04 maj 26

Swedbank grusar stor förhoppning: ”Fundera på förändring”

2024 02 13

Personer under 30 år tycks ha en mycket positiv syn på sin privatekonomi jämfört med andra åldersgrupper.

Hela 44 procent av Sveriges 18-29-åringar är övertygade om att deras ekonomi kommer att bli bättre under 2024.

Siffran skiljer sig kraftigt från övriga åldersgrupper – där enbart 16 procent tror på samma sak.

Men den unga optimismen får ett hastigt slut då Swedbank direkt låter meddela att bilden inte stämmer överens med verkligheten.

– Det är fler som ser ljusare på sin ekonomi jämfört med året innan, men unga vuxna sticker ut som mest optimistiska. Kostnadsökningarna gör dock att många kommer få mindre pengar kvar under 2024, säger Julia Hofvendahl, Swedbanks ungdomsekonom, i ett pressmeddelande.

1 000 kronor mer 

Enligt Swedbank kommer unga vuxna som jobbar att ha mindre pengar kvar efter att räkningarna är betalda och de nödvändiga utgifterna inräknade.

Totalt handlar det om drygt 1 000 kronor för ökade levnadskostnader. Skulle inkomsten räknas upp med tre procent för 2024 blir det ändå 260 kronor mindre i plånboken jämfört med förra året.

Enda undantaget är studenterna som tack vare höjt studiemedel får drygt 1 100 kronor mer att använda sig av varje månad.

"Ställ in er på att spara"

Med andra ord uppmanar Swedbank till att tänka sparsamt även under 2024.

Enligt banken visar undersökningar att det är många i 20-årsåldern som redan prioriterar bort sådant som småköp, kläder, restaurang, uteliv och streamingtjänster.

– Många unga är inställda på att leva mer sparsamt. Ett bra första steg är att ta en titt i backspegeln och ta reda på vart pengarna tog vägen under 2023. Fundera på vilka förändringar du vill göra och lägg upp en plan som känns motiverande. Då blir det lättare att uppnå sina mål, säger Julia Hofvendahl.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Varning för jordgubbsförsäljare

2026 06 10

Att sälja jordgubbar är ett av Sveriges populäraste sommarjobb för ungdomar.

Men det finns en mörk baksida.

Polisen varnar för att det förekommer svartjobb, penningtvätt och dåliga arbetsvillkor inom jordgubbsbranschen. Unga riskerar därför att bli lurade eller utnyttjade.

I Helsingborg uppmanas ungdomar att vara vaksamma och endast söka sig till seriösa aktörer.

Tillsammans har polisen och Helsingborgs stad gått ut med ett inlägg på sociala medier.

– Det här är ett bra exempel på hur polisen och kommunerna kan arbeta tillsammans mot kriminalitet. För många ungdomar är sommarjobbet det första steget ut i arbetslivet och då ska man inte behöva hamna i tråkigheter som kan ställa till det i framtiden, säger polischef Karim Ottosson i Helsingborg.

Extra kontroller

Polisen i Helsingborg kommer att genomföra kontroller av jordgubbsförsäljare i kommunen.

Syftet är att bidra till sund konkurrens, goda arbetsvillkor och korrekt information om jordgubbarna som säljs.

– Genom att göra kontroller och berätta om dem vill vi uppmärksamma allmänheten på problemen som kommer med oseriösa bärförsäljare. Vi ska alla använda vår konsumentmakt till att gynna försäljare som följer reglerna. Vi vill inte ha kriminell verksamhet på våra gator som utnyttjar ungdomar att jobba under dåliga förhållanden, säger Jonas Berg, säkerhetschef på Helsingborgs stad.

ANDRA LÄSER: Bärjätte i konkurs – veckan före midsommar

Då ska du inte köpa

Inför sommaren 2024 varnade polisen för att jordgubbsförsäljning genererar miljarder kronor till kriminella gäng. Nätverken använder bär- och jordgubbsförsäljning för att tvätta pengar.

Jordbruksverket uppmanar kunder att vara extra uppmärksamma på två saker vid köp av de röda bären:

- Bärkartongerna ska vara märkta med odlarens namn och adress. Kolla gärna så att samma namn och adress finns på den låda som konsumentförpackningarna står i.

- Vid betalning med Swish – kolla så att numret är ett företagsnummer som börjar med 123.

LÄS OCKSÅ: Kraftig åtgärd vid Putins hem

Foto: jhenning

Text: Redaktionen


10 juni 2026

Inga pengar har kommit in – Lavrov förbannad

2026 06 10

När premiärminister Nikol Pashinyan utropade seger i armeniska valet i söndags var det ett tungt slag för Moskva.

Putinregimen hade hoppats på betydligt större inflytande än de 23 procent som det proryska partiet Starkt Armenien lyckades kamma hem.

Valet markerade ytterligare ett steg närmare EU för Armenien och ett steg längre från det historiskt allierade Ryssland.

Armeniens distansering från Moskva har dock pågått ett tag. Redan 2024 meddelade Pashinyan att landet fryser sitt medlemskap i den Rysslandsledda militäralliansen CSTO. Då slutade man även att bidra till att finansiera organisationen.

Lavrov kräver pengarna

Två år senare konstaterar Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov att Armenien följt sitt besked om att sluta betala räkningarna. 

Inga pengar har kommit in. Och det får ministern att gå i taket. Lavrov hotar att aktivera artikeln som berövar Armenien dess rösträtt och som i slutändan kan leda till uteslutning.

– Armenien har legat i skuld till CSTOS:s budget i över två år. En situation som föreskrivs i organisationens stadga, och vi enades idag om att överväga att åberopa den relevanta artikeln, säger han enligt The Moscow Times.

LÄS MER: Rasar mot EU: vill att vi ”begår självmord”

Litar inte på Putin

Skälet till att Armenien frös sitt deltagande i CSTO var att man anser att alliansen misslyckades med att bistå landet när Azerbajdzjan inledde en militär operation i utbrytarregionen Nagorno-Karabach 2023.

Nikol Pashinyan har tidigare uttryckt att det varit ett “strategiskt misstag” att förlita sig på Ryssland som garanti för säkerheten.  För två år sedan slängde Armenien ut ryska soldater från landets gränser och sprickan har ökat mellan de två allierade. 

I samband med att landet närmat sig EU och USA har Kreml å sin sida varnat för “ett nytt Ukraina”.

– Vi lever nu igenom allt som händer på det ukrainska spåret. Och var började det? Med Ukrainas försök att gå med i EU, sade Rysslands diktator Vladimir Putin i maj, enligt RBC Ukraine.

LÄS MER: Seger för Moskva – Natoland trycker på stoppknappen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen