SVERIGE: Världsnaturfonden vill stoppa svenska räkor

2022 05 30

Svenskarna uppmanas att undvika räkor som fiskats i svenskt vatten.

Rådet kommer från Världsnaturfonden, WWF, som meddelar sitt besked i en ny fiskeguide.

I den uttrycks att räkor som fiskats i svenskt vatten i allmänhet och på Västkusten i synnerhet bör stoppas med omedelbar verkan, rapporterar Göteborgs-Posten.

Ska rödlistas

Det rör sig om den så kallade Nordhavsräkan, och faktum är att räkor även i norskt och danskt vatten nu bör lämnas i fred enligt WWF. 

Skaldjuren ska rödlistas, skriver Aftonbladet.

Fiskar för mycket

Bakgrunden är att det finns stora problem när det kommer till kontroll och övervakning kopplat till räkfisket. 

Enligt Världsnaturfonden bryter många fiskare mot de kvoteringsregler som upprättats och fiskar fler räkor än vad som är tillåtet.

Vill ha mer kontroll

– Vi anser att det saknas tillräckligt effektiv kontroll och övervakning av det svenska fisket. Det är Havs- och vattenmyndigheten som har det uppdraget tillsammans med Kustbevakningen och vi skulle gärna vilja se att man stärker upp övervakningen med kameror ombord, säger Inger Melander, ansvarig för Fiskguiden på WWF till GP.

En räka tillåten

WWF menar dock inte att svenskarna behöver skippa räkorna helt och hållet. Men organisationen utesluter alla räkor utom en – de som kommer från Kanada.

Problemet är att kanadensiska räkor kan vara svåra att få tag på i Sverige. I så fall bör man skippa räkorna helt, anser WWF.

“Avstå om du inte hittar”

– Om man vill äta sjömat som inte har en negativ påverkan på havet och om man vill fortsätta bidra till friska och välmående hav, då skulle jag rekommendera att man avstår om man inte kan hitta något som ligger på grönt, säger Inger Melander.

Förknippade med miljöproblem

Utöver västkusträkan finns även tropiska räkor som scampi, tigerräkor, kungsräkor och jätteräkor på den svenska marknaden. Enligt Världsnaturfonden är räkor ett stort miljöproblem, oavsett om de är vildfångade eller odlade.

– Bägge varianter är förknippade med miljöproblem. Vildfångade räkor fiskas ofta med trål vilket skadar bottnar, koraller och andra bottenlevande organismer. Räkodlingarna anses utgöra ett av de största hoten mot mangroveskogar och andra känsliga kustmiljöer, framhåller organisationen på sin hemsida.

Foto. S. Lanka

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen