SVERIGE: Tydligt skifte gällande alkoholkonsumtion

2023 07 13

På sommaren ändras svenskarnas alkoholvanor.

När det blir varmt är det många som tar fram en öl eller ett glas vin att njuta av i solen.

På uppdrag av IQ har Novus genomfört en undersökning av hur svenskarnas alkoholvanor ser ut när det blir sommar.

Det visar sig att varannan svensk dricker mer alkohol under sommaren, rapporterar SVT.

Resultatet visar även att omkring varannan person ser inlägg på sociala medier där alkohol framställs på ett positivt sätt.

– Personer som ser vänner posta alkoholromantik tenderar att dricka mer själva, säger Tobias Eriksson som är chefsöverläkare.

Risken ökar

Tidigare forskning från Centralförbundet för alkohol-och narkotikaupplysning pekar på att sociala medier kan påverka.

När unga personer ser sina vänner lägga ut innehåll om alkohol så ökar risken för att de själva kommer att dricka den närmaste månaden.

Framför allt kvinnor

Undersökningen intervjuade personer mellan 18 och 84 år.

Det är framför allt kvinnor mellan 35 och 49 år som ökar alkoholkonsumtionen under sommaren.

– Det kan handla om att kvinnor många gånger är dubbelarbetande i sin vardag och under sin ledighet får möjligheten att släppa på normer och krav, säger Tobias Eriksson.

Föräldrar med barn hemma ändrar även sina vanor mer än snittet.

Kan vara svårt

Organisationen IQ verkar för att sprida kunskap angående alkoholkonsumtion i Sverige.

De har en vision om ett samhälle där alkoholdrycker konsumeras med omsorg om hälsan så att ingen tar skada.

– Det kan vara svårt att hantera alkohol. Och ännu svårare att inse att man inte kan det. Det är därför IQ finns, förklarar organisationen.

– Vi finns för att de som dricker ska kunna göra det på ett smartare sätt, med omsorg om hälsan så att ingen tar skada.

Fristående dotterbolag

IQ, som är ett fristående dotterbolag till Systembolaget, understryker att kunskap om alkohol är centralt.

– Genom kommunikationsinsatser som kampanjer, utspel i media och digitala tjänster vill vi uppmärksamma och utmana alkoholnormen i samhället och de problem som alkohol leder till, förklarar de.

Foto: K. Knight

Text: Redaktionen


Ryssland på väg mot ny konflikt – soldater på plats i flera länder

2025 06 19

Ryssland utökar sin militära närvaro utanför landets gränser.

För två år sedan dog Jevgenij Prigozhin, grundare av den ökända Wagnergruppen, i en flygkrasch. 

Dess legosoldater härjade på slagfältet i Ukraina, men har också varit närvarande i bland annat Mali.

Efter att Prigozhin försvann uppstod ett tomrum.

Det har nu Ryssland börjat fylla genom att beväpna soldater i ersättargruppen Africa Corps, rapporterar AFP.

Men skillnaden är stor.

Tidigare har Kreml distanserat sig från legosoldaterna. Den här gången stöttas soldaterna helt öppet av Ryssland, menar analytikerna.

På plats i minst sex länder

Africa Corps bedöms drivas av det ryska försvarsministeriet.

Nu utökar gruppen sin närvaro samtidigt som Mali, Burkina Faso och Niger, som leds av juntor som tagit över makten i olika kupper de senaste åren, börjat närma sig Ryssland.

Utöver de tre länderna finns det även ryska legosoldater på plats i Libyen, Sudan och Centralafrikanska republiken, enligt forskningsorganisationen RAND Corporation.

Al-Qaida kan slå tillbaka

Syftet är att stärka Rysslands inflytande på kontinenten och motverka västvärldens.

– Kreml kommer att fortsätta att ge direkt stöd till Africa Corps, de kommer att fortsätta skicka in leveranser med utrustning och vapen, säger Beverly Ochieng, Afrikaanalytiker vid Center for Strategic and International Studies, till AFP.

Hon varnar samtidigt för motreaktioner.

– Vi kommer att se en stadig takt i våldet från al-Qaida-gruppen i motstånd mot Rysslands inblandning.

På väg in i "evigt krig"

Den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War, ISW, har också noterat legosoldaternas upptrappning i Afrika.

Institutet flaggar dock för att övergången till en mer öppen rysk statlig närvaro i Afrika kan leda till stora geopolitiska risker för Kreml.

Risken för rysk prestige kan leda till att Ryssland blir djupare involverat i långvariga konflikter för att "rädda ansiktet", vilket skulle snärja Kreml i sin egen serie av “eviga krig”, framhåller ISW.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ica-butik gick i konkurs efter 140 år – återuppstår nu

2025 06 19

En klassisk butik som fick tacka för sig kommer nu tillbaka.

För inte så länge sedan kom besked om att Ica Nära Kastbergs Livs i Edvalla söder om Gävle gick i konkurs.

Detta efter att ha drivits av samma familj i 140 år.

Nu framgår att butiken överlever, rapporterar Dagligvarunytt och Arbetarbladet.

Butiken återuppstår

De senaste åren har varit mycket utmanande lönsamhetsmässigt för butiken.

Därför togs konkursbeslutet.

Nu köper delägarna Filip och Erik Kastberg butiken genom ett bud på konkursboet via ett nytt bolag.

– Det är både en stor lättnad och glädje, säger Filip Kastberg till Arbetarbladet.

“Känns bra”

Bröderna gör alltså ett nytt försök med den klassiska Ica-butiken.

Även konkursförvaltaren Olov Kling är nöjd med saken.

– Det känns jättebra. Det innebär att butiken blir kvar och det är viktigt för bygden, säger han.

Läs mer: Klassisk butik i konkurs efter mer än 30 år

Senaste statistiken

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med 2 procent under maj jämfört med samma period föregående år.

UC noterar ökning inom hotell- och restaurang om 13 procent. 

Inom detaljhandel noteras en minskning om 2 procent och inom partihandel ser UC en ökning om 61 procent.

“Präglas av osäkerhet”

Amanda Aldestam, analytiker på UC, understryker att det ekonomiska läget i Sverige alltjämt är utmanande.

– Framtidsutsikterna för konkurser i Sverige präglas av osäkerhet. Tullar, global oro och minskad inhemsk konsumtion kan dämpa efterfrågan, samtidigt som räntesänkningar ger visst utrymme för återhämtning, säger hon.

– Utvecklingen framåt beror i hög grad både på hushållens val – om de ökar sin konsumtion eller fortsätter att prioritera sparande – och på hur företagen väljer att anpassa sina investeringar och prioriteringar i det nya läget.

Riksbanken har som bekant sänkt styrräntan för att försöka få fart på konjunkturen igen.

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen