SWEDBANK: Det är mest kostnadseffektivt – för dig som vill ha bil

2024 09 23

Bilen är en av de största utgifterna för hushållen, och det gäller därför att hålla koll på vilka alternativ som är mest kostnadseffektiva, menar Swedbank.

Många hushåll har varit hårt ekonomiskt pressade de senaste åren.

Att ha bil är en av de största utgifterna för många hushåll, ibland den näst största utgiften efter boendet.

Swedbank skriver i en ny rapport att det är viktigt att räkna ordentligt på vilka alternativ som är mest kostnadseffektiva när det gäller bil, beroende på vilka behov man har.

Mest kostnadseffektiva alternativet

För den som verkligen behöver bil så finns det ett alternativ som är mer kostnadseffektivt än andra, enligt Swedbanks rapport.

– Vår undersökning visar att det mest kostnadseffektiva för den som vill äga en egen bil är att köpa en begagnad bil som är relativt ny, skriver storbanken i rapporten.

– Fördelarna är många. Du slipper den största delen av värdeminskningen och får tillgång till den senaste tekniken och säkerheten, påpekar storbanken.

Nackdelarna med en ny bil är alltså framför allt den stora värdeminskningen de första åren efter att man köpt den.

Swedbank har redan tidigare gått ut och pratat om de ekonomiska fördelarna med att köpa en cirka tre år gammal bil, om man är beroende av att ha bil regelbundet.

– För den prismedvetne bilköparen finns stora belopp att spara. En tre år gammal bil, i stället för en ny, kan minska bilkostnaden med upp till 20 000 kronor per år, har storbanken tidigare framhållit i ett pressmeddelande.

Kan sänka sina transportkostnader

Att köpa en begagnad men relativt ny bil är alltså det mest kostnadseffektiva alternativet för den som kör ofta och långt, enligt Swedbank.

Den som köper en begagnad bil i stället för en ny kan spara upp till 1 750 kronor per månad, enligt rapporten.

Om man däremot bara vill ha bil till helgutflykter eller liknande så är det sannolikt mer kostnadseffektivt att hyra bil eller åka taxi, menar banken.

– Väldigt många hushåll skulle kunna sänka sina transportkostnader rejält genom att välja bort att ha egen bil, inte minst de som bor i storstäder med väl utbyggd kollektivtrafik och tillgång till bilpooler, säger Swedbanks och Sparbankernas privatekonom Arturo Arques till DN.

Foto: Swedbank resp F. van Duyn

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: ”11 kronor helt uppåt väggarna” – bråk om euro i Sverige

2025 12 01

En rad experter vill införa euro i Sverige.

I professor Lars Calmfors nya rapport ”Dags för euron?” uttalar sig 14 olika experter om ett eventuellt svenskt eurointräde.

Calmfors själv har ändrat sig i frågan och är numera för att införa euro.

Han får medhåll från tidigare riksbankschefen Stefan Ingves.

Men den föreslagna växelkursen väcker reaktioner.

”Anslutningskurs på 11 kronor”

Stefan Ingves menar att Sverige kan gå med i euron till en anslutningskurs på 11 kronor, rapporterar DI.

– Om vi går med i dag är en kurs på 11 kronor per euro lämplig. Den ska sedan hållas under två år med ett spann på 2,25 procent upp eller ned, säger Stefan Ingves, enligt tidningen.

Men uttalandet väcker reaktioner.

SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist är starkt kritisk till den växelkurs som Ingves ser som rimlig.

– Känns helt uppåt väggarna fel att kronan bör få anslutningskurs mot euron på 11 kronor vid ett ev. framtida eurobeslut!, skriver Bergqvist på X.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa - "Har inget att säga till om"

”Förefaller heltokig”

Bergqvist medger att han inte har fördjupat sig i Ingves argumentation.

Men han tycker ändå att den föreslagna anslutningskursen verkar ”heltokig”.

– Erkänner: har inte läst Stefan Ingves bevekelsegrunder för denna slutsats (enbart Di-artikel) men nivån förefaller heltokig utifrån en fundamental analys, skriver Robert Bergqvist i inlägget.

En euro kostar idag 10,98 kronor.

Rapporten ”Dags för euron?” är finansierad av Stiftelsen Fritt Näringsliv, och har 14 medförfattare med professor Lars Calmfors i spetsen.

Alla delförfattare är dock inte för en svensk euroanslutning.

Exempelvis anser ekonomiprofessor Karl Walentin att fördelarna med en självständig Riksbank och en egen valuta överväger.

”Skydda kronan i grundlagen”

På senare tid har det höjts flera röster för att Sverige bör införa euron som valuta.

Samtidigt är det också många som säger nej.

I somras argumenterade SD-företrädarna Oscar Sjöstedt, Michael Rubbestad och Fredrik Lindahl för att kronan rent av bör skyddas i grundlagen.

– Ett svenskt skifte från kronan till euron vore ett historiskt misstag, som riskerar att kosta ekonomiskt självbestämmande. Därför bör kronan skyddas i grundlagen, skrev SD-topparna i en debattartikel i SvD.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen


7 oktober 2025

JUST NU: Mardrömsuppgifter för Trump-administrationen

2025 12 01

Ukrainakriget ser ut att kunna bli mycket tufft att lösa för Trump.

Trump-administrationen har som bekant sedan Donald Trump installerades försökt få till stånd ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Det har ännu inte resulterat i några konkreta framgångar – men de senaste veckorna har positiva signaler kommit från både USA och Ukraina.

Samtidigt kommer nya uppgifter på måndagseftermiddagen som pekar på att Ukrainakriget kan bli mycket tufft för Trump-administrationen att lösa.

Mardrömsuppgifter

Vladimir Putin har ställt som krav att Ukraina ska dra sig tillbaka från Donbass-regionen.

Men på måndagseftermiddagen kommer uppgifter om att Ukraina vägrar göra det.

Vid fredssamtal i Florida gjorde den ukrainska sidan det tydligt för amerikanerna att “diskussionen om territorier måste börja från den nuvarande kontaktlinjen”, uppger RBC Ukraine.

“Vad ska vi göra då?”

Så här låter det från en källa med insyn i samtalen:

– Viljan att lyssna på våra argument från amerikanernas sida finns där. En annan fråga är att de ständigt säger: "Okej, ni kanske har 100 procent rätt, men det finns en annan sida, och den kräver det här och det här. Vi som medlare måste se till att ni når ett fredsavtal. Ni kan förklara er ståndpunkt hur logiskt ni vill, men om den andra sidan säger "nej" – vad ska vi göra då"?

Vladimir Putin har flera gånger gjort det tydligt att han kräver att ukrainarna drar sig tillbaka från Donbass, och uppgifterna om att Ukraina vägrar göra det väntas försvåra fredsprocessen.

Läs mer: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Inte bara få slut på kriget

USA:s utrikesminister Marco Rubio uppgav under gårdagen att den USA-föreslagna fredsplanen inte bara handlar om att avsluta kriget.

Den syftar enligt honom även till att säkerställa Ukrainas oberoende, suveränitet och ekonomiska utveckling, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Mycket arbete kvar”

ISW förklarar.

– Rubio uppgav att fredsplanen inte bara måste avsluta kriget, utan också säkra Ukrainas framtid och ”långsiktiga välstånd”, uppger tankesmedjan.

– Rubio sade att det amerikansk-ukrainska mötet var ”mycket produktivt” och uttryckte optimism angående framstegen i fredsförhandlingarna, men sade att det fortfarande återstår ”mycket arbete att göra”.

Läs mer: Kraftigt ras på bilmarknaden

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen