24 september 2025

SWEDBANK: Så mycket pengar måste du lägga undan på mat

2024 09 25

Efter en längre period med stigande matpriser har utvecklingen dämpats.

Det uppger Swedbank i sin undersökning ”Swedbanks matkasse” som mäter prisutvecklingen på livsmedel i Sverige.

I undersökningen mäter storbanken prisutvecklingen och den totala livsmedelskostnaden per månad och typhushåll.

Enligt Swedbank har prisökningarna dämpats ordentligt den senaste tiden och ligger i linje med den allmänna prisutvecklingen.

Sedan årsskiftet har livsmedelspriserna stigit med 1,5 procent och sedan ett år tillbaka med 1,3 procent.

– Det är bra för hushållen och den allmänna prisutvecklingen att livsmedelspriserna stabiliseras. Många, inte minst barnfamiljer, har fått se matkostnaderna öka kraftigt och tränga undan annan nödvändig konsumtion, säger Arturo Arques, Swedbank och Sparbankernas privatekonom, i ett uttalande.

Så mycket behöver hushållen lägga undan för mat

I dag behöver svenska hushåll i genomsnitt lägga 6 328 kronor på mat per månad, enligt Swedbanks beräkningar.

– Sedan årsskiftet har Swedbanks matkasse stigit från 6 234 kronor till 6 328 kronor. Prisökningarna har varit störst på mejeri, ost och olja, drivet av olivoljan som har blivit 20 procent dyrare, och vinäger som stigit med 7 procent, framhåller storbanken.

Matkassen för ett singelhushåll beräknas till 4 365 kronor, en ökning med 64 kronor sedan årsskiftet.

Hushåll med två eller fler tonåringar har högst matkostnader. Den genomsnittliga matkassen kostar 14 315 kronor i månaden för sammanboende med två tonåringar – en ökning med 227 kronor sedan årsskiftet.

– Jämfört med januari 2022 är dock matpriserna betydligt högre. Då kostade matkassen för singelhushållet 3 542 medan tonårsfamiljen betalade 11 623 kronor för sin matkasse. Det är lätt att förstå att många hushåll upplever att matpriserna är höga, kommenterar Arturo Arques.

Sänker räntan

Under onsdagen har Swedbank gått ut med ytterligare en nyhet.

Storbanken sänker räntan på bolån med tre månaders bindningstid med 0,25 procentenheter.

SEB sänker även den rörliga boräntan med 25 punkter.

Storbankernas nya räntebesked kommer efter onsdagsmorgonens räntesänkning av Riksbanken. Centralbanken meddelade att styrräntan sänks från 3,50 till 3,25 procent.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


27 nov 2025

Stor förändring i opinionen – inte hänt på två år

2025 11 27

Gapet mellan de politiska blocken har krympt markant.  

Det visar en opinionsundersökning från Demoskop, som SvD och Aftonbladet har tagit del av.

Regeringen och Sverigedemokraterna närmar sig oppositionen.

Enligt mätningen är skillnaden mellan den rödgröna sidan och Tidöpartierna nu 4,1 procentenheter – den lägsta nivån på två år.

Jämfört med oktober har avståndet minskat med 1,6 procentenheter. Tillsammans får de fyra oppositionspartierna 50,8 procent, medan Tidöpartierna landar på 46,7 procent.

V och MP tappar

Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet går bakåt jämfört med förra mätningen i oktober.

V tappar från 7,0 till 6,3 procent och MP från 7,4 till 6,4 procent.

Demoskops opinionschef Johan Martinsson noterar att Vänsterpartiet har fallit tillbaka ordentligt från att ha noterat ett stöd på omkring 9 procent under förra hösten och sommaren.

– Det går definitivt sämre nu än vad det gjorde under förra sommaren och hösten. Då hade de en starkare period, då de låg mellan 8 och nästan 9,5 procent, säger han till SvD.

”Elefanten i rummet”

Trots det minskade gapet finns det skäl för Tidöpartierna att känna oro. Liberalerna hamnar återigen under riksdagsspärren med ett stöd på ynka 2,4 procent.

– Elefanten i rummet är ju att Liberalernas procent inte räknas om de inte har 4 procent. Om Liberalerna åker ut är det svårt att föreställa sig en moderatledd regering i nuläget, säger Martinsson till tidningen.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

SD-väljare besvikna

Liberalerna vidhåller att man inte kommer släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet. SD uppger i sin tur att partiet kommer gå i opposition om man inte får en plats i en framtida regering.  

Enligt en ny undersökning från DN/Ipsos påverkar maktkampen Sverigedemokraternas väljares syn på samarbetspartiet. Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen