10 juni 2026

SVERIGE: Två faror i rekordvärmen

2022 06 27

Årets midsommarhelg präglades av rekordvärme.

I flera delar av Sverige nådde temperaturen en bit över 30 grader.

I takt med att värmen har ökat har även antalet drunkningsolyckor ökat. Minst fyra personer har omkommit de senaste dagarna, rapporterar SVT Nyheter.

Flera olyckor

I torsdags omkom en man i 40-årsåldern i en drunkningsolycka i Hudiksvall kommun och under helgen omkom tre äldre män i Vaxholm, Olofström och Åsele, uppger SVT.

Svenska Livräddningssällskapets statistik indikerar att risken för drunkningsolyckor är betydligt större under somrar med hög värme.

Sommaren 2018, då det rådde rekordvärme i Sverige, omkom 135 personer i drunkningsolyckor.

Under somrarna 2020 och 2021, som var betydligt svalare, omkom 97 respektive 77 personer.

Testa simkunnigheten och lägg ner mobilen

Louise Brädde på Svenska Livräddningssällskapet är inte  förvånad över att drunkningsolyckorna ökar då värmen stiger.

Hon uppmanar samtliga badbesökare att årligen testa simkunnigheten. Dessutom skickar hon en tydlig uppmaning till upptagna strandgäster.

– Lägg bort mobilen. Vi ser en ökning av att man sitter med sina mobiler på stranden istället för att vara med dem man är och badar med, säger hon till SVT.

Använd mer solskydd

Trots rekordvärme slarvar många svenskar med solskyddsfaktorn, rapporterar SR. 

Karin Nilsen, docent och överläkare på hudmottagningen i Lund och Helsingborg, uppmanar svenska folket att tänka till en extra gång.

– Solen lyser inte bara när man är på stranden utan även när man har picknick eller står och väntar på bussen. Ha med dig en tunn blus, en solhatt eller smörj in dig en extra gång. Solskydden i dag är ofta bra, men vi använder dem alldeles för lite, säger hon till SR P4 Malmöhus.

Fakta hudcancer och UV-strålning

  • Närmare 12 000 personer i Sverige drabbas varje år en allvarlig form av hudcancer.
  • 9/10 fall av malignt melanom är kopplade till solens UV-strålning.
  • 500 personer avlider varje år på grund av malignt melanom.
  • Källa: Cancerfonden

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


Åskoväder drar in – då brakar det loss

2026 08 03

Under måndagen och tisdagen väntas soligt och varmt väder i stora delar av landet.

I södra Sverige kan termometern visa över 25 grader under tisdagen, enligt SMHI:s prognos.

Det gäller att passa på att njuta av solen.

Redan under onsdagen slår vädret om. Stora regnmängder och åska väntas i mellersta och södra Sverige.

– På onsdag har vi ett lågtryck som drar in ifrån Nordsjön med regn över sydligaste och mellersta Sverige, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till Aftonbladet.

”Ostadigt väder”

Onsdagens lågtryck drar med sig ostadigt väder.

– Lokalt kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid och åska kan förekomma, framhåller SMHI i sin prognos. 

När ovädret drar in pressas den varma luften bort från svenska breddgrader.

 – I samband med att det här regnet drar in så pressas den här varmare luften som vi hade tillfälligt under tisdagen i söder bort, och vi får åter svalare och ostadigt väder, säger Max Schildt till Aftonbladet.

Fram med paraplyet

Vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist uppger att onsdagen kan bli rejält regnig på sina håll.

– På onsdag får de flesta plocka fram paraplyet. Det är främst norra Norrland som klarar sig bättre då, säger han till Aftonbladet.

Enligt Rydqvist anländer lågtrycket redan under tisdagen.

– Vi har fortfarande högtrycksryggen som ger mycket sol i dag och i morgon. Sedan kommer det här lågtrycket med tillhörande regn från sydväst på tisdag.

ANDRA LÄSER: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Ytterligare ett lågtryck

Under helgen och början av nästa vecka är prognosen mer osäker.

– Till en början ser en högtrycksrygg ut att sträcka sig upp över landet och ge stabilare väderförhållanden, men efterhand ser ett nytt lågtryck med regn och blåst ut att dra in västerifrån. Exakt när lågtrycket kommer in är dock svårbedömt, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Köpläge för svenska folket – Axfood sticker ut

Foto: F. Kvasnak

Text: Redaktionen