SVERIGE: Stort missnöje – stridspiloter väljer att lämna

2022 05 11

Det finns ett utbrett missnöje bland svenska stridspiloter.

Flera piloter har valt att lämna sina tjänster i höst, enligt uppgifter till Officerstidningen.

Samtidigt befarar Officersförbundet, som ansvarar för cirka 13 500 anställda inom Försvarsmakten, att situationen kan eskalera om Försvarsmakten inte agerar.

Ansökt om tjänstledighet

Enligt uppgifter till Officerstidningen har ett antal stridspiloter på samtliga stridsflygdivisioner ansökt om tjänsteledighet till hösten.

Det beror främst på  ett missnöje över sin karriärutveckling men också på en frustration över rådande lönestruktur och kommande pension, rapporterar tidningen.

Bekräftar situationen

Officersförbundets förbundsdirektör Johan Hansson bekräftar tidningens uppgifter.

– Ja, vi känner till att det finns stridspiloter som överväger att lämna eller redan har börjat fundera på annat, antingen att sluta helt eller vara tjänstlediga för studier. Hur utbrett det är vet vi inte, så det ska förstås inte överdrivas. Men det indikerar något mycket viktigt – att man tappat tilltron till sin karriärutveckling, säger han och tillägger:

– Vi vill givetvis att arbetsgivaren inte bara ska vara framgångsrik i sin rekrytering, vi är mycket måna om att arbetsgivaren Försvarsmakten ska kunna behålla sin militära personal som man investerat stora summor tid och pengar i.

Allvarlig situation

Flygvapnets chef Carl-Johan Edström bekräftar att bristen på stridspiloter är något som Flygvapnet ser allvarligt på.

– Vi gör ett antal saker för att säkerställa att vi inte får de här avhoppen mitt i karriären. Vi vill ha en relevant och transparent lönestruktur, arbeta med pensionsfrågan och jämställdhet, samt att man ska kunna arbeta vid samtliga av Flygvapnets garnisonsorter. Vi har jobbat i ett och ett halvt år med åtgärder och jag är stolt över vårt arbete. Men jag är inte nöjd än och vi måste jobba vidare, säger han till SvD.

Mitt under upprustningen

Stridspiloternas avhopp kommer mitt under en period där Sveriges försvar rustas upp. Nyligen har riksdagen beslutat att två procent av BNP ska avsättas till försvarsbudgeten.

Trots detta är inte Carl-Johan Edström orolig.

– Det här kommer inte att påverka beredskapen. Vi prioriterar hela tiden för att säkerställa att vi har ett flygvapen som klarar av kraven som ställs även under det kommande året, säger han till tidningen.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Då måste du kontakta banken direkt – när du får Swish

2026 07 26

Swish förenklar livet för många, men används också i kriminella syften.

Swish har blivit oerhört populärt bland svenskarna.

8,8 miljoner använder betaltjänsten – och i maj månad genomfördes totalt 107 miljoner betalningar via tjänsten.

Men samtidigt uppmärksammas nu ett mer besvärande fenomen.

Vissa försöker få andra att ta emot swishbetalningar och be dem ta ut kontanter för att tvätta pengar.

“Mattias” drabbad

Den 53-åriga Stockholmsbon Mattias, som egentligen heter något annat, är en av dem som drabbats.

Inför en fotbollsmatch skulle han träffa några vänner på Södermