SWEDBANK: Så mycket pengar måste du lägga undan på mat

2024 09 25

Efter en längre period med stigande matpriser har utvecklingen dämpats.

Det uppger Swedbank i sin undersökning ”Swedbanks matkasse” som mäter prisutvecklingen på livsmedel i Sverige.

I undersökningen mäter storbanken prisutvecklingen och den totala livsmedelskostnaden per månad och typhushåll.

Enligt Swedbank har prisökningarna dämpats ordentligt den senaste tiden och ligger i linje med den allmänna prisutvecklingen.

Sedan årsskiftet har livsmedelspriserna stigit med 1,5 procent och sedan ett år tillbaka med 1,3 procent.

– Det är bra för hushållen och den allmänna prisutvecklingen att livsmedelspriserna stabiliseras. Många, inte minst barnfamiljer, har fått se matkostnaderna öka kraftigt och tränga undan annan nödvändig konsumtion, säger Arturo Arques, Swedbank och Sparbankernas privatekonom, i ett uttalande.

Så mycket behöver hushållen lägga undan för mat

I dag behöver svenska hushåll i genomsnitt lägga 6 328 kronor på mat per månad, enligt Swedbanks beräkningar.

– Sedan årsskiftet har Swedbanks matkasse stigit från 6 234 kronor till 6 328 kronor. Prisökningarna har varit störst på mejeri, ost och olja, drivet av olivoljan som har blivit 20 procent dyrare, och vinäger som stigit med 7 procent, framhåller storbanken.

Matkassen för ett singelhushåll beräknas till 4 365 kronor, en ökning med 64 kronor sedan årsskiftet.

Hushåll med två eller fler tonåringar har högst matkostnader. Den genomsnittliga matkassen kostar 14 315 kronor i månaden för sammanboende med två tonåringar – en ökning med 227 kronor sedan årsskiftet.

– Jämfört med januari 2022 är dock matpriserna betydligt högre. Då kostade matkassen för singelhushållet 3 542 medan tonårsfamiljen betalade 11 623 kronor för sin matkasse. Det är lätt att förstå att många hushåll upplever att matpriserna är höga, kommenterar Arturo Arques.

Sänker räntan

Under onsdagen har Swedbank gått ut med ytterligare en nyhet.

Storbanken sänker räntan på bolån med tre månaders bindningstid med 0,25 procentenheter.

SEB sänker även den rörliga boräntan med 25 punkter.

Storbankernas nya räntebesked kommer efter onsdagsmorgonens räntesänkning av Riksbanken. Centralbanken meddelade att styrräntan sänks från 3,50 till 3,25 procent.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina ger chockbesked om Ryssland

2025 07 04

Kina har gett ett chockerande besked om Putins Ryssland.

Kinas utrikesminister Wang Yi har haft ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

I samband med mötet ska den kinesiske utrikesministern ha gett ett besked som lär väcka bestörtning i Ukraina och i många västländer.

Har gett chockbesked

Officiellt är Kina neutralt inställda till Putins krig mot Ukraina, även om det är känt att det förekommer mycket samarbete mellan Kina och Putinregimen.

Men i mötet med EU:s Kaja Kallas kom ett drastiskt och långtgående besked, rapporterar CNN.

– Kinas utrikesminister Wang Yi sade till EU:s högsta diplomat att Peking inte kan acceptera att Ryssland förlorar kriget mot Ukraina, enligt kanalen.

Wang Yi medgav alltså att Kina över huvud taget inte skulle kunna acceptera en rysk förlust i kriget.

Och det finns en specifik anledning till att den kinesiska regimen inte kan tolerera en rysk förlust i Ukraina.

– Det skulle tillåta USA att rikta sin fulla uppmärksamhet mot Kina, säger en officiell företrädare för landet som har kännedom om vad som sades på mötet, enligt kanalen.

Vid mötet med EU:s utrikeschef Kaja Kallas ska Kinas utrikesminister alltså ha medgett att landets officiella neutralitet till kriget i själva verket inte gäller.

Förnekar uppgifterna

Medgivandet ska enligt källan ha kommit under ett fyra timmar långt samtal om en lång rad olika frågor som gällde alltifrån cybersäkerhet till handelsbalans, Mellanöstern och Taiwan.

Wang Yis besked kan innebära att Peking vill se ett så utdraget krig som möjligt i Ukraina, just för att det hindrar USA från att fokusera fullt ut på Kina.

En talesperson för Kinas utrikesministerium förnekar dock att utrikesministern gett detta besked till EU:s utrikeschef.

– Kina är inte part i Ukrainafrågan. Kinas ståndpunkt i Ukrainakrisen är objektiv och konsekvent, det vill säga förhandling, vapenvila och fred. En utdragen Ukrainakris tjänar ingens intressen, hävdar talespersonen Mao Ning, enligt kanalen.

Men bakom kulisserna låter det alltså annorlunda, enligt kanalens källor.

Det är heller ingen hemlighet att banden mellan Kina och Ryssland tycks ha stärkts sedan Ryssland inledde sitt krig mot Ukraina.

Det har också kommit uppgifter om att kinesiska medborgare har deltagit i kriget på Rysslands sida, men Kina har förnekat all inblandning och har sagt sig uppmana kineser att inte delta i någon militär konflikt.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen


Elon Musk lanserar strategi – mot Trump

2025 07 04

Elon Musk lanserar en ny strategi med ”laserfokus” på att förändra USA.

Efter månader av samarbete har Elon Musk och Donald Trump hamnat i luven på varandra.

Samtidigt är Musk fast besluten att förändra det amerikanska samhället.

Nu överväger han en oväntad strategi för att ställa till problem för bland annat Donald Trump.

Lanserar strategi

Det är sedan tidigare känt att Musk överväger att starta ett nytt parti.

Men nu avslöjar Musk en mycket specifik strategi som han och det eventuella partiet skulle kunna ha för att förändra den amerikanska politiken.

Enligt Musk handlar det om att lägga laser-fokus på ett specifikt mål om partiet bildas och ställer upp i val.

– Ett sätt att genomföra detta vore att laserfokusera på bara 2 eller 3 platser i senaten och 8 till 10 distrikt i representanthuset, skriver Musk på X.

Enligt Elon Musk skulle han och det nya partiet, som han överväger att starta, alltså kunna söka en roll som vågmästare.

Det skulle räcka för att kunna få stor påverkan på politiken, menar han.

– Med tanke på de rakbladstunna legislativa marginalerna skulle det räcka för att fungera som den avgörande rösten för omtvistade lagar, och säkerställa att de tjänar folkets sanna vilja, menar Elon Musk.

Vill bryta upp tvåpartisystem

Om Elon Musk väljer att starta det nya partiet, som i så fall skulle få namnet America Party, så skulle målet alltså vara att bli vågmästare mellan republikaner och demokrater, och på så vis spela en avgörande roll.

Syftet skulle vara att bryta upp det amerikanska tvåpartisystemet, som Musk sarkastiskt kallar för ett ”enpartisystem”.

I ett annat inlägg på X har Musk gjort en omröstning om det nya partiet.

– Självständighetsdagen är det perfekta tillfället att fråga om ni vill ha självständighet från tvåpartisystemet (vissa skulle säga enpartisystemet). Borde vi bilda America Party? frågar han sina följare.

Elon Musk har varit starkt kritisk till Donald Trumps nya budget, och bland annat hävdat att den satsar pengar på föråldrade industrier samt går emot effektiviseringsmyndigheten Doges syfte att minska slöseriet med skattepengar.

Musk och Donald Trump har riktat hårda ord mot varandra efter att Musk lämnade sin roll som inofficiell ledare för just Doge.

Foto: Daniel Oberhaus (2018) resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen