SVERIGES EKONOMI: ”Uppgången är gigantisk”

2022 12 21

Inkassokraven rusar i Sverige.

Rusningen beskrivs som extrem, rapporterar Di.

Skulderna växer i snabb takt och flera inkassobolag vittnar om att de behöver hjälp med att driva in pengar från kunder som inte betalar.

– Uppgången är gigantisk. Alla brottas med sena betalningar – även bolag med prioriterade fordringar. När det gäller uppdragsgivare med näringsidkare som kunder ser vi att ärendemängden har ökat med ungefär 50 procent hittills i år, säger Anna Strömberg, inkassochef på Svea Inkasso, till Di.

Hon berättar att inkassobolaget tecknat 25 procent fler inkassoavtal under november jämfört med motsvarande period förra året.

Obetalda företagsfakturor

Anna Strömberg berättar att summorna från obetalda företagsfakturor även stiger i en hastig takt.

– Beloppen som vi kräver in har ökat med nästan 100 procent under året. Särskilt när det gäller energifordringar har kapitalet gått upp mycket. Där ser vi samtidigt en extra hög lösningsgrad, i och med att elen kan kopplas från för den som inte betalar, säger hon till Di.

Sätter hopp till regeringens elstöd

Anders Svensson, inkassochef hos Alektum Groupsom jobbar med e-handelsbolag, tror att regeringens nya elprisstöd kommer att underlätta för flera kunders betalningsförmåga.

– Vi bevakar turerna noga. Det vill till att stödet kommer ut som utlovat i februari och att Försäkringskassan klarar av hanteringen – utan dröjsmål.

Sedan förra året har inkassokraven hos Alektum Group  ökat med nästan 10 procent.

Slår mot personer med små marginaler

Konsumentverket har tidigare varnat för att stora prishöjningar i samhället slår hårt mot personer som lever med små marginaler.

Enligt myndigheten räcker inte pengarna för de över 160 000 svenskar som lever på existensminimum på grund av skulder.

– Nu blir det extra tufft. Man har inte fått några extra tillägg för att det har blivit dyrare i samhället, sa Margareta Lindberg, utredare på Konsumentverket, till SVT Nyheter i höstas.

Hon förutspår en dyster utveckling. 

– Man kan behöva låna pengar från sina anhöriga för att klara sig. Och de pengarna ska ju betalas tillbaka, så det kan leda till en ytterligare skuldspiral.

Konsumentverket varnar för att nuvarande situation även riskerar att drabba många barn.  Nästan vart tolfte barn i Sverige lever med en förälder som har löneutmätning eller skuldsanering.

– Nästan 177 000 barn i Sverige växer upp i familjer där minst en förälder har skulder eller en pågående skuldsanering, uppger Kronofogden.  

Foto:CardMapr.nl

Text: Redaktionen


7 januari 2026

Trumps stora löfte – till hela Nato

2026 01 07

Trump ger ett besked till alla Natos medlemsländer.

USA:s president Donald Trump är rasande på Nato.

Trots det ger han ett stort löfte om försvarsalliansen och USA:s deltagande i den.

”Jag tivlvar på det”

I ett inlägg på Truth Social går Donald Trump till angrepp mot Nato och ”alla dessa stora Nato-fans”, som han själv uttrycker det.

Den amerikanska presidenten säger sig tvivla på att andra Natoländer skulle ställa upp på USA om de behövde hjälp.

– RYSSLAND OCH KINA HAR NOLL RÄDSLA FÖR NATO UTAN USA, OCH JAG TVIVLAR PÅ ATT NATO SKULLE FINNAS DÄR FÖR OSS OM VI VERKLIGEN BEHÖVDE DEM, dundrar Trump i inlägget.

– ALLA HAR TUR ATT JAG BYGGDE UPP VÅR MILITÄR UNDER MIN FÖRSTA MANDATPERIOD OCH FORTSÄTTER ATT GÖRA DET, tillägger presidenten.

Men trots det ger Trump ett löfte som nog får många Natoledare att dra en lättnadens suck.

LÄS OCKSÅ: Skräckbesked för Maduro - har hamnat i "helvetet på jorden"

Trumps löfte till Nato

Trump lovar att USA kommer att ställa upp på sina Natoallierade även i framtiden.

