SVERIGE: Tråkigt besked gällande svensk potatis

2023 06 26

Nu kommer det bekymmersamma nyheter för alla som tycker om svensk potatis.

Det råder stora oklarheter kring huruvida det kommer bli någon lokalt odlad potatis denna sommar.

Potatisodlare har drabbats av stora problem.

Det är torkan och avsaknaden av regn som ställer till det, rapporterar Sveriges Radio.

– Vi har ju begränsad tillgång på vatten så det vill ju till att det kommer lite regn snart. Det ser lite dystert ut, säger August Henrysson, potatisodlare i Hult utanför Eksjö.

Finns risker

Om det inte kommer tillräckligt med regn så kan det få flera konsekvenser.

Det kan till hösten bli brist på potatis, vilket även kommer med stigande priser.

– Så är det ju. Priserna kommer stiga, det är tillgång och efterfrågan. Det kommer nog bli brist, absolut, fortsätter Henrysson.

Utbredd torka

Det råder utbredd torka såväl som vattenbrist och värmerekord i stora delar av Europa just nu.

Världsnaturfonden framhåller att det är ett stort problem.

– Sverige är inte förskonat, även om prognoserna ser bättre ut här än i många andra länder. Det är främst de östra delarna av Sverige som drabbas. 

– Just nu är det väldigt torrt i Mälardalen och ner mot Blekinge. Där pratar man nu om att nivåerna är på samma som extremsommaren 2018, förklarar WWF.

Påverkar konsumenter

Svenska konsumenter och företag kommer att påverkas av den utbredda torkan och vattenbristen.

Detta eftersom torkan lär leda till stigande priser på varor från flera länder.

Företag som har produktion i länder med vattenbrist kan också drabbas.

Påverkar lantbruket

Det har varit en mycket varm och torr inledning på sommaren 2023.

Även Jordbruksverket förklarar att torkan ser ut att leda till problem för lantbruket.

– Det är torrt i skog och mark främst i södra Sverige vilket kan påverka lantbruket om det här vädret fortsätter.

Vidare uttrycker myndigheten att “det pågår dock ett arbete för att hitta lösningar som ska kunna underlätta för de som drab­bats av torka”.

Foto: T. Paolini

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 09

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen