SVT beklagar: Nya besked om Kalle Anka på Julafton

2023 12 06

Det här riskerar att bli sista året med “Kalle Anka och hans vänner önskar God jul”.

Sedan 1960 har tidpunkten klockan 15.00 på julafton varit helig i många hushåll.

Då sändes det omåttligt populära julinspirerade Disneyprogrammet för första gången i svensk tv – och traditionen har fortsatt genom alla år.

Men nu kommer ett oroväckande besked från SVT, rapporterar Göteborgs-Posten.

Det här kan, om det vill sig illa, bli sista året för Kalle Ankas jul.

– Vi kan inte lova någonting. Jag är ledsen, säger Karolina Stallwood, inköpschef på tv-kanalen, till tidningen när hon får frågan om hur det blir nästa år.

Locket på

SVT försäkrar visserligen att ambitionen är att Kalle Anka ska få leva vidare.

Men beslutet ligger inte i tv-kanalens händer då sändningsrättigheterna köps in från Disney – och de förhandlingarna är bundna av benhård sekretess.

Tv-kanalen kan inte ens lämna ut information om kontraktslängden – eller hur lång tid framåt som sändningsrättigheterna är säkrade.

– Jag kan tyvärr inte gå in på några sådana detaljer. SVT:s avtal med Disney är hemligt, säger Karolina Stallwood.

Förändrats flera gånger

Genom åren har Kalle Ankas jul förändrats och gjorts om flera gånger.

Bland annat har "Djungelboken" och "Askungen" försvunnit i omgångar, och 1998 saknades Robin Hood på grund av att rättigheterna hade gått ut.

Även "Tjuren Ferdinand" byttes ut vid ett tillfälle och ersattes av “Den fula ankungen” – men SVT fick backa efter en massiv kritikstorm.

Klipp har tagits bort

Flera filmer har även klippts om, ibland för att de varit för långa och ibland för att de ansetts vara våldsamma eller ur tiden.

Till exempel har en scen tagits bort från “Musse Piggs camping” där Långben sticker en gaffel i eluttaget.

Mycket uppmärksamhet fick också rensningen av förlegade nidbilder i “Tomtens verkstad”, då scenerna med en blond flicka, en svart docka och en kosackdansande man plockades bort då de ansågs symbolisera stereotyper.

Beslutet fattades av Disney – inte av SVT som var maktlösa i frågan.

Det är mer en självsaneringssak för Disney, sade SVT:s kommunikationsansvarig för Disney i Norden, Linda Andersson, till tv-kanalen vid ett tidigare tillfälle.

Intresset sjönk

I julas sjönk intresset för Kalle Ankas jul då 300 000 färre tittare bänkade sig för att titta på klassikern jämfört med året dessförinnan.

Totalt såg ändå drygt 3,4 miljoner personer programmet.

Det här året får Kalle Anka konkurrens av gamla klipp från Astrid Lindgren-filmer som ska in i tablån på julafton.

LÄS MER: SVT ändrar upplägg på julafton

Foto: Clement M resp Kin Li

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen