Swish bekräftar: Ny lösning når allt fler kunder

2024 07 04

Swish meddelar nu att betaltjänstens nya lösning blir allt mer populär.

Swish har på senare tid börjat erbjuda självskanning till butiker och företag.

Sedan tidigare har flera olika butiker provat eller infört lösningen.

Nu bekräftas att intresset tycks växa, och allt fler ser det som ett möjligt alternativ i sina butiker.

Det framhåller Swish i ett pressmeddelande.

Ännu en butik

Den senaste i en rad butiker som har infört lösningen är Elins Blommor i Boarp i Båstad.

– Swish lanserade nyligen sin egen självskanningslösning och antalet handlare som nu erbjuder tjänsten till sina kunder ökar, förklarar Swish.

– Redan har många butiker runt om i Sverige kommit igång med lösningen. En av dessa är Elins Blommor i Boarp, en liten blomsterbutik som sedan starten 2021 ägs och drivs av 29-åriga Elin Ekenberg.

“Kan skanna i lugn och ro”

Ekenberg menar att det finns flera fördelar med den nya tjänsten.

– Med självskanningen kan vi fortsätta hjälpa och vägleda kunden i deras val av jord, samtidigt som de enkelt kan skanna sina varor i lugn och ro. Vi har en extrem skillnad i kundflöde, säger hon.

– På sommaren räcker vi inte till och det är svårt att hitta personal, på vintern är det tufft att hålla öppet alla dagar i veckan. Både i hög och lågsäsong tror jag vi kommer ha stor hjälp av den här lösningen.

Självbetjäning mer populärt

I en ny rapport meddelar Swish att självbetjäning är ett allt mer populärt alternativ.

– Omsättningen från den svenska självbetjäningshandeln växte med 10 procent under 2023 jämfört med föregående år, meddelar Swish.

– Under 2023 var den allra vanligaste självbetjäningslösningen självutcheckningsstation i matbutik följt av en bärbar skanner.

Uppmanar föräldrar

Det finns dock flera olika betalmetoder, och Swish understryker att självbetjäningen blir vanligare.

– Men andra lösningar blir också vanligare. Hela 27 procent av svenska konsumenter har använt en butiksapp för att handla i fysiska butiker, en ökning med 5 procent sedan 2022.

Foto: Swish

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Unik syn på natthimlen i veckan – chansen kommer aldrig igen

2026 03 17

En komet från solsystemets yttersta regioner kommer nära jorden.

I mars 2024 upptäcktes en ny komet av den polske astronomen Kacper Wierzchoś.

Upptäckten bekräftades senare av observationer från James Webb-teleskopet.

Kometen kommer från det så kallade Oortmolnet – som är längre bort från solen än solsystemets yttersta planet, Neptunus.

I veckan kan den skådas med bara en kikare, rapporterar Illustrerad Vetenskap.

Unik syn

Som närmast kommer kometen att vara 150 miljoner kilometer från jorden.

Förmodligen kommer den därmed att vara synlig med kikare.

Illustrerad Vetenskap har några tips för den som vill ta chansen och skåda kometen.

– Nätterna runt den 19 mars är de bästa tiderna att se kometen. Det är nymåne här, så månens ljus inte stör. Hitta en mörk plats med fri sikt i västsydvästlig riktning.

Dit ska du titta

En bra kikare eller ett litet teleskop kan användas för att bevittna kometen.

– Gå ut när himlen har blivit mörk, strax efter skymningen. Rikta blicken mot sydväst, cirka fem grader under och 25 grader till höger om de tre stjärnorna i Orions bälte.

Kometen – som fått namnet C/2024 E1 – kommer enligt tidningen aldrig att kunna skådas igen.

Läs mer: Ryssland med ”massiv” plan – hela Europa kan tvingas tänka om

Även Lyriderna

Den kommande tiden kommer himlaobservatörer även att kunna skåda meteorregnet Lyriderna.

– Lyriderna är ett meteorskur med medelstyrka som vanligtvis ger bra observationstal under tre nätter kring maximum, förklarar American Meteor Society.

– Dessa meteorer saknar ofta långvariga spår, men kan producera eldklot. Meteorerna ses bäst från norra halvklotet, där radiantens position är högt på himlen vid gryning.

Om en månad

Om lite drygt en månad är chansen störst att få se Lyriderna.

– Lyriderna kommer nästa gång att nå sitt maximum under natten mellan 21–22 april 2026.

Läs mer: UPPGIFTER: “Trump befinner sig på bristningsgränsen”

Foto: L. Marconnet

Text: Redaktionen