SVERIGE: Stort missnöje – stridspiloter väljer att lämna

2022 05 11

Det finns ett utbrett missnöje bland svenska stridspiloter.

Flera piloter har valt att lämna sina tjänster i höst, enligt uppgifter till Officerstidningen.

Samtidigt befarar Officersförbundet, som ansvarar för cirka 13 500 anställda inom Försvarsmakten, att situationen kan eskalera om Försvarsmakten inte agerar.

Ansökt om tjänstledighet

Enligt uppgifter till Officerstidningen har ett antal stridspiloter på samtliga stridsflygdivisioner ansökt om tjänsteledighet till hösten.

Det beror främst på  ett missnöje över sin karriärutveckling men också på en frustration över rådande lönestruktur och kommande pension, rapporterar tidningen.

Bekräftar situationen

Officersförbundets förbundsdirektör Johan Hansson bekräftar tidningens uppgifter.

– Ja, vi känner till att det finns stridspiloter som överväger att lämna eller redan har börjat fundera på annat, antingen att sluta helt eller vara tjänstlediga för studier. Hur utbrett det är vet vi inte, så det ska förstås inte överdrivas. Men det indikerar något mycket viktigt – att man tappat tilltron till sin karriärutveckling, säger han och tillägger:

– Vi vill givetvis att arbetsgivaren inte bara ska vara framgångsrik i sin rekrytering, vi är mycket måna om att arbetsgivaren Försvarsmakten ska kunna behålla sin militära personal som man investerat stora summor tid och pengar i.

Allvarlig situation

Flygvapnets chef Carl-Johan Edström bekräftar att bristen på stridspiloter är något som Flygvapnet ser allvarligt på.

– Vi gör ett antal saker för att säkerställa att vi inte får de här avhoppen mitt i karriären. Vi vill ha en relevant och transparent lönestruktur, arbeta med pensionsfrågan och jämställdhet, samt att man ska kunna arbeta vid samtliga av Flygvapnets garnisonsorter. Vi har jobbat i ett och ett halvt år med åtgärder och jag är stolt över vårt arbete. Men jag är inte nöjd än och vi måste jobba vidare, säger han till SvD.

Mitt under upprustningen

Stridspiloternas avhopp kommer mitt under en period där Sveriges försvar rustas upp. Nyligen har riksdagen beslutat att två procent av BNP ska avsättas till försvarsbudgeten.

Trots detta är inte Carl-Johan Edström orolig.

– Det här kommer inte att påverka beredskapen. Vi prioriterar hela tiden för att säkerställa att vi har ett flygvapen som klarar av kraven som ställs även under det kommande året, säger han till tidningen.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 02

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


1jan2026

Alla flyg stoppas – Moskva under attack

2026 01 02

Det nya året inleds med nya attacker i kriget mellan Ukraina och Ryssland.

Under torsdagskvällen kommer rapporter om att Ryssland tvingas stänga fyra flygplatser i och omkring huvudstaden Moskva.

– Flygningar från flygplatserna Sheremetyevo, Domodedovo, Vnukovo och Zhukovsky ställs in på grund av drönare riktade mot den ryska huvudstaden, uppger finska Iltalehti med hänvisning till ryska medier.

Hittills har det ryska luftförsvarssystemet lyckats skjuta ner tolv drönare i Moskva under kvällen, enligt uppgifter från stadens borgmästare Sergej Soyan.

I dagsläget är det oklart om attacken orsakat några skador.

Flera attacker under nyårsdagen

I en ukrainsk attack tidigare under dygnet dödades 24 personer i regionen Kherson.

Ytterligare minst 50 personer skadades i attacken.

– Den ryskutnämnde guvernören i Kherson, Vladimir Saldo, uppger att attacken genomfördes mot en byggnad som rymmer ett hotell och ett café. Nyårsfirande pågick i byggnaden, uppger tidningen med hänvisning till Reuters.

Uppgifterna har inte bekräftats av Ukraina.

Ryska attacker

Under nyårsdagen har ryska styrkor slagit till mot en järnvägsstation i regionen Sumy.

– Dessutom slog ockupanterna till mot logistikinfrastrukturen i Odessa med Shaheddrönare. Hotet om upprepade attacker kvarstår, vilket försvårar reparationsarbetet, uppger den ukrainske ministern Oleksii Kuleba, rapporterar Ukrainska Pravda.

LÄS OCKSÅ: Nyårssmäll i Ryssland – Video på explosioner sprids

Attacker mot Odessa

Under den senaste månaden har Ryssland återkommande riktat attacker mot Odessa i Ukraina.

Bakom strategin ligger målet att slå mot Ukrainas ekonomi och förbindelser med sina handelspartners genom hamnen i Odessa, uppger RBC-Ukraine.

Ukraina exporterar omkring 90 procent av sina jordbruksprodukter sjövägen.

– De vill definitivt skära av Odessa och andra städer när det gäller infrastruktur. De slår till och dödar både människor och ekonomin för att minska vår exportkapacitet genom den maritima korridoren, säger Volodymyr Zelenskyj, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: D. Ermolenko

Text: Redaktionen