SVERIGE: Två poliser attackerade – har förts till sjukhus

2023 03 30

En gärningsman som enligt uppgift var beväpnad med ett strykjärn har attackerat och skadat två polismän.

Händelsen utspelade sig norr om Stockholm – närmare bestämt i stadsdelen Hallonbergen i Sundbyberg på torsdagseftermiddagen.

Mycket aggressiv

– I Hallonbergen fick polisen samtal om höga ljud och dunsar från en lägenhet.

Det var folk från allmänheten som larmade polisen som snabbt ryckte ut till platsen.

Men poliserna hann inte långt från polisbilen innan de mötte en mycket aggressiv gärningsman.

Poliserna kunde inte hantera situationen på egen hand utan tvingades kalla på ytterligare polisresurser.

– De larmade och fick förstärkning, säger Towe Hägg till Aftonbladet.

– Polispatrullen som var på plats aktiverade förturslarmet då de behövde hjälp med att få kontroll över en person i trapphuset, uppger Stockholmspolisen.

Ta i med hårdhandskarna

Fler poliser anlände till platsen och man tvingades ta i med hårdhandskarna för att övermanna den aggressiva mannen.

– För att få kontroll över mannen behövdes mer poliser samt pepparspray, uppger polisen.

Gärningsmannen var beväpnad med ett strykjärn, rapporterar Aftonbladet.

Uppgiften är dock ännu inte bekräftad av polismyndigheten.

Sjukvårdsinsatser

Gärningsmannen gick mycket hårt åt poliserna och två av polistjänstemännen blev rejält attackerade.

De slutade med att båda offren fick vårdinsatser redan på brottsplatsen.

Men skadorna var så pass omfattande att man kunde konstatera att de båda poliserna var i behov av ytterligare sjukvårdsinsatser.

– Poliserna fördes sedan till sjukhus med ambulans, bekräftar Stockholmspolisen.

Våld mot tjänsteman

Med hjälp av polisförstärkningen kunde gärningsmannen slutligen övermannas och gripas.

– När han var under kontroll greps han misstänkt för våld mot tjänsteman

– I och med att han skadat två poliser, uppger polismyndigheten.

Det är ännu inte klargjort hur pass skadade de båda poliserna är.

Grovt vapenbrott

Det har varit en hektisk eftermiddag och kväll för Stockholmspolisen med bland annat flera misstänkta fall av rattfylleri – i Sigtuna och Haninge.

Polisen är även på jakt efter en person som misstänks för grovt vapenbrott i Rågsved.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


Dubbla glädjebesked för Ukrainas flygvapen

2026 10 06

Kyjivs flygvapen får nu positiva besked från såväl Frankrike som Belgien.

Det ukrainska flygvapnet använder sig av såväl F-16-flygplan som franska Mirage-plan och äldre sovjetiska stridsflygplan.

Under åren har dock ett antal ukrainska plan gått förlorade.

Nu kommer dubbla glädjebesked för Ukraina.

Dubbla glädjebesked

Belgien uppges inom kort vara redo att överföra tre F-16-stridsflygplan till Ukraina, rapporterar RBC Ukraine.

Det enda som kvarstår är franskt godkännande.

Frankrike måste godkänna överföringen eftersom landet har installerat system för elektronisk krigföring på flygplanet. Det bekräftar Belgiens försvarsminister Theo Francken. 

“Snart”

Enligt Francken är det bara en tidsfråga innan flygplanen kan skickas till Ukraina.

– Vi kan göra det här ganska snabbt... När det väl har godkänts kommer vi att kunna leverera F-16-planen. Jag tror att vi kan få det godkänt snart. Sedan börjar vi organisera logistiken, säger han.

Men det är inte bara ytterligare F-16-plan som är glädjande för det ukrainska flygvapnet.

Läs mer: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen

Ska börja träna

Ukraina har tidigare aviserat att de planerar att köpa franska Rafale-plan.

På måndagen säger president Volodymyr Zelenskyj att ukrainska stridspiloter snart ska börja övningsflyga med de franska planen, rapporterar Kyiv Independent.

– Ukrainska piloter kommer snart att börja träna på franska Rafale-flygplan i Frankrike. Detta är ett betydande steg framåt för Ukrainas stridsflyg, säger Zelenskyj.

Det är Rafale

Rafale är ett multirollflygplan i 4,5-generationen som anses vara ett av de mest avancerade bland de europeiska stridsflygplanen.

I samband med beskedet om att ukrainska piloter ska börja träna meddelas också att Frankrike förbereder ett nytt stödpaket till det krigshärjade landet.

Enligt Zelenskyj väntas det nya stödpaketet komma “inom kort”.

Läs mer: Klassiskt ostmärke försvinner efter 148 år – säljs på Ica

Foto: Av President.gov.ua, CC BY 4.0 resp By Unknown author

Text: Redaktionen


6 okt 2026

2 000 måste anställas akut – lönen 40 000 i månaden

2026 10 06

Personalbristen har blivit akut.

Tusentals plåtslagare måste anställas.

Helst så fort som möjligt, men åtminstone inom de närmaste tre åren. Hela 2 000 nya tjänster kommer att behövas för att täcka behovet som har uppstått, rapporterar Aftonbladet.

– Jag tror att det är en ganska osynlig yrkesgrupp. Få har nära kontakt med stadens tak, säger den tidigare plåtslagaren Mathilda Klinger Danielsson, som nu är ombudsman på fackförbundet Byggnads, till tidningen.

Chefen: Ge mig tio idag

Det är inte första gången det larmas om den akuta bristen på plåtslagare. Redan i februari efterlyste branschen 2 000 nya plåtslagare kommande tre åren. Men under den perioden det är bara 1 000 som väntas utbildas till yrket.

– Vi skulle kunna anställa tio personer i dag utan problem. Så ser det ut överallt och det har gjort det länge, säger Fredrik Nyström, personalchef på Karlaplans Plåtslageri, till tidningen Mitt i.

Konsekvenser

Att det råder brist på plåtslagare får stora konsekvenser, menar politikerna. I Stockholm har Liberalerna gått fram med förslaget om ett ett särskilt yrkesprogram med plåtinriktning på gymnasiet.

– Den stora bristen på plåtslagare i Stockholm gör nu att byggen försenas eller i värsta fall stoppas helt, och då har vi redan i dag en allvarlig bostadsbrist. Det kommer att ta tid att vända utvecklingen och därför måste staden snarast vidta åtgärder för att utbilda fler plåtslagare, sade det tidigare oppositionsborgarrådet Jan Jönsson (L) till Mitt i vid tillfället.

Andra läser: Ny Swishlösning i Ica-butiker – från och med idag

Snart 50 000 i lön

Snittlönen för en plåtslagare är idag knappt 40 000 kronor i månaden, enligt statistik som Jobbland tagit fram.

Den kan dock komma att öka kraftigt.

– Om några år så är han och snuddar runt 50 000, säger en personalchef Aftonbladet talat med.

Andra läser: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen