10 juni 2026

SVERIGE: Två faror i rekordvärmen

2022 06 27

Årets midsommarhelg präglades av rekordvärme.

I flera delar av Sverige nådde temperaturen en bit över 30 grader.

I takt med att värmen har ökat har även antalet drunkningsolyckor ökat. Minst fyra personer har omkommit de senaste dagarna, rapporterar SVT Nyheter.

Flera olyckor

I torsdags omkom en man i 40-årsåldern i en drunkningsolycka i Hudiksvall kommun och under helgen omkom tre äldre män i Vaxholm, Olofström och Åsele, uppger SVT.

Svenska Livräddningssällskapets statistik indikerar att risken för drunkningsolyckor är betydligt större under somrar med hög värme.

Sommaren 2018, då det rådde rekordvärme i Sverige, omkom 135 personer i drunkningsolyckor.

Under somrarna 2020 och 2021, som var betydligt svalare, omkom 97 respektive 77 personer.

Testa simkunnigheten och lägg ner mobilen

Louise Brädde på Svenska Livräddningssällskapet är inte  förvånad över att drunkningsolyckorna ökar då värmen stiger.

Hon uppmanar samtliga badbesökare att årligen testa simkunnigheten. Dessutom skickar hon en tydlig uppmaning till upptagna strandgäster.

– Lägg bort mobilen. Vi ser en ökning av att man sitter med sina mobiler på stranden istället för att vara med dem man är och badar med, säger hon till SVT.

Använd mer solskydd

Trots rekordvärme slarvar många svenskar med solskyddsfaktorn, rapporterar SR. 

Karin Nilsen, docent och överläkare på hudmottagningen i Lund och Helsingborg, uppmanar svenska folket att tänka till en extra gång.

– Solen lyser inte bara när man är på stranden utan även när man har picknick eller står och väntar på bussen. Ha med dig en tunn blus, en solhatt eller smörj in dig en extra gång. Solskydden i dag är ofta bra, men vi använder dem alldeles för lite, säger hon till SR P4 Malmöhus.

Fakta hudcancer och UV-strålning

  • Närmare 12 000 personer i Sverige drabbas varje år en allvarlig form av hudcancer.
  • 9/10 fall av malignt melanom är kopplade till solens UV-strålning.
  • 500 personer avlider varje år på grund av malignt melanom.
  • Källa: Cancerfonden

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen


3 sep 2026

Kan snart smälla i Danmark – Ryssland taget på bar gärning

2026 09 03

Ryssland har tagits på bar gärning i att planera konkreta försök till sabotage i Danmark.

Det uppger den danska säkerhets- och underrättelsetjänsten PET.

Planerna är så tydliga och allvarliga att det är nödvändigt att varna allmänheten, menar Emil Græsholm, chef för kontraspionage på just PET.

– Det är inte bara en varning om att det kan komma till Danmark en dag. Vi ser redan planeringen nu. Väldigt konkret, säger han till Berlingske.

Uppmanar allmänheten

Det är första gången som PET ska ha avslöjat konkreta förberedelser för sabotage på dansk mark. I synnerhet är det företag inom försvarsindustrin med kopplingar till militärt bistånd i Ukraina som bedöms utgöra måltavlor.

Enligt PET är det den ryska säkerhetstjänsten som ligger bakom planeringen. Vanliga danskar uppges rekryteras via Telegram för att användas till dåden. Bland annat kan personer bli ombedda att fotografera känsliga platser och föremål, till exempel specifika företag.

Nu uppmanas därför allmänheten att kontakta polisen om de stöter på den här typen av uppmaningar.

– Budskapet är inte att man ska vara rädd, varken som granne till ett företag eller som vanlig medborgare. Vårt budskap är att vi kan se att man omedvetet kan bli en del av Rysslands sabotageplanering, säger Emil Græsholm.

Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Högsta prioritet

Enligt PET är arbetet med detta specifika ryska hot högsta prioritet för den danska underrättelsetjänsten. Hur många fall som avslöjats vill Emil Græsholm inte berätta.

I december förra året uppgav företaget FIre Point att en ukrainsk vapenfabrik ska byggas på dansk mark, vilket fick Kreml att gå i taket. Danmark har tidigare varnat för att det är “90 procents risk” att Ryssland kommer att utföra attentat mot mål på dansk mark.

Tidigare i augusti sattes en anläggning tillhörandes försvarsföretaget Milrem Robotics i brand i Estland. Enligt den estniske premiärministern Kristen Michal kopplas Ryssland till det misstänkta sabotaget.

Igår uppgav Polens premiärminister Donald Tusk att den brand som uppstod i en drönarfabrik i landet tidigare i veckan sannolikt planerades av Ryssland.

Andra läser: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 sep 2026

Hundratusentals kan slippa betala skatt – ny lag till 2027

2026 09 02

Hundratusentals svenskar väntas snart bli av med en så kallad “skattefälla”.

Redan för tre månader sedan meddelade finansminister Elisabeth Svantesson (M) att förändringen var på gång.

En exakt definition för “stadigvarande vistelse” måste införas för att göra det tydligt hur och när utlandssvenskar ska betala skatt i Sverige, löd beskedet. Förslaget om att gränsen ska gå vid 160 dagar på ett kalenderår, eller fler än 120 om antalet under föregående år översteg samma antal, presenterades då.

Nu meddelar regeringen att man går vidare med förslaget.

En proposition har lagts fram och lagändringen föreslås träda i kraft med start 1 januari 2027.

Steg för steg underlättar vi skattereglerna för utlandssvenskar. Personer som bor utomlands men arbetar, studerar eller vistas i Sverige periodvis får lättare att veta vilka skatteregler som gäller för dem, säger finansminister Elisabeth Svantesson i ett uttalande.

Varit komplicerat

Ungefär 700 000 svenskar bor i andra länder än Sverige. Elisabeth Svantesson har flera gånger betonat att Moderaterna vill förenkla livet för gruppen.

– Bedömningen om stadigvarande vistelse kan i dag i många fall vara komplicerad att göra, framhåller finansministern i en debattartikel i Di och tillägger:

– Förutom personer som arbetar i Sverige under kortare eller längre tid berörs till exempel utvandrade pensionärer som vistas i Sverige delar av året. Regleringen är enligt Skatteverket inte lämpad för dagens situation. Det vill vi nu rätta till i regeringens proposition till riksdagen. 

Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Ska bli enklare att veta

Det är enbart dagar då en person har haft sin dygnsvila i Sverige som räknas som vistelsedagar. 

Göran Andersson, vd för rådgivningsföretaget Sparsam Skatt, har tidigare uttalat sig positiv om regeringens förslag att tillsätta en exakt definition av begreppet “stadigvarande vistelse”.

En av fördelarna är att man som utlandssvensk enklare kan hålla koll på hur ofta man som svensk kan resa tillbaka till Sverige på besök utan att behöva betala skatt i landet.

Lagstiftningen har varit otydlig, vilket inte är till gagn för någon part. Att regeringen nu går vidare har varit efterlängtat ända sedan Skatteverket lade fram förslaget hösten 2023, säger Göran Andersson till Di i juni.

Andra läser: Putin har stoppat möte – förbannad på USA

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen