Systembolaget riktar meddelande till kunderna – “Det hjälper inte”

2024 04 27

Systembolaget går ut med ett meddelande i samband med de rådande störningarna.

Som bekant har det statligt ägda bolaget drabbats av omfattande problem under den senaste tiden.

Problemen har lett till att distributörer har svårigheter att leverera varor till Systembolaget.

Nu går man ut med en uppmaning till kunderna i samband med störningarna.

“Det hjälper inte”

Uppmaningen handlar om att inte lägga mer beställningar på varor som inte går att leverera.

– Om du har beställt varor som levereras av den drabbade distributören så kommer inte dessa kunna levereras, framhåller Systembolaget via sin webbsida.

– Därför kommer vi makulera just dessa varor i din beställning. Det hjälper inte i nuläget att lägga ny beställning på samma varor som du har fått makulerat.

Butik och e-handel

Vidare förklarar man att såväl fysiska butiker som e-handeln påverkas av störningarna.

– Just nu har ett antal av våra leverantörer som anlitar samma distributör, svårigheter att distribuera sina varor till Systembolaget. 

– Som en konsekvens av detta kan tillgången på vissa varor påverkas tillfälligt i butik och i vår e-handel.

Går inte att märka

Systembolaget har inte möjlighet att märka de varor som hanteras av de drabbade distributörerna.

– Tyvärr har vi i dagsläget inte möjlighet att märka ut vilka varor som levereras av den drabbade distributören. Vi beklagar detta.

– Våra butikers saldo uppdateras däremot löpande och där ser du vilka varor din butik har i lager. Du är välkommen att kontakta din butik eller vår kundservice vid behov så hjälper vi dig.

Stängt Swish

Det går i nuläget inte att betala med Swish på grund av den rådande situationen.

– På grund av det höga antalet av makulerade kundbeställningar med anledning av störningar i  distributionen av varor har vi stängt av möjligheten att betala med Swish och direktbetalning på vår hemsida. Du kan fortfarande betala med kort då summan på kortet enbart reserveras och inte betalas.

Det finns ingen prognos för när situationen kan vara löst och beställningar kan rulla på i vanlig ordning igen.

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen


Larm om populärt sötningsmedel – helt ny bieffekt

2025 05 31

Ett av Sveriges vanligaste sötningsmedel påverkar hur hjärnan reglerar hunger och kroppsvikt.

Det visar ny forskning som publicerat i den ansedda vetenskapliga tidskriften Nature Metabolism.

Sötningsmedlet som pekas ut i studien är sukralos som används i många olika livsmedel – exempelvis läsk, desserter, godis, glass, sylt, såser, cider och kosttillskott. 

Upptäckt helt ny bieffekt

Sukralos är kalorifritt och används för att ge söt smak utan att tillföra energi. 

Nu har forskare upptäckt att det vanliga sötningsmedlet har en oönskad bieffekt.  

Sukralos ökar aktiviteten i hypothalamus – ett område i hjärnan som är centralt för aptitreglering, rapporterar Psykiatrispecialisterna som tagit del av studien.

– Detta tyder på att även om sucralosa inte innehåller kalorier, kan det utlösa neurala svar kopplade till ökad hunger och förändra hjärnans kommunikation med områden som är involverade i motivation och sensorisk bearbetning, framhåller företaget i ett uttalande.

Med andra ord kan sukralos leda till ökad hunger, trots att sötningsmedlet påstås ha motsatt effekt.

– Dessa resultat föreslår att sucralosa kan öka hjärnans känslighet för matrelaterade signaler och göra oss mer mottagliga för att söka mat. Effekterna varierade beroende på kroppsvikt och kön, med kvinnor som visade starkare hjärnrespons än män, skriver Psykiatrispecialisterna.

FAKTA: Sukralos

- Sukralos är ett sötningsmedel som är mycket sött och används för att ge söt smak utan att tillföra energi. Det är baserat på sockerarten sackaros och är cirka 600 gånger sötare än vanligt socker. Sukralos tas delvis upp i kroppen och utsöndras snabbt utan att brytas ner.

- Sukralos används i många olika livsmedel till exempel läsk, desserter, konfektyr, glass, sylt, såser, cider och kosttillskott. Det är stabilt och tål uppvärmning. Därför är sukralos lämpligt för användning i matlagning och bakning.

Källa: Livsmedelsverket

Foto: StockSnap resp Hiking333

Text: Redaktionen


Klassisk dryck gör comeback i Sverige

2025 05 31

En ny undersökning indikerar att ett stort trendbrott är på väg att inträffa i Sverige.

En klassisk dryck är nära att göra comeback.

Det handlar om mjölken, som de senaste åren har försvunnit från många svenskars vardag. Mjölkkonsumtionen har sjunkit med hela 36 procent under de senaste 30 åren, enligt statistik från Jordbruksverket och Statistiska centralbyrån.

Men nu är den klassiska drycken på väg tillbaka.

Det visar en färsk undersökning från Norrmejerier. Enligt undersökningen har svenskarnas attityd till mjölken förändrats ordentligt, vilket indikerar att drycken återigen kan bli en självklarhet i varje kylskåp.

Undersökningen visar att 74 procent av svenskarna känner till mjölkens höga proteininnehåll, och 63 procent ser den som ett bra alternativ till återhämtningsdrycker med tillsatser.

– Det nyväckta intresset för mjölk handlar om mer än hälsa – det handlar också om ett intresse för det äkta och lokala. När fler väljer svensk mjölk, stärker det inte bara kroppen utan också den svenska mjölkproduktionen och Sveriges livsmedelsberedskap, säger Maria Skogelid, kategorichef för mejeri på Norrmejerier.

Kopplas till hälsosam livsstil

Enligt Norrmejerier har mjölkkonsumtionen redan ökat i Sverige – framför allt bland hälsointresserade konsumenter. Många svenskar väljer att dricka mjölk efter träningspasset, berättar Maria Skogelid.

Nu förutspå mejerichefen att mjölken kan bli framtidens energidryck.

– Att unga uppger att de föredrar naturliga alternativ till proteinshakes visar att mjölken har framtiden för sig. Vi tror att den har potential att bli nästa stora hälsodryck.

Växtbaserade alternativ tappar mark

I USA har konsumtionen av mjölk ökat, samtidigt som växtbaserade alternativ tappar marknadsandelar, rapporterar Dagligvarunytt.

Enligt en studie från det statliga forskningsinstitutet RISE har växtbaserade alternativ både fördelar och nackdelar.

RISE undersökning visar att:

- Växtbaserade mejerialternativ hade högre fiberhalt och lägre proteinhalt än mejeriprodukter. 

- Smaksatta mjölk-/yoghurtalternativ hade högre energi- och sockerinnehåll än naturella produkter. 

- Berikade mejerialternativ hade liknande eller högre innehåll av mikronäringsämnen, jämfört med mejeriprodukter. 

- Ekologiska jämfört med konventionella mejerialternativ hade lägre innehåll av mikronäringsämnen, förutom D-vitamin. 

Foto: Pexels

Text: Redaktionen