– Vi kommer alltid att finnas där för NATO, även om de inte kommer att finnas där för oss, meddelar Donald Trump.

Det är ett viktigt löfte från den amerikanska presidenten, som flera gånger har antytt att han kan tänka sig att lämna försvarsalliansen.

Löftet kommer dock mitt i ett vredesutbrott mot Nato.

I inlägget riktar Trump hårda ord mot sina Natoallierade. Han påminner bland annat om att många länder inte levde upp till Natos krav om försvarssatsningar, förrän han klev in och satte press på dem.

– USA betalade för dem, dumdristigt nog! Jag fick dem på ett respektfullt sätt till 5 procent av BNP, och nu betalar de omedelbart. Alla sade att det inte gick, men det gjorde det, för framför allt är de alla mina vänner, skriver Donald Trump.

Angriper Norge

I inlägget går Donald Trump också till angrepp mot Norge.

Presidenten anser att han borde ha fått Nobels fredspris, men att Norge nekade honom det.

– Kom också ihåg att jag på egen hand AVSLUTADE ÅTTA KRIG, och Norge, som är NATO-medlem, valde dumdristigt att inte ge mig Nobels fredspris. Men det spelar ingen roll! Det som spelar roll är att jag räddade miljontals liv, hävdar Donald Trump.

Samtidigt påstår han också att Ryssland skulle ha hela Ukraina nu om det inte vore för hans engagemang i frågan.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Hundratals ryska byar ”försvunna”

2026 01 06

Över 200 ryska byar är borta.

Under 2025 har minst 266 ryska byar och små samhällen officiellt avregistrerats eller lagts ner.

Ukrainsk underrättelsetjänst menar att det visar på en accelererande landsbygdsnedgång i Ryssland, rapporterar RBC Ukraine.

Massiv avfolkningsvåg

Under det senaste året har landsbygden i Ryssland drabbats av en allvarlig demografisk kris, enligt en rapport från Ukrainas utrikes underrättelsetjänst.

Minst 266 bosättningar har officiellt avskaffats, och de flesta av dessa var redan helt utan invånare när beslutet togs.

De största antalen ”försvunna” byar har registrerats i Kostroma och Novgorod regionerna, som tillsammans står för ungefär tre fjärdedelar av alla avregistrerade samhällen.

Detta följt av Perm Krai där myndigheterna också aktivt flyttar invånare från avlägsna platser till större samhällen.

– Befolkningen i de ryska regionerna fortsätter att krympa, och områdena där byarna avskaffats används nu för ekonomiska ändamål, uppger ukrainsk underrättelsetjänst.

LÄS MER: Ukraina har lyckats med unik bedrift – ”Är som en fantasi”

Byar slås ihop

Rapporten från underrättelsetjänsten understryker att detta inte handlar om någon aktiv utvecklingsstrategi, utan om att juridiskt formalisera en redan pågående nedgång i befolkning och samhällsstruktur på landsbygden.

– Utanför de stora stadsområdena visar Ryssland upp ett systematiskt samhällsförfall, med avfolkning, byars försvinnande och utvecklingsklyftor som fortsätter att växa, medan högljudda program förblir pappersdekorationer mot en verklighet som snabbt töms, säger underrättelsetjänsten.

Att byar slås ihop eller avregistreras beror ofta på att hälften tomma samhällen saknar tillgång till vård, utbildning och jobb, vilket gör livet där ohållbart och driver människor mot städerna eller bort från landet helt.

Befolkning väntas krympa

Detta sker samtidigt som Kreml officiellt talar om initiativ för att återuppväcka landsbygdsområden.

Detta gör dem genom planer som den så kallade General Settlement Scheme, vilket enligt underrättelsetjänstens bedömning snarare reflekterar en djup demografisk kris än verkliga framsteg.

Rapporten pekar också på att Rysslands befolkning väntas krympa kraftigt de kommande decennierna, delvis till följd av stora förluster och demografiska förändringar kopplade till kriget i Ukraina.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”J-vla idioter”

Foto:

Text: Redaktionen