SVERIGES EKONOMI: Storbank svänger – lovande prognos för hushållen

2023 02 09

Imorgon, torsdag, kommer Riksbanken sannolikt återigen att höja styrräntan.

En ordentlig höjning väntas. 

Tidigare prognoser om en höjning med 25 punkter har reviderats. 

Både SEB och Nordea har justerat upp sina prognoser. Bankerna räknar numera med en höjning på 50 punkter – från 2,50 till 3,00 procent. 

SEB har tidigare gått ut med att banken förväntar sig ytterligare höjningar.  

– Fortsatta uppåtrisker mot inflationen betyder att riskerna lutar mot att februarihöjningen inte är den sista, framhöll SEB i december 2022. 

Men nu låter det annorlunda. 

SEB:s privatekonom Américo Fernández meddelar att banken har svängt.  SEB tror inte på fler räntehöjningar.

– Vår bedömning som det ser ut nu är att man kommer stanna på 3 procent, vilket betyder att bolåneräntorna kommer fortsätta komma upp lite från dagens nivåer. Inte minst den rörliga tremånadersräntan. Men generellt så kommer vi nå en platå i ränteläget, givet att inflationen kommer ner nu under vårkanten, säger han till Expressen.

”Det värsta är över” 

SEB framhåller att bolåneräntorna – trots den potentiella räntetoppen imorgon – väntas stiga ytterligare ett tag. 

Men det värsta kan vara över, enligt Américo Fernández. 

– Det som är positivt för hushållen är att det värsta, de stora räntehöjningarna, är bakom hushållen och upplevdes under 2022, säger privatekonomen till Expressen.

Vidare förklarar han att SEB inte förväntar sig en tillbakagång till extremt låga räntenivåer. Den nya ”normalräntan” för bolån kommer att ligga på runt 2-4 procent de kommande 1-2 åren, enligt bankens prognos. 

Riksbanken väntas låta styrräntan ligga kvar på 3 procent i drygt ett år innan den succesivt kommer att gå ner igen. 

Lite ljusare framtidsutsikt 

En majoritet av de svenska hushållen bedömer även att räntetoppen är nära. 

På frågan vad hushållen tror om nivån på Riksbankens styrränta om ett år svarar de i genomsnitt att styrräntan kommer att ligga på 3,19 procent, uppger SEB. 

Det är en minskning med 0,02 procentenheter från föregående månad.

– Med en månad kvar till årets första räntebesked är hushållens förväntansbild tydlig – räntehöjningarna är inte över. Men det signalerar också att man tror att räntetoppen är nära, vilket innebär att boendekostnaderna sannolikt stabiliseras under vårkanten och därmed ger stöd åt en långsam återhämtning av bostadspriserna under andra halvåret av 2023, säger Américo Fernández.

Foto: J. Mast

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Stort teknikföretag i konkurs – dess prylar på rea hos Elgiganten

2025 12 16

Redan i slutet av november varnades det för att konkursen var nära.

Inför Black Fridayrean sänkte mängder av företag sina priser.

Teknikföretaget iRobot, som sålt tiotals miljoner robotdammsugare över hela världen, var inget undantag.

Men kunder varnades för att nappa på dess erbjudanden eftersom produkterna kunde bli helt värdelösa om iRobot kastar in handduken.

Nu har så skett.

På måndagen meddelar iRobot att man ansöker om konkurs, rapporterar BBC.

Produkterna på rea

Det amerikanska företaget har gjort sig ett namn även i Sverige. I många butiker är dess produkter slutsålda, men några robotar från företaget finns fortfarande att köpa hos exempelvis Elgiganten. 

På butikskedjans hemsida är bland annat en av Roombamodellerna, iRobots flaggskepp, sedan tidigare nedsatt med 4 500 kronor, från ordinarie pris på nästan 12 000 kronor.

Men.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppgav danska Ekstra Bladet i slutet av november.

Servarna kan stänga

Anledningen till att tekniken kan bli oanvändbar är att servarna riskerar att stängas vid en konkurs. Tekniken är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren.

Risken är att därmed att kunden sitter fast med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller fungera optimalt i hemmet.

Hade ingen plan B

Enligt BBC kommer dock huvudtillverkaren av enheterna, Shenzen-baserade Pocea Robotics, att ta över ägandet av företaget.

Bakgrunden till iRobots fall är ökad konkurrens från kinesiska företag i kombination med högre tullar.

Det tuffa kommersiella landskapet hade tvingat iRobot att sänka sina priser och göra stora investeringar i ny teknik, skriver den brittiska kanalen.

LÄS MER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Beskedet kommer efter att iRobots aktier föll med mer än 13 procent på handelsplattformen Nasdaq i New York i fredags.

Krisen eskalerade efter att Amazons planerade förvärv av bolaget gick upp i rök tidigare i år. Det fanns ingen plan B och den 1 december löpte ett kritiskt låneavtal ut.

Företaget har fler än 7 000 anställda över hela världen och har sålt mer än 40 miljoner robotar, i synnerhet av modellen Roomba.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs – omsatte hundratals miljoner

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Skatten för pensionärer ändras – ”skillnad på flera tusen”

2025 12 15

Vid årsskiftet träder flera förändringar i kraft, både för de som redan är pensionärer och för blivande pensionärer.

Många pensionärer kommer få mer kvar i plånboken efter skatt.

Men den nya skattesänkningen gäller inte riktigt alla.

Pensionsinkomster beskattas olika beroende på ålder och för den som är yngre än 67 år gäller en högre skatt på pensionen i jämförelse med de som är äldre.

”Flera tusen kronor varje månad”

Bakom skillnaden ligger det förhöjda grundavdraget som gäller först från det året en person fyller 67 år.

– För dem som inte kan eller får jobba längre kan det framstå som orättvist att pension som tas ut före 67 års ålder beskattas högre än pension som tas ut från det år man fyller 67. Skillnaden kan vara flera tusen kronor varje månad, säger Folksams pensionsexpert Håkan Svärdman, i ett uttalande.

Avdraget höjs

Från och med januari 2026 blir skillnaden ännu större, eftersom avdraget höjs ytterligare.

För en genomsnittspensionär över 67 år innebär det omkring 150 kronor mer i plånboken varje månad.

– Att sänkt skatt är välbehövligt för många pensionärer är ingen hemlighet, särskilt mot bakgrund av att den allmänna pensionen sjunkit kraftigt under de senaste 17 åren, säger Håkan Svärdman.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Riktåldern ändras

En annan förändring som träder i kraft vid årsskiftet är den ändrade riktåldern för pension.

Den nya riktåldern blir 67 år för personer som är födda mellan 1960 och 1964.

Åldern sätts utifrån den förväntade genomsnittliga livslängden.

Mer pengar i plånboken

Det påverkar när det är möjligt att ta ut allmän pension och ta del av grundskyddet som pensionär.

– Den allmänna pensionen har på 17 år sjunkit från 61 till 43 procent av slutlönen för vanliga löntagare, vilket är långt ifrån den ursprungliga ambitionen om en allmän pension på minst 60 procent av slutlönen, säger Håkan Svärdman.

– Det har fått våra politiker att till slut agera, men det är inte tillräckligt. För dem som har möjlighet jobba längre ger en höjd riktålder visserligen mer pengar i plånboken, men det beror huvudsakligen på att pensionspengarna utbetalas under färre år, inte att pensionen faktiskt har höjts.

LÄS OCKSÅ: Drämmer till – storbank höjer räntan

Foto: P. Leone

Text: Redaktionen