13 maj 26

Sverige uppmärksammas utomlands – flera platser pekas ut

2024 01 03

Internationell uppmärksamhet riktas nu mot väderläget i Sverige.

Som bekant har det varit mycket kallt i Sverige under den senaste tiden.

På håll i norr har det handlat om temperaturer så låga som 40 minusgrader, men även i söder har det varit kyligt.

Nu uppmärksammas väderläget utomlands, och flera internationella tidningar rapporterar om kylan i Sverige.

Platser pekas ut

Internationella medier riktar stor uppmärksamhet mot kylan och lyfter fram de platser där det har varit som allra kallast i dagarna.

– Nikkaluokta, en by bebodd av samer i norra Sverige, uppmätte en temperatur på minus 41,6 grader, skriver AP, som även lyfter fram Kvikkjokk-Årrenjarka i Jokkmokks kommun.

Tåg har ställts in

I samband med den extrema kylan i norr har flera tågsträckor ställts in och på håll har det rört sig om nya köldrekord i både Finland och Sverige.

– Tågtrafiken har påverkats i delar av regionen till följd av den rådande köldknäppen, och prognosmakare varnar för mer framöver, med snö och vind som väntas, skriver brittiska Sky News.

– Kylan har orsakat stora problem för tågresandet i norr, uppger bland annat svenska järnvägsoperatörer.

Även Forbes

Även amerikanska Forbes riktar uppmärksamhet mot det svenska vädret.

– En köldvåg drabbade Finland och Sverige på tisdagen och förde med sig de kallaste globala temperaturerna som uppmätts hittills i vinter, och vissa i Norden kände temperaturer så kalla som minus 42 grader.

Sociala medier

Även på sociala medier har man uppmärksammat kylan i Sverige.

– 2024 inleds med en hård köldknäpp i Skandinavien, menar en X-användare.

– Tycker ni att det är kallt i Lubbock idag? Människor i Finland och Sverige upplever nu temperaturer som nått 40 minusgrader, skriver en amerikansk användare på appen.

Det är inte bara i norr som det är kallt just nu, mot slutet av veckan väntas det bli kallt även i söder.

– Den kallare luften rör sig istället söderut och vi kan få tvåsiffriga minusgrader en bit ner i Götaland under veckoslutet, meddelar SMHI.

Foto: P. Marco

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen