SVERIGES EKONOMI: Finansministern ger lugnande besked

2022 12 22

Sverige kommer att gå in i en lågkonjunktur från och med nästa år.

På en pressträff säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) att Sverige går mot en ”ekonomisk vinter”.

– Det är fortsatt ett svårt ekonomiskt läge, säger finansministern och hänvisar till finansdepartementets senaste prognos för den ekonomiska utvecklingen i Sverige.

Regeringen delar Konjunktionsinstitutets bedömning om att Sverige går in i en lågkonjunktur nästa år.

Den beräknas vara till 2025.

– Det prognoserna visar nu är att vintern ser ut att bli mer utdragen än vi trodde förut, säger Svantesson enligt SVT Nyheter.

Lugnande besked

Svenska hushåll och företag kan förvänta sig några tuffa år.

Men Sverige kommer inte gå in i en ”ekonomisk kris”.

Det betonar finansministern.

Enligt Svantesson har Sverige goda förutsättningar att hantera en lågkonjunktur.

– Vi har starka offentliga finanser och en låg statsskuld och det ger oss en stabilitet att kunna hantera kriser, säger hon på pressträffen.

Då sjunker inflationen

Inflationen, som under november ökat från 9,3 till 9,5 procent, väntas sjunka redan nästa år.

– Svensk ekonomi och svenska hushåll kommer att pressas under de närmsta åren. Staten kommer inte kunna kompensera för allt detta, säger Elisabeth Svantesson enligt Aftonbladet.

Finansministern understryker dock att situationen är osäker.

En energikris och kriget i Ukraina påverkar Sverige och hela världen.

– Det betyder att det skulle kunna bli något bättre än vad den här prognosen visar, men det betyder också att det kan bli värre, säger Svantesson enligt Expressen.

Lågkonjunktur till 2025

I går, onsdag, uppgav  Konjunkturinstitutet (KI) att Sverige kommer att gå in i en lågkonjunktur 2023.

Myndigheten delar regeringens uppfattning om att lågkonjunkturen beräknas vara över 2025.

– Det tar tid för ekonomin att återhämta sig, understryker KI i sin prognos.

Vidare bedömer KI att Riksbanken höjer styrräntan till 2,75 procent i februari 2023 för att sedan börja sänkas mot slutet av året när lågkonjunkturen är tydlig och inflationen är nere på normala nivåer.

– Hög inflation, höga inflationsförväntningar och svaga konjunkturutsikter ställer Riksbanken inför en svår avvägning om hur penningpolitiken bäst bör utformas, framhåller institutet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen