25 november 2025

SVERIGE: Stort tillslag mot tatuerare – flera gripna

2023 02 11

Polisen har gripit flera personer i samband med att man slagit till mot olika tatuerarverksamheter i Sverige.

Det finns misstankar om brottslig verksamhet inom tatuerarbranschen och polisen har nu genomfört en stor insats som gav betydande utdelning.

En rad brott misstänks

Tillslaget involverade en rad olika myndigheter:

-Polisen

-Ekobrottsmyndigheten

-Skatteverket

De aktuella tatuerarverksamheterna misstänks för flera olika brottsliga aktiviteter.

– Brottsmisstankarna gäller bokföringsbrott och skattebrott, uppger Ekobrottsmyndigheten.

Narkotika och penningtvätt

Vid tillslaget kunde polisen slå fast att det finns starka skäl till misstanke om ännu fler brott.

– Under insatsen påträffades en större mängd narkotika och kontanter, rapporterar Ekobrottsmyndigheten,

Fynden leder nu till misstankar om ytterligare allvarlig brottslighet.

– Misstankar även om narkotikabrott och penningtvättbrott, enligt myndigheten.

Fyra personer greps vid tillslaget men har sedan dess släppts.

Brottsmisstankarna kvarstår dock.

Tillslaget omfattade husrannsakningar på inte mindre än tio olika adresser i tre svenska städer:

- Luleå

- Umeå

- Linköping

Organiserad brottslighet

Insatsen riktade sig mot tatuerarbranschen i Norrbotten och svenska myndigheter misstänker att det finns förgreningar till den allvarliga brottslighet som skakat Sverige alltmer den senaste tiden.

– Vi bedömer att tatuerarverksamheterna som är föremål för vår förundersökning har kopplingar till grov organiserad brottslighet.

Det säger Mikael Bäckström som är förundersökningsledare och kammaråklagare vid Ekobrottsmyndigheten i Umeå.

Säkrar bevisning

Myndigheterna misstänker att de aktuella företagen i tatuerarbranschen i Norrbotten inte har bokfört eller skatteredovisats intäkter. Dessutom misstänker man att företagarna har betalat ut svarta löner.

– Oftast i form av kontanta betalningar eller Swish-överföringar, uppger förundersökningsledare Mikael Bäckström på myndighetens webbsida.

Myndigheterna går nu igenom och analyserar de beslag som gjordes i samband med tillslaget mot tatuerarverksamheterna med syfte att säkra bevisning.

– Det kan handla om telefoner, datorer, bokföring, med mera.

– Det kommer också att hållas fortsatta förhör med de misstänkta samt eventuella vittnen, säger Mikael Bäckström.

Arkivfoto: L. Lenzi

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 21

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 21

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen