SVERIGE: Två miljoner riskerar att förlora sitt dricksvatten

2022 12 28

Drygt två miljoner svenskar som bor runt Mälaren riskerar att förlora sitt dricksvatten.

Det fastslår Mälarens vattenvårdsförbund i en ny riskanalys. 

Saltvatten riskerar att rinna in i sjön på grund av klimatförändringar.

Det skulle göra vattnet odrickbart.

– Klimatförändringarna är en av de största riskerna för Mälaren, säger förbundschefen Ingrid Hägermark till SR Ekot.

Hon varnar för att flera klimatförändringar kan påverka sötvattensjön och den närliggande befolkningen:

- Ökade temperaturer

- Intensiva skyfall

- Långvarig torka

”Det är upp till oss”

Mälarens vattenvårdsförbund slår fast att det främsta hotet mot Mälaren är höjda havsnivåer.

Då kan saltvatten rinna in i sötvattensjön och förvandla Mälaren till en havsvattensvik.

– Ska den återgå till att bli en saltvattensvik, då blir det en havsvik i stället och vår dricksvattentäkt försvinner. Det är upp till oss som bor runt Mälaren. Vill vi ha kvar Mälaren som en sötvattenssjö så behöver vi tänka till redan nu, säger Ingrid Hägermark till Ekot.

Tre alternativ

Länsstyrelserna har i en förstudie tagit fram tre alternativ för hur en stigande havsvattennivå kan hanteras på lång sikt, någon gång bortom 2100:

- Mälaren tillåts återgå till havsvik vilket kräver ny dricksvattentäkt alternativt ny teknik för dricksvattenproduktion.

- Mälaren höjs i samma takt som havet vilket innebär stor påverkan på bebyggelse och infrastruktur runt sjön.

- Barriärer och vallar byggs i skärgården.

– Oavsett vilket alternativ som väljs kommer konsekvenserna för samhället och ekologin att bli omfattande. Det är därför viktigt att beslut fattas för att underlätta den långsiktiga planeringen. I framtiden kan det bli vanligare med låga nivåer i Mälaren, framhåller Mälarens vattenvårdsförbund i sin riskanalys.

Fakta klimatförändringar och Mälaren

Klimatförändringarna förutspås medföra följande påverkan avseende Mälarens hydrologiska förhållanden:

  • Avrinningen från mark och tillrinningen av vatten till sjön kommer att bli större vintertid och mindre sommartid.
  • Mer intensiva skyfall väntas inträffa oftare. Den framtida ökningen av volymerna beräknas ligga mellan 10 % och 40 %.
  • Växtsäsongen kommer att förlängas med ca 40 dygn i Mälardalsregionen från 2000 till år 2050.
  • Klimatförändringarna medför bland annat förändrade vattennivåer, förändrade vattenflöden, ökande vattentemperatur, minskad istäckning och havsnivåhöjning vilket ger konsekvenser för olika intressen runt sjöarna. Temperaturen kommer att bli högre och antalet dagar med isläggning kommer att bli färre och det kommer troligen bli flera helt isfria år i framtidens klimat (SMHI, 2018).
  • Temperaturförändringarna medför tydligare skiktning av vattnet och mindre vattenutbyte mellan ytvatten och bottenvatten, vilket innebär större risk för syrefria bottnar speciellt i djupa näringsrika bassänger som Ekoln.
  • I det långsiktiga perspektivet, efter år 2100, så är risken för saltvatteninträngning i Mälaren på grund havsnivåhöjningen fortsatt stor.
  • Slussen i Stockholm byggs om för att minska riskerna med havsnivåhöjningen och för att minska variationerna i vattennivåerna i Mälaren. Men på mycket lång sikt så kommer riskerna åter. Senaste IPCC klimatrapporten (dec 2019) visar att havsnivåhöjningen går snabbare än tidigare prognosticerats, men vad det innebär avseende risken för saltvatteninträngning i Mälaren har ännu inte analyserats.
  • Ombyggnad av Slussen innebär att klimatförändringen effekter på Mälarens högsta och lägsta vattennivåer mildras och regleringarna väntas fungera till 2050.

Källa: Mälarens vattenvårdsförbund 

Foto: D. Sinoca

Text: Redaktionen


28 juni 2026

Lägg mobilen i kylskåpet

2026 06 29

Nu kommer en oväntad uppmaning till alla med mobiltelefon.

Sverige har drabbats av värmebölja, vilka kan leda till plötsliga och oväntade problem med mobiltelefonen.

Nu uppmanas mobilanvändare att lägga sin telefon i kylskåpet.

