08 april 26

SVERIGES STÖRSTA KONKURS: Polisen varnar för otäck utveckling

2025 04 04

Batteritillverkaren Northvolts konkurs är den största svenska konkursen i modern tid. 

Konkursen slår hårt mot lokalsamhället och många människor befinner sig i ovisshet.

Nu varnar polisen för att kriminella utnyttjar krisen.

– Konkursen leder såklart till mycket oro och många frågetecken och vi vet att där det finns en ovisshet och pengar att hämta så dras de kriminella dit, säger Lars Wahlberg, biträdande regionpolischef vid polisregion Nord.

– De vill utnyttja den här krisen och tjäna pengar på den. Jag vill understryka att brottsligheten i Skellefteå inte har ökat med anledning av konkursen, däremot vill vi uppmärksamma på ett antal risker som vi ser tillsammans.

Flera risker

Polisen pekar ut flera synliga risker som har uppstått i samband med konkursen.

En betydande risk är att de arbetstagare som förlorar jobben exploateras av oseriösa arbetsgivare som tar chansen att utnyttja arbetskraften, dumpa lönerna och försämra villkor för arbetstagarna.

Kriminella aktörer kan också försöka utnyttja lönegarantisystemet.

– Lönegarantin är ett skydd för anställda som drabbas när arbetsgivaren går i konkurs. Skatteverket arbetar för att utbetalningen av lönegaranti ska gå snabbt, men det är också viktigt att vi kontrollerar att garantin når rätt personer, säger Helena Jangel Stridh, verksamhetsutvecklare inom lönegarantin på Skatteverket.

Samverkar med flera myndigheter

Polisen samarbetar med flera myndigheter för att motverka den organiserade brottsligheten. Samverkan består av både operativa insatser och underrättelser.

– Vi har en god samverkan sedan en lång tid tillbaka och det här är en fråga som kräver en bred uppslutning av myndigheterna då vi kan se det ur flera olika perspektiv utifrån våra kompetensområden, säger Frida Kröger Nygren, underrättelsechef vid polisregion Nord.

– Vi är aktiva i vårt arbete för att förebygga och förhindra de negativa konsekvenser som riskerar att följa.

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


Ryssland får Finland att dra sig ur – Sverige står kvar

2026 04 25

Finland gör ett starkt ställningstagande.

Finland har valt att inte längre arrangera internationella mästerskap.

Landets handling är en protest mot att ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla fullt ut igen, rapporterar Reuters.

Tar tydlig ställning

– Aquatics Finland har beslutat att inte ansöka om att arrangera internationella simmästerskap så länge kriget pågår, säger finska simförbundets ordförande Ville Riekkinen.

Beslutet markerar en tydlig protestlinje inom Norden för vattensporter där Finland menar att det handlar om etik och solidaritet med Ukraina.

Idrottare från både Ryssland och Belarus har varit avstängda från internationella tävlingar inom World Aquatics, det internationella simförbundet, sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina i februari 2022, men fick börja delta igen från den 14 april.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Sverige väntar

Till skillnad från Finland har Sverige ännu inte tagit ställning i frågan.

Reuters uppger att det svenska simförbundet respekterar Norges beslut, men att landet inte fattat någon egen ståndpunkt ännu.

Sverige beskriver även frågan som hypotetisk eftersom landet inte planerar några större internationella mästerskap inom den närmaste tiden.

Därmed väljer Sverige en mer avvaktande linje jämfört med flera grannländer.

Splittring i Norden

Samtidigt har Norge och Polen redan valt att inte arrangera tävlingar under nuvarande regler, vilket skapar en tydlig spricka i för de nordiska länderna, menar Reuters.

Flera länder uttrycker oro över beslutet från det internationella simförbundet World Aquatics.

De står dock fast vid sin linje och menar att idrotten ska fungera som en mötesplats även i en tid av konflikt.

– Vi är fortsatt fast beslutna att säkerställa att bassänger och öppna vatten förblir platser där idrottare från alla nationer kan mötas och tävla i fred, säger organisationen i ett uttalande.

LÄS MER: 12 ryska FSB-agenter döda

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Pensionspengar pausas – nästan en miljon svenskar drabbas

2026 04 25

Planerade pensionsflyttar i landet stoppas.

En planerad omfördelning av över 100 miljarder kronor i premiepensionssystemet har stoppats.

Detta påverkar omkring en miljon svenska pensionssparare, rapporterar EFN.

Stopp för miljardflytt

En stor förändring i premiepensionen (PPM) har nu satts på paus.

Det handlar om att 127 miljarder kronor skulle omfördelas i nya upphandlade fonder, men processen har stoppats i väntan på beslut i Förvaltningsrätten i Stockholm.

Bakgrunden är att fondbolaget Indecap har överklagat upphandlingen av globala aktiefonder.

Bolaget menar att reglerna inte har följts korrekt.

– Ur ett större perspektiv handlar det här om att säkerställa att upphandlingar i den här storleksordningen genomförs korrekt och i det här specifika fallet får ett utfall som gynnar pensionsspararna, säger Mats Lagerqvist, vd på Indecaps, till EFN.

Totalt berörs omkring 900 000 pensionssparare av beslutet.

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Kritiken: svenska pengar flyttas utomlands

Syftet med det nya upphandlingsförfarandet var att förbättra kvaliteten och ge spararna ett starkare skydd.

Men enligt Indecaps vd Mats Lagerqvist har resultatet blivit ett stort misslyckande – och han varnar för att betydande summor riskerar att flyttas från den svenska börsen till utlandet.

Så länge processen är igång får spararna vänta.

– En process som kommer bli lönsam för sparbankerna som äger fonderna, men dyr för pensionsspararna, skriver Patrick Siegbahn på Småspararguiden.

Avgörs i domstol

Indecap är det första bolaget som formellt har tagit frågan till domstol.

Bolaget betonar också att deras kritik inte handlar om att de själva missat upphandlingen, utan om hur hela systemet fungerar.

För vanliga pensionssparare innebär stoppet att osäkerhet uppstår kring hur pengarna ska placeras framöver, vilket kan påverka framtida avkastning.

127 miljarder kronor står nu stilla tills domstolen har sagt sitt.

– Förlorarna är inte bara Indecaps kunder som sitter i fonder som är dubbelt så dyra som de som är på väg att ersätta dem, utan det drabbar även andra pensionssparare som inväntar beslutet om att ta in nya bättre och billigare fonder, skriver Patrick Siegbahn.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Foto: Anaterate AI genererad

Text: Redaktionen