SVT:s succéserie är tillbaka – “Otroligt nervkittlande”

2025 03 30

En SVT-succé från 2011 är tillbaka på SVT Play.

Den hyllade SVT-serien “Bibliotekstjuven” finns nu åter att se på SVT Play.

Miniserien – med Gustaf Skarsgård i huvudrollen – hyllades när den släpptes och många har efterfrågat en återkomst till SVT Play.

Nu finns den tillgänglig igen, rapporterar MovieZine.

“Otroligt nervkittlande”

Såväl MovieZine som Aftonbladets recensenter har hyllat miniserien.

MovieZine beskrev serien som “en otroligt nervkittlande historia och särskilt mycket förstås för att den är sann”.

Aftonbladets recensent menade att “den som gillar svenskt tv-drama blir knappast besviken”.

Det är “Bibliotekstjuven”

Bibliotekstjuven är en SVT-produktion från 2011 regisserad av Daniel Lind Lagerlöf.

I huvudrollerna syns bland andra Gustaf Skarsgård och Gunilla Röör.

Så här beskriver SVT serien:

– John är bibliotekarie på Kungliga biblioteket och har hittat en möjlighet att lösa sin svåra ekonomiska situation. 

– Han börjar stjäla värdefulla böcker ur bibliotekets samlingar som han sedan säljer vidare. Ett beslut som så småningom får fruktansvärda följder. 

Gustaf Skarsgårds prestation som John har hyllats stort av MovieZine.

– Han gör det så trovärdigt att rollen är bland det bästa jag har sett av honom. 

Bästa serierna

Samtidigt har Robert De Niros nya serie “Zero Day” kommit ut på Netflix.

De Niro spelar huvudrollen i serien “Zero Day” som ex-presidenten George Mullen, som hämtas från sin pension för att utreda en förödande cyberattack. 

Mullen är ihärdig och modig, men han är en man från det förflutna som inte riktigt har koll på läget.

– Han är en person som försöker vara uppriktig. Som inte har någon annan agenda än att göra det rätta, har De Niro sagt om karaktären.

Toppar listan

Sajten Techradar har listat Zero Day som den bästa Netflix-serien just nu.

Den har fått 7.0 av 10 i betyg på IMDB:

Här är Techradars fem hetaste serier på Netflix just nu.

1: Zero Day

2: Genombrottet

3: Black Doves

4: Outer Banks

5: Arcane säsong 2

Källa: MovieZine 

Foto: JESHOOTS.com

Text: Redaktionen


TURKIET: Svenska journalisten flyttas till högsäkerhetsfängelse

2025 03 30

Den svenska journalisten Joakim Medin är fortsatt frihetsberövad i Turkiet.

Det var i torsdags som den svenska journalisten Joakim Medin reste till Istanbul för att bevaka de pågående protesterna.

Medin – som arbetar för Dagens ETC – hämtades då in på förhör vid flygplatsen.

Nu kommer besked om att han flyttas till ett högsäkerhetsfängelse utanför Istanbul.

Det rapporterar SVT.

Det har hänt

Joakim Medin har suttit frihetsberövad i Turkiet sedan i torsdags.

Presidentkansliet i Turkiet har bekräftat saken – och Medin ska vara en av 15 misstänkta för inblandning i upphängningen av en Erdogan-docka i Stockholm 2023.

Upphängningen ledde till stor frustration i Turkiet och landet anklagade Sverige för att inte göra tillräckligt för att upprätthålla löften kopplade till Sveriges Natoansökan.

Enligt uppgifter ska han även vara anklagad för att ha kopplingar till en terrororganisation.

Flyttas nu

På söndagen meddelar hans fru Sofie Axelsson att Medin flyttas till ett högsäkerhetsfängelse utanför Istanbul.

– Jag vill bara få hem Joakim, säger Sofie Axelsson till SVT.

– Jag är chockad över att ett Nato-allierat land frihetsberövat en oberoende svensk journalist. 

“Journalist, ingenting annat”

Andreas Gustavsson är chefredaktör för Dagens ETC.

Han har uttalat sig om situationen.

– Det enda jag kan säga i det här läget är att han är journalist, ingenting annat. Och att bedriva journalistik ska inte vara ett brott, säger han via Dagens ETC.

“Deltog inte”

Frihetsberövandet av den svenske journalisten har orsakat stor ilska på sociala medier – och många riktar kraftig kritik mot Turkiets hanterande av situationen.

Rojavakommittéerna – som tagit ansvar för demonstrationen med Erdogan-dockan – framhåller i ett meddelande till Aftonbladet att Joakim Medin inte hade någonting med det att göra.

– Vi vill härmed göra klart att Joakim Medin inte är, och aldrig varit medlem i Rojavakommittéerna. Journalisten Medin deltog inte på något sätt i vår aktion, menar de.

Regeringen uppger att de arbetar med situationen.

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


Trump utesluter inte tredje mandatperiod

2025 03 30

Donald Trump menar att han kan sitta kvar som president även efter innevarande period.

Donald Trump valdes som bekant av den amerikanska befolkningen till USA:s 47:e president.

Han innehade även presidentposten innan Joe Biden – och i en intervju på söndagen öppnar han för att sitta kvar som president även efter innevarande period.

Det rapporterar NBC News.

Utesluter inte

President Donald Trump utesluter inte möjligheten att söka en tredje mandatperiod i Vita huset, vilket är förbjudet i konstitutionen enligt det 22:a tillägget.

Han säger i en exklusiv intervju med NBC News att det finns metoder för att göra det och klargör att han ”inte skämtar”.

– Jag skämtar inte. Men jag brukar säga till dem att vi har en lång väg att gå och att det är väldigt tidigt i administrationen, säger han.

“Finns metoder”

På frågan om han har presenterats för planer som gör det möjligt för honom att söka en tredje mandatperiod säger Trump: ”Det finns metoder som kan lösa det.”

NBC News frågade om ett möjligt scenario där vicepresident JD Vance skulle kandidera och sedan lämna över rollen till Trump. 

Trump svarar att ”det är en” metod.

– Men det finns andra också, tillägger Trump.

Så står det

Så här står det skrivet i den amerikanska konstitutionens 22:a tillägg enligt National Constitution Center:

– Ingen person får väljas till president mer än två gånger, och ingen person som har innehaft presidentämbetet eller fungerat som president under mer än två år av en mandatperiod för vilken någon annan person valdes till president får väljas till president mer än en gång.

Mycket på att göra- listan

Trump understryker att han för närvarande fokuserar på hans andra mandatperiod.

Bland de prioriterade frågorna har Trump inflationen, kriget i Ukraina, kriget i Gaza, den amerikanska ekonomin och invandring att hantera.

Trump själv tryckte extra mycket på ekonomin och invandringen under valrörelsen.

Läs mer nedan om det senaste gällande Trump och Ukrainakriget:

Trump “fly förbannad” på Putin – “Riktigt arg”

Foto: The White House

Text: Redaktionen