SVERIGE: Varning för bedrägeri – fejkad swishapp i omlopp

2022 05 18

En fejkad variant av betalappen Swish lurar svenska företag och handlare.

Svensk handel har gått ut med en varning efter att flera handlare i hela landet drabbats av swish-bedrägeri, rapporterar Sveriges Radio.

Bedrägeriet uppges ha pågått i flera veckor.

Exakt kopia

Appen ser ut att vara en exakt kopia av originalet. Den stora skillnaden är dock avgörande: pengarna som skickas via fejkappen kommer inte fram till mottagaren, även om det till synes ser ut så när betalningen visas upp.

Larmet: det eskalerar

Nu slår branschorganisationen Svensk handel larm. Hur stort bedrägeriet bedöms vara vill inte organisationen gå in på, men hävdar att det har eskalerat.

– Det är så pass många att vi hajade till, säger Nina Jelver, säkerhetsexpert på Svensk handel till SR.

Lättillgänglig information

Hon tillägger att det är är enkelt för bedragare att samla på sig information om hur en app fejkas på det här sättet.

– Det finns massa forum där ute där man enkelt kan komma över de här fuskapparna.

Köper dyra varor

Det handlar alltså inte om att Swish har blivit hackat, utan om att det skapas kopior på appen som går att ladda ned till telefonen.

Bedrägerierna har lett till att kunder köper dyra varor och presentkort på stora summor, rapporterar Dagens Handel. 

Cigaretter för 1600 kronor

Bland annat utsattes en butik i Kalmar för bedrägeriet.

– Det kom in två killar och köpte 23 paket cigaretter och lite annat för omkring 1600 kronor. De betalade med Swish och visade upp en godkänd Swish-betalning. När butiksägaren senare kom dit och kollade transaktionerna hade det inte kommit in några pengar, och valde då att titta på övervakningskamerorna, säger polisens presstalesperson Robert Loeffel till Kalmarposten.

Inför åldersgräns

En butik i Lerum utanför Göteborg har nu infört åldersgräns för att betala med Swish, skriver SR. Man har även infört begränsningar på vad som går att köpa med appen.

Svensk handel uppmanar nu företagare att använda Swishs egna företagsapp vid betalningar.

Foto: Swish resp Bermix Studio

Text: Redaktionen


CHOCKUPPGIFTER: Då avgår Putin

2025 11 06

Att Rysslands diktator Vladimir Putin inte vill lämna ifrån sig makten är ingen hemlighet.

Det har länge rapporterats om diktatorns ambition att leva ett långt och hälsosamt liv.

Under ett besök i Peking fångade en mikrofon när Putin pratade om ”odödlighet” med Kinas diktator Xi Jinping.

– Med ständiga framsteg inom bioteknik kommer mänskliga organ att transplanteras i allt större utsträckning... vilket låter oss leva allt yngre, och kanske till och med uppnå odödlighet, sade Putin till sin kinesiske motsvarighet.

Uppgifter: Då avgår han

Nu kommer nya uppgifter om Putins maktambitioner.

Enligt den ryske journalisten och historikern Ilja Davlyatjin är Putins plan att regera fram till 2050 – då han fyller 97 år.

– Det finns en enkel förklaring till det:  då fyller hans äldste son Ivan 35. Det är vid den åldern man kan bli vald till president i Ryssland, säger Davlyatjin till finska Iltalehti.

Ett chockbesked från den grävande journalisten. Om prognosen stämmer planerar Putin att stanna ytterligare 25 år vid makten.

LÄS MER: EU slår till mot vanliga ryssar

Barn med elitgymnast

Putins son Ivan – som Davlyatjin förutspår kommer ta över makten i Ryssland – är ett av diktatorns påstådda barn med den tidigare OS-gymnasten Alina Kabaeva.

Enligt obekräftade uppgifter har diktatorn fyra barn tillsammans med Kabaeva.

Kreml har länge förnekat alla kopplingar mellan Putin, 72, och Kabaeva, 42, trots att medier har rapporterat om en romantisk relation i över ett decennium.

I augusti rapporterades det att Putin beordrat massiva säkerhetsåtgärder kring hans bostad i Valdaj – där Kabaveva och hennes två unga söner uppges leva.

Minst tolv luftvärnssystem av modellen Pantsir har placerats ut i området runt bostaden, rapporterade oberoende Moscow Times med hänvisning till satellitbilder.

– Som jämförelse har myndigheterna i Moskvaregionen, där det bor över 20 miljoner människor, placerat ut cirka 60 luftförsvarssystem sedan krigets början – bara fem gånger fler än antalet som skyddar bostaden i Valdaj, uppgav tidningen.

LÄS OCKSÅ: EU slår till mot vanliga ryssar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Massiv explosion skakar Ryssland – planerades i månader

2025 11 06

Ukrainas militär har förstört en viktigt rysk bas i den ockuperade delen av Donetskregionen.

En stor drönarbas vid Donetsk flygplats har sprängts i luften. Basen användes bland annat för att avfyra iransktillverkade Shahed-drönare mot mål i Ukraina.

Filmklipp visar hur ett enormt svampmoln stiger mot luften efter explosionen.

Operationen planerades i månader och flera ukrainska enheter deltog i insatsen – bland annat Ukrainas specialstyrkor (SSO), missil- och artilleritrupper samt den 414:e separata brigaden som är specialiserade på obemannade luftfarkoster.

Attacken var mycket framgångsrik, enligt Robert Brovdi, befälhavare för drönar- och robotbrigaden USF.

– Basen, som användes för lagring och avfyring av shaheder, finns inte längre, framhåller han i ett inlägg på Telegram.

– Planeringen av attacken mot detta komplexa mål pågick under flera månader. I går kväll genomfördes den med lämpliga anfallsresurser från SSO och missiltrupper, tillägger befälhavaren.

”Pågått i månader”

Enligt uppgift fanns över 1 000 drönare och omkring 1 500 stridsspetsar på flygfältet vid tidpunkten för attacken. Det är oklart hur många som har förstörts, men ukrainska källor uppger att avfyringsbasen är helt utslagen.

– En rysk bas för förvaring och uppskjutning av Shahed-drönare har förstörts i det ryskockuperade Donetsk. Basen var belägen på Donetsk flygplats område. Förberedelserna för operationen har pågått i månader, skriver Anton Gerashchenko, tidigare rådgivare till Ukrainas inrikesminister, på X.

LÄS MER: Trippelattack mot Ryssland

Prioriterat mål

Ukraina har utfört flera luftattacker mot ryska drönaranläggningar.

Mellan juli och augusti attackerade ukrainska styrkor flera anläggningar som används för att producera, lagra och avfyra drönare.

Flera av attackerna har varit framgångsrika.

Antalet avfyrade drönare mot Ukraina minskade från 6 303 i juli till 4 132 i augusti, uppger Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Storbritannien slår larm – fartyg beskjutet 

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen