne Johan Hansen.

ANDRA LÄSER: Vanlig miss på svenska flygplatser – kan kosta 1 600 kronor 

Säljer mest

Det som säljer mest är mindre produkter som bordsfläktar, handfläktar och nackfläktar. Portabel luftkonditionering är dock den produkt som har den största procentuella ökningen om man jämför med föregående år.

Dessutom syns ett tydligt uppsving för is- och slushmaskiner. Kopplingen till det varmare vädret är den enkla förklaringen, menar Power.

Vi säljer lika mycket is- och slushmaskiner som klimatprodukter, och det säger ganska mycket om hur vädret har varit. En slush på altanen eller balkongen, säger Arne Johan Hansen.

LÄS OCKSÅ: Regler för husbilar skärps i Sverige 

Foto: POWER/Noel Edling

Text: Redaktionen