Swedbank pekar ut vanlig vara i matbutiker – “börja bunkra”

2024 04 05

Experter varnar för en “härdsmälta” för en väldigt populär vara i Sveriges livsmedelsbutiker.

Kakaopriserna steg förra veckan till rekordnivåer på råvarubörserna i både London och New York.

Detta efter tredje rundan av usel skörd i Afrika där såväl Ghana som Elfenbenskusten, som tillsammans producerar mer än hälften av hela världens kakaoskörd, har drabbats av extremväder och sjukdomar.

Nu varnar bland annat Nestlé, som äger chokladmärken som KitKat, Smarties och After Eight, att priserna kommer att öka efter att kakaopriserna i sig tredubblats på ett år, rapporterar The Guardian.

Swedbank: "Bunkra upp"

Förra veckan parkerade kakaopriset på 10 000 dollar per ton. Det har aldrig hänt tidigare.

Och nu uppmanar Swedbanks råvaruanalytiker Jörgen Kennemar chokladälskare att börja bunkra sitt favoritgodis – för det lär bli ännu dyrare.

– 10 000 dollar per ton är dyrare än att köpa koppar. Så ja, det är bra att kunna bunkra upp, säger analytikern till Expressen.

"Oundviklig chokladkris"

Nyhetssajten Bloomberg har tidigare talat om en “oundviklig chokladkris”. Nyligen gick även Ulf Mazur, grundare av oberoende Matpriskollen, ut och flaggade för att choklad riskerar att bli en lyxvara i framtiden.

– Den galna prisökningen efter nyår på kakaobönor, med de högsta kakaopriserna på i alla fall 50 år, kommer få effekter på chokladpriserna framöver, sade han i mars.

Smyger in billigare ingredienser

Enligt Nestlé har man dock hittills bara “överfört en bråkdel av prisökningen till konsumenterna 2023”.

– Men vi kan behöva göra ansvarsfulla justeringar av prissättningen i framtiden med tanke på de ihållande höga kakaopriserna, säger en talesperson för företaget till The Guardian.

Förra månaden uppmärksammades dock samma företag för att vilseleda kunder genom att smyga in billigare ingredienser i godiset, bland annat anklagas man för att ha gjort palmolja till en central ingrediens.

Blir tveklöst dyrare

Swedbankanalytikern Jörgen Kennemar är säker på att den generella prisuppgången dock kommer att få följder även här i Sverige.

Exakt när är dock svårt att avgöra på grund av faktorer som leveranstider eller befintliga lager. Hur mycket dyrare det blir är också svårt att svara på.

– Det beror delvis på kronan, som inte gör saken bättre. Det finns en uppenbar risk att det här slår igenom i olika delar av sektorn, säger Jörgen Kennemar.

LÄS MER: Chokladen After Eight pekas ut – kunder uppges ha blivit lurade

Foto: MarcusOscarsson.se resp Jessica Gow, ICA-gruppen

Text: Redaktionen


13 februari 2026

Bank ID-varning utfärdas inför helgen – tusentals anmälningar

2026 02 13

På lördag är det Alla hjärtans dag.

Ungefär varannan svensk uppmärksammar dagen och konsumtionen brukar gå upp i anslutning till kärlekshögtiden.

I år väntas dock en liten nedgång i jämförelse med förra året.

– Förra året var ett toppår vad gäller konsumtion inför alla hjärtans dag, säger Brill Ivarsson på Svensk Handel, i ett uttalande.

– I år ser vi att fler håller igen, men det är inte samma sak som att intresset försvinner.

Bedrägerier ökar

I samband med Alla hjärtans dag ökar också risken för bedrägerier, eftersom sociala medier och dejtingappar används i högre utsträckning.

– Nu när alla hjärtans dag närmar sig finns det skäl att vara extra uppmärksam. Det kan bli en period då bedragare intensifierar sina försök, säger försäkringsexpert Mia Winberg på Dina Försäkringar.

– Kontakten byggs ofta upp stegvis och när förtroendet väl finns på plats kommer förfrågningar om exempelvis pengar eller bankuppgifter.

Över 50 000 förra året

Anmälningarna om bedrägerier kopplat till social manipulation har ökat kraftigt de senaste åren, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet.

– 2019 anmäldes 14 760 fall. Under 2025 uppgick antalet till 50 535 anmälningar, uppger Dina Försäkringar.

– Det innebär att antalet anmälningar har ökat med cirka 242 procent mellan 2019 och 2025.

En liknande trend syns för den delen av anmälningarna som har koppling till romansbedrägerier.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Id-kapning

Social manipulation kan ibland leda vidare till id-kapning, där någon använder personuppgifter för att köpa varor eller ta lån i någon annans namn.

– En vanlig varningssignal är oväntade fakturor, kreditupplysningar eller handlingar som inte känns igen. Försök till id-kapning kan också inledas via telefon, exempelvis genom att någon uppmanar mottagaren att verifiera sig med BankID eller påstår att bankkontot är utsatt för misstänkta transaktioner, säger Mia Winberg.

Vid misstanke om att man drabbats av bedrägerier är uppmaningen att agera snabbt.

– Kontakta banken omedelbart och gör en polisanmälan. Ju snabbare åtgärder, desto större möjlighet att begränsa skadorna, säger Mia Winberg.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: BankID

Text: Redaktionen


14 februari 2026

”Putin har panik” – internt hot skrämmer diktatorn

2026 02 14

Den ryske diktatorn Vladimir Putin fruktar interna hot mot sin maktposition.

Från flera medier kommer rapporter om att Rysslands ledare blir alltmer paranoid.

– Det råder oro inom Rysslands säkerhetsapparat, vilket enligt experter tyder på att Vladimir Putin har panik över interna hot som växer fram, rapporterar finska Iltalehti.

– Putin är paranoid och rädd för en kupp, uppger den brittiska tidningen Daily Express.

Rädd för en kupp

För att skydda sig mot interna hot har Putin omarbetat sin säkerhetsapparat.

Det ryska nationalgardet Rosgvardiya brukar betraktas som hans personliga armé, enligt Iltalehti.

Och de förändringar som diktatorn gjort den senaste tiden kan tolkas som att han stärker skyddet kring sin maktposition.

– Putin skyddar återigen sin regim från en kupp. Situationen är värre i Moskva än vi trodde, uppger Branislav Slantchev, professor i statsvetenskap vid University of California, rapporterar lltalehti.

Mer delaktig

Putin har den senaste tiden utökat befogenheterna för det ryska nationalgardet.

– Putin har utökat Rosgvardiyas roll i operativ planering och underrättelseverksamhet, rapporterar tidningen.

– Han har stärkt Rosgvardiyas militära beredskap redan förra året när en pansarstyrka upprättades för nationalgardet. Nu kommer Rosgvardija också att ta kontroll över specialstyrkorna vid inrikesministeriet.

LÄS OCKSÅ: Rysk kronjuvel utslagen - kostar 900 miljoner

370 000 personer

Nationalgardets stab leds av en av Putins mest trogna män.

– Putin utsåg Viktor Zolotov, som är känd som en av diktatorns betrodda personer, till chef för generalstaben. 72-årige Zolotov tjänstgjorde som Putins säkerhetschef mellan 2000 och 2013, uppger tidningen.

Storleken på det ryska nationalgardet är inte helt känd, men uppskattas ligga omkring 370 000 personer, enligt oberoende Moscow Times.

– Zolotov har lovat att öka storleken på Rosgvardiya både i Ryssland och i de ryskockuperade ukrainska områdena, rapporterar Iltalehti.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i EU

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen