SVT ändrar upplägg på julafton

2023 08 22

Julafton är inte bara julklappar, julmat och besök av tomten.

Det är även en tid då miljoner svenskar bänkar sig framför tv:n.

Anledningen är densamma varje år – folk vill se Kalle Anka och hans vänner önska god jul klockan tre på eftermiddagen.

Och den folkkära ankan har varit ohotad i SVT sedan 1960.

Men från och med i år ska Disney-karaktärerna få konkurrens, framhåller SVT i ett pressmeddelande.

Astrid Lindgren får utrymme

Den nya förändringen blir att SVT gör utrymme i tablån för en timme av ett nytt program som ska hedra Sveriges kanske främste författare genom tiderna: Astrid Lindgren.

“Jul med Astrid Lindgren” blir namnet och ska locka såväl nostalgiker som den yngre generationen.

Programmet kommer att innehålla både gamla klipp från “Pippi Långstrump” och “Vi på Saltkråkan” och nyproducerade animationer från exempelvis "Nils Karlsson-Pyssling" och “Kajsa Kavat”.

Syftet är att skapa “gemensamma tv-traditioner för nutidens och framtidens publik”:

– Ambitionen är att skapa en fin julaftonstradition för alla generationer. Vi kan såklart inte bestämma på förhand om det blir en klassiker, det avgör publiken, men det är vad vi hoppas, säger SVT:s vd Hanna Stjärne i ett uttalande.

Svarar om Kalle Anka

SVT ser positivt på det nya tillskottet i tv-tablån på julafton.

– Det känns fint att vi kan erbjuda publiken en ny stämningsfull julberättelse att samlas kring under julen, säger SVT:s beställare Safa Safiyare i samma meddelande.

Exakt när under julafton som det nya Astrid Lindgren-programmet ska läggas är inte spikat.

“Risken” är att det kan dra uppmärksamhet från Kalle Anka-traditionen, men SVT försäkrar att de två alternativen inte ska krocka med varandra.

– Inget kommer att rubba “Kalle Anka" klockan 15.05 såklart, framhåller Camilla Hagert, pressansvarig på kanalen, till Göteborgs-Posten.

Intresset dalar

Förra året sjönk tittarsiffrorna för Kalle Anka på julafton till den näst lägsta noteringen sett över de fem senaste åren.

300 000 färre tittare bänkade sig framför tv:n jämfört med 2021.

Totalt såg 3 411 000 personer på Kalle Anka – långt från det rekord som sattes 2020 när coronaviruset härjade som värst i Sverige. Det året sågs programmet av över 4,5 miljoner tittare.

Kalle Ankas tittarsiffror senaste fem åren

2022: 3 411 000

2021: 3 760 000

2020: 4 519 000

2019: 3 340 000

2018: 3 775 000

Källa: MMS

Foto: Clément M resp K. Li

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen