24 september 2025

Swedbank slår larm: 40 år av orättvisa väntar

2025 10 24

Var redo för över 40 år av orättvisa.

Det är slutsatsen efter en ny ekonomisk rapport från Swedbank.

6 000 mindre varje månad

Storbanken har granskat kvinnors inkomster i förhållande till män.

De goda nyheterna är att kvinnornas löner ökar snabbare än vad männen gör.

Men det dåliga är att det går för långsamt. 

Enligt Swedbank kommer det att dröja till år 2069 innan kvinnors och mäns inkomster är lika, om trenden fortsätter i samma takt som nu.

I snitt tjänar kvinnor 6 000 kronor mindre än män varje månad.

– Att kvinnor fortfarande tjänar flera tusenlappar mindre varje månad handlar inte bara om lön – det påverkar pension, sparande och framtida trygghet, säger Anna Sandberg, placeringsspecialist på Sparbanken Eken, i en kommentar.

"Handlar om frihet"

I rapporten framgår det att sex av tio kvinnor med barn har gjort justeringar kring sin jobbsituation för att få vardagslivet att gå ihop med familj.

Det kan till exempel handla om att gå ned i arbetstid, byta jobb eller avstå karriärmöjligheter. Motsvarande andel bland männen är 47 procent.

För en medianlön blir skillnaden i arbetstid 3 000 kronor mindre i lön efter skatt varje månad, enligt Swedbank.

Motsvarande summa för pensionen är 1 500 kronor mindre varje månad.

– Ekonomisk jämställdhet handlar inte bara om kronor och ören, utan om frihet och möjligheten att påverka sitt eget liv. Jämställd ekonomi är bådas ansvar och kan man inte dela lika vad gäller hem och familj bör det kompenseras ekonomiskt, säger Anna Sandberg.

LÄS MER: Nordea: En av fyra svenskar klarar inte ökad månadskostnad

"Orimligt gap 2025"

När det gäller just möjligheten till karriär uppger 64 procent av männen att de har ganska eller mycket goda möjligheter, medan enbart 49 procent av kvinnorna upplever samma sak, enligt en undersökning från ManpowerGroup.

Att kvinnor upplever att de halkar efter, att de har sämre karriärmöjligheter och får sämre utveckling i jobbet än män, är ett orimligt gap 2025. Utöver frågan om rättvisa förutsättningar i arbetslivet, är utvecklingsmöjligheter även en strategisk fråga för svenska arbetsgivare, säger Anna Rydell, Managing Director på Manpower och Jefferson Wells i Sverige.

LÄS MER: Skatten kan sänkas – för 1,2 miljoner hushåll

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


JUST NU: USA skickar ut krigsfartyg – eskalering nära

2025 10 24

Den amerikanska militären skickar ut ett krigsfartyg mot Trinidad och Tobago.

Fartyget kommer att ingå i gemensamma övningar nära Venezuelas kust, samtidigt som spänningarna mellan diktaturen och USA fortsätter att eskalera.

Från och med söndag och fyra dagar framöver kommer fartyget USS Gravely att lägga till i Port of Spain, rapporterar AFP.

En kontingent amerikanska marinsoldater kommer att delta i övningarna med Trinidad och Tobagos försvar.

Samtidigt varnar USA:s president Donald Trump för att attacker mot påstådda narkotikasmugglare från Venezuela kan börja utföras på land.

– Land står på tur, säger Trump enligt The Guardian och tillägger:

– Och vi kanske går till senaten med det, vi kanske går till kongressen och berättar om det för dem, men jag kan inte tänka mig att de skulle ha några problem med det.

Jämför med al-Qaida

USA har hittills utfört sammanlagt nio attacker mot narkotikahandlare i Karibien samt Stilla havet. Minst 37 personer har dött.

Trumpregeringen beskriver de utpekade narkotikahandlarna som terrorister.

– Precis som al-Qaida förde krig mot vårt hemland, för dessa karteller krig mot vår gräns och vårt folk, framhåller USA:s försvarsminister, numera krigsminister, Pete Hegseth.

– Det kommer inte att finnas någon tillflykt eller förlåtelse, enbart rättvisa.

LÄS OCKSÅ: Stormakt viker sig – kan dumpa rysk olja

Teorin: vill störta Maduro

En del analytiker har spekulerat i om de amerikanska insatserna mot fartygen egentligen är en förevändning för att störta Venezuelas diktator Nicolás Maduro.

Flera demokrater, samt några republikaner, har ifrågasatt administrationens attacker

– Nu flyger vi B52:or längs Venezuelas kust och pratar om regimskifte? Hur ofta har ett regimskifte fungerat bra för USA, oavsett om det varit Vietnam, Kuba, Irak eller Afghanistan? Det försätter amerikanska liv i fara, och det gör oss inte tryggare. Det har motsatt effekt, säger demokraten och senatorn Mark Kelley till MSNBC.

Trump har inte kommenterat om han vill döda eller störta Maduro, som han beskriver som en terrorist.

LÄS MER: Dubbelattack mot Ryssland

Foto: U.S. Navy photo by Paul Farley/Released

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Sovande jätte har vaknat efter 700 000 år – “få inte panik”

2025 10 23

Den enorma kolossen antogs vara “utdöd” sedan över 700 000 år tillbaka.

Men bjässen lever.

Den stora och mäktiga vulkanen Taftan i Mellanöstern, som bedömdes var helt slocknad, har börjat visa tecken på aktivitet.

Det är till och med så illa att forskarna befarar att vulkanen kan få ett utbrott, vilket vore första gången på 710 000 år, rapporterar Independent.

Kan ske våldsamt

Taftan ligger i Iran nära gränsen till Pakistan.

Att den är på väg att vakna till liv baseras på en studie där forskarna noterat att vulkanens topp stigit med 9,6 centimeter mellan juli 2023 och maj 2024.

Sedan dess har den inte sjunkit.

Det är ett tecken på att “en betydande mängd gastryck byggs upp under vulkanens yta”, skriver den brittiska tidningen.

– De plymer som detta skapar måste släppas ut på något sätt i framtiden, antingen våldsamt eller tystare, säger vulkanologen och studiens huvudförfattare och Pablo Gonzales enligt Independent.

"Få inte panik"

Någon överhängande fara för ett omedelbart utbrott finns inte.

Men.

Vulkanen måste fortsatt övervakas noggrant, understryker Pablo Gonzales.

– Den här studien syftar inte till att skapa panik hos människor. Det är en väckarklocka till myndigheterna i den iranska regionen att sätta till resurser för att undersöka detta.

Vulkanen Taftan i sydöstra Iran. Foto: Amirhossein Nikroo 

LÄS OCKSÅ: Stormakt viker sig – kan dumpa rysk olja

Lukten spreds nästan fem mil

Taftan är 3 941 meter hög. Vulkanen är den största i regionen och är belägen kring en grupp närliggande berg.

Berget ligger dock avlägset och är av det skälet svårt att övervaka. Redan 2023 noterade dock lokalbefolkningen gasutsläpp och lukt rapporterades så långt som 48 kilometer från toppen.

Enligt forskarna beror orsaken till vulkanens tillväxt sannolikt på skillnader i det hydrotermala rörsystemet under vulkanen, som leder till gasansamlingar eller förskjutningar av magma under kratern.

LÄS OCKSÅ: Storm Shadow-missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: J. Miranda

Text: Redaktionen