Batteriet kan dö

Värmen kan göra att mobilen blir överhettad i solen.

Det kan leda till att batteriet dör – eller i värsta fall till och med exploderar, rapporterar SR.

Batteriforskaren Daniel Brandell föreslår en drastisk åtgärd för att motverka problemet och rädda mobilen om den blir för varm.

– Genom att lägga den inne i kylskåpet, skulle jag föreslå, säger han till radiokanalen.

Enligt batteriforskaren finns det en risk att vätskor i mobilbatteriet förångas i högsommarvärmen.

Det kan leda till att telefonen sväller upp och slutar fungera.

Processen avbryts dock direkt om man lägger mobilen i kylskåpet.

Däremot finns det en annan metod som man bör undvika, menar experten.

Undvik det här

När mobilen hettas upp i värmen kan vissa få för sig att lägga den i frysen, som en akut åtgärd för att snabbt kyla ned den.

Batteriforskaren avråder dock från en sådan åtgärd.

Att lägga mobilen i frysen kan få oönskade konsekvenser.

– Man ska egentligen inte lägga den i frysen för att snabbkyla den, för det finns en risk för att man glömmer den där, och då kan det hända andra dåliga saker. Så att kylen är bra, men frysen är det inte, säger Daniel Brandell till radiokanalen.

Det finns även flera andra saker som är viktiga att tänka på för att skydda sin mobil från sommarvärmen.

LÄS OCKSÅ: Grön koncern kollapsar - en rad bolag går i konkurs

Tips om laddning och mobilskal

På sommaren ska man försöka undvika att utsätta mobilen för direkt solljus. Det är lätt hänt att man låter mobilen bli liggande på ett bord eller på stranden där solen skiner, men det kan alltså leda till överhettning och man bör därför tänka på att lägga den i skuggan.

Man bör också ta av skalet på mobilen, särskilt om den blir överhettad, eftersom skalet håller kvar värmen, rapporterar PC-tidningen.

Dessutom bör man undvika att ladda mobilen i stark värme, särskild om telefonen redan är varm. Se till att den svalnar innan du laddar den.

LÄS OCKSÅ: Minst 2 000 kronor - hushåll riskerar ny avgift från 1 juli

Foto: S. Buissinne

Text: Redaktionen


26 maj 2026

Avgift på tusentals kronor för hushåll – ny regel nästa vecka

2026 06 28

En blankettmiss kan bli dyr för svenska hushåll.

En ny sanktionsavgift införs nästa vecka i Sverige.

Avgiften gör att även små fel i ansökningar till Försäkringskassan kan kosta hushåll flera tusen kronor.

Slår mot fel

Försäkringskassan kräver att felaktigt utbetalda pengar betalas tillbaka.

Från och med 1 juli införs även en ny sanktionsavgift för personer som får för mycket ersättning från Försäkringskassan.

Det spelar ingen roll om felet beror på slarv eller missförstånd i blanketten – avgiften kan ändå tas ut.

– Det gäller också den som har gjort fel av misstag eller inte har meddelat att uppgifter har ändrats, till exempel om man har fått ny lön eller har flyttat, uppger Försäkringskassan.

LÄS MER: Grön koncern kollapsar – en rad bolag går i konkurs

Minst 2 368 kronor

Den nya avgiften är 25 procent av det belopp som betalats ut fel, men med en viktig bottennivå.

Oavsett hur litet felet är måste den enskilde betala minst 2 368 kronor.

I ett exempel från Försäkringskassan innebär det att om någon fått 12 000 kronor för mycket i ersättning, kan sanktionsavgiften bli 3 000 kronor utöver återbetalning av beloppet.

– Anledningen till den nya avgiften är att regeringen vill motverka felaktiga utbetalningar, oavsett om det handlar om slarv eller bidragsbrott, meddelar Försäkringskassan.

Skärpta regler kan leda till avstängning

Utöver sanktionsavgiften får Försäkringskassan även möjlighet att stänga av personer från ersättning i upp till tre år om uppgifter lämnats medvetet fel eller av grov vårdslöshet.

Det kan omfatta flera typer av stöd, som sjukpenning, vab, föräldrapenning och bostadsbidrag.

En avstängning ska kunna gälla mellan tre månader och tre år.

Förändringen bygger på ett riksdagsbeslut där en majoritet röstade för förslaget.

Syftet är enligt regeringen att minska felaktiga utbetalningar och stärka kontrollen av välfärdssystemet – även när det handlar om rena misstag i ansökningar.

LÄS MER: Rubio går emot ryssarna – ”Stämmer inte”

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen