04 maj 26

Swedbank slår larm: 40 år av orättvisa väntar

2025 10 24

Var redo för över 40 år av orättvisa.

Det är slutsatsen efter en ny ekonomisk rapport från Swedbank.

6 000 mindre varje månad

Storbanken har granskat kvinnors inkomster i förhållande till män.

De goda nyheterna är att kvinnornas löner ökar snabbare än vad männen gör.

Men det dåliga är att det går för långsamt. 

Enligt Swedbank kommer det att dröja till år 2069 innan kvinnors och mäns inkomster är lika, om trenden fortsätter i samma takt som nu.

I snitt tjänar kvinnor 6 000 kronor mindre än män varje månad.

– Att kvinnor fortfarande tjänar flera tusenlappar mindre varje månad handlar inte bara om lön – det påverkar pension, sparande och framtida trygghet, säger Anna Sandberg, placeringsspecialist på Sparbanken Eken, i en kommentar.

"Handlar om frihet"

I rapporten framgår det att sex av tio kvinnor med barn har gjort justeringar kring sin jobbsituation för att få vardagslivet att gå ihop med familj.

Det kan till exempel handla om att gå ned i arbetstid, byta jobb eller avstå karriärmöjligheter. Motsvarande andel bland männen är 47 procent.

För en medianlön blir skillnaden i arbetstid 3 000 kronor mindre i lön efter skatt varje månad, enligt Swedbank.

Motsvarande summa för pensionen är 1 500 kronor mindre varje månad.

– Ekonomisk jämställdhet handlar inte bara om kronor och ören, utan om frihet och möjligheten att påverka sitt eget liv. Jämställd ekonomi är bådas ansvar och kan man inte dela lika vad gäller hem och familj bör det kompenseras ekonomiskt, säger Anna Sandberg.

LÄS MER: Nordea: En av fyra svenskar klarar inte ökad månadskostnad

"Orimligt gap 2025"

När det gäller just möjligheten till karriär uppger 64 procent av männen att de har ganska eller mycket goda möjligheter, medan enbart 49 procent av kvinnorna upplever samma sak, enligt en undersökning från ManpowerGroup.

Att kvinnor upplever att de halkar efter, att de har sämre karriärmöjligheter och får sämre utveckling i jobbet än män, är ett orimligt gap 2025. Utöver frågan om rättvisa förutsättningar i arbetslivet, är utvecklingsmöjligheter även en strategisk fråga för svenska arbetsgivare, säger Anna Rydell, Managing Director på Manpower och Jefferson Wells i Sverige.

LÄS MER: Skatten kan sänkas – för 1,2 miljoner hushåll

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 30

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


29 juli 2026

UPPGIFTER: Ryska trupper kapitulerar

2026 07 29

Ryska soldater överlämnar sig till Ukraina.

Både Ryssland och Ukraina tar återkommande fångar bland motståndarnas trupper.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes i februari 2022 har många fångutbyten gjorts mellan länderna.

Nu märker Ukraina en allt vanligare trend från de stridande på den ryska sidan, rapporterar RBC-Ukraine.

– Ryska soldater som skickas tillbaka till fronten efter att ha utväxlats kapitulerar i allt högre grad till ukrainska styrkor istället för att återvända till strid, uppger ledningen för den enhet som samordnar hanteringen av Ukrainas krigsfångar, enligt tidningen.

20 soldater just nu

Enligt Ukraina hålls just nu 20 ryska soldater som har kapitulerat för andra gången, efter att ha fått återvända genom ett fångutbyte, som fångar i landet.

Den växande trenden vittnar om skillnaderna mellan länderna, enligt den ukrainska sidan.

– Denna situation visar också den grundläggande skillnaden mellan Ukrainas och Rysslands tillvägagångssätt gentemot sin egen militära personal, uppger samordningsledningen.

– I Ukraina har militär personal som återvänt från fångenskap laglig rätt att av egen fri vilja gå i pension från militärtjänsten. Efter utbytet lämnar den ryska ledningen sina soldater inget val – de skickar alla till frontlinjen igen.

Dessutom följer Ukraina internationell humanitär rätt och Genèvekonventionen, vilket de som tidigare suttit fångar är medvetna om. Det gör att förhållandena som fångar i Ukraina är bättre än i den ryska militären, menar samordningsledningen för krigsfångarna.

Läs också: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Viktigt med fångar

Andrii Yusov är biträdande chef för samordningshögkvarteret. Han menar att de ryska fångarna har en viktig funktion.

– Det är viktigt för oss att så många ryssar som möjligt kapitulerar, säger han, enligt tidningen.

– Varje sådan krigsfånge ökar vår utbytespool och ökar vår förmåga att ta hem ukrainska försvarare från rysk fångenskap.

Enligt Ukrainas parlamentariska ombudsman för mänskliga rättigheter, Dmytro Lubinets, håller Ryssland omkring 1 900 ukrainare som fångar.

Andra läser: Lavrov: Historisk vändning med Putin

Foto: Bohan_伯韩 Shen_沈 

Text: Redaktionen