SVERIGE: Värmebölja väntas – myndighet agerar

2023 03 20

Sverige drabbas allt oftare av extremväder.

Det konstaterar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, som nu agerar för att Sveriges kommuner ska vara bättre rustade när nästa värmebölja slår till, rapporterar SVT.

Bland annat ser man stora faror för konstruktioner som inte är byggda med hänsyn till klimatförändringar, till exempel bostäder som saknar skydd mot värme eller byggnader nära vattendrag eller i lutande miljöer.

– Utmaningen är främst i det som byggts när man inte hade den kunskap man har idag, säger Cecilia Alfredsson, handläggare naturolyckor på MSB, till tv-kanalen.

Flera åtgärder

Nu lanserar MSB nya åtgärder för att förebygga katastrofscenarier.

Bland annat har man höjt statsbidraget som går att söka för att förebygga rasrisk från 25 miljoner per år till hela 500 miljoner.

Myndigheten inför också en karttjänst för värmekartering som markerar de högsta marktemperaturerna i Sverige 2017-2022. Kommunerna uppmanas att använda den för att identifiera mer akuta områden och klimatanpassa dem.

– Speciellt för äldre personer kan värmeböljor innebära stora risker. Karttjänsten kan hjälpa med förebyggande arbete, säger Cecilia Alfredsson.

Släpper rapport idag

Idag släpper FN:s klimatpanel IPCC sin stora rapport om klimatets prognos för framtiden. Det är första gången på nio år som det sker.

– Vi befinner oss vid toppen av en tippningspunkt. Men det är inte för sent, som ni har visat, sade FN:s generalsekreterare António Guterres när han öppnade med IPCC-mötet förra veckan.

2022 varmaste året

Redan i början på året kunde dock FN konstatera att 2022 blev ett av de varmaste åren som någonsin uppmätts.

– De senaste åtta åren har varit de varmaste som dokumenterats globalt, drivet av stigande koncentrationer av växthusgaser och samlad hetta, uppgav FN i januari enligt The Guardian.

Varje årtionde sedan 1980-talet har varit varmare än det föregående och de tio varmaste åren någonsin som uppmätts har alla varit efter 2010.

– Om vi inte tar detta på allvar så kommer det få dödliga effekter runt om i världen. Extrema väder hotar vår tillvaro på planeten och vi behöver modiga beslut, säger Bill Nelson på NASA.

Foto: A. George

Text: Redaktionen


JUST NU: Öresundsbron stängs av omedelbart

2025 09 18

Öresundsbron stängs av med omedelbar verkan.

Beskedet kommer från den danska polisen på torsdagsmorgonen.

Det är i västgående riktning, det vill säga i riktning mot Danmark, som bron har stängts av.

Anledningen är att bron har fått stora problem med översvämningar. Vägen är blockerad av vatten, rapporterar TV2.

– Det har skett en underminering av motorvägen på grund av vatten. Det betyder att vägens grund håller på att spolas bort och vägen kan spricka, säger polischefen Henrik Stormer till tv-kanalen.

Han meddelar också att polisen har kallats till bron för att bistå med avspärrningen.

Följer polisen

Till följd av avstängningen har det bildats trafikstockningar och långa köer.

All trafik från Sverige kommer att ledas uppför Amager Strandvej. Trafiken från flygplatsen kommer att ledas bort längs Lufthavnsboulevard till Amager Landevej, framhåller Köpenhamnspolisen på X.

Det finns i nuläget ingen prognos från den danska sidan för när bron kan öppna igen. Öresundsbron följer den danska polisens instruktioner.

Befarat kaos

Den danska nyhetsbyrån Rizau uppger samtidigt att danska Vägverket har bekräftat att det är problem med vatten på vägen som kommer nerifrån marken.

– Jag hade befarat att det skulle orsaka trafikkaos, nu när vi pressar trafiken – in i staden och bort från motorvägen, men det finns inga omedelbara rapporter om det. Det är betydligt mer trafik än vanligt, men det håller på att lösas, säger Henrik Stormer.

– Men vissa kommer nog inte att hålla med mig om att det inte råder något kaos.

Kan pågå till lunch

Enligt svenska Trafikverket väntas köerna pågå fram till 12-tiden. 

Korta stopp i trafiken kan förekomma på Öresundsbron på grund av avstängd väg i Danmark, uppger myndigheten på torsdagsmorgonen.

LÄS MER: Höjer hastigheten till 150 km/h – först i hela EU

Invigdes av kungen

Öresundsbron löper från udden Lernacken i Malmö, över Öresund till den konstgjorda danska ön Pepparholm. Bron är en nästan åtta kilometer lång snedkabelbro som går över till den 4 kilometer långa ön och därefter den fyra kilometer långa Drogdentunneln.

Sammanlagt mäter Öresundsförbindelsen 16 kilometer och når en höjd av 204 meter.

Byggstarten ägde rum 1995 och bron invigdes sommaren 2000.

Kung Carl XVI Gustaf av Sverige och Dronning Margrethe II av Danmark genomförde invigningen den 1 juli 2000. Vid invigningen ägde även det så kallade Broloppet rum.

LÄS OCKSÅ: Scania slår larm – en tredjedel kan slås ut

Foto:

Text: Redaktionen


18 september 2025

JUST NU: Ryssland kan gå i konkurs – krävs bara en sak

2025 09 18

Den ryska krigsekonomin går på knäna, men än så länge lyckas Kreml finansiera sitt anfallskrig mot Ukraina.

Men en åtgärd från väst kan få den ryska ekonomin att kollapsa.

Det menar professorn i nationalekonomi Martin Sandbu, som är ekonomisk kommentator på Financial Times.

Experten framhåller att ett totalförbud mot köp av rysk olja och gas, i kombination med hårda sanktioner mot alla importörer, kan driva Ryssland mot konkurs.

– Om oljeintäkterna stryps kommer det att tippa staten mot konkurs, precis som det gjorde med Sovjetunionen i slutet av 1980-talet, säger Sandbu till Börsen.

”Nu är det dags”

Nationalekonomen uppmanar västvärlden att agera. Han menar att Europa är redo för den kraftfulla åtgärden.

– Nu är det dags. Priserna är låga och Centraleuropa kan försörjas från Italien.

Vidare betonar Sandbu att importen av metaller och gödningsmedel från Ryssland måste upphöra.

– EU måste också slå mycket hårdare mot maskinexport till den ryska vapenindustrin, säger han till tidningen.

Ekonomiskt krig eller krig på marken

Enligt Martin Sandbu står västvärlden inför ett ödesval. Antingen skärper man sanktionerna ordentligt eller väntar ett krig mot Ryssland.

– Västvärlden måste inse att alternativet till att utkämpa ett ekonomiskt krig mot Ryssland i slutändan är att utkämpa ett riktigt krig, om Ukraina inte längre kan hålla Ryssland borta. 

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

USA ställer krav

USA:s president Donald Trump har meddelat att han är beredd att införa ”massiva sanktioner” mot Ryssland om samtliga Natoländer inför lika hårda sanktioner och stoppar importen av rysk olja.

– Jag är redo att införa massiva sanktioner mot Ryssland när alla Natoländer är överens om att göra samma sak, och när alla Natomedlemmar SLUTAR KÖPA OLJA FRÅN RYSSLAND, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social. 

LÄS MER: UPPGIFTER: Rysk toppgeneral försvunnen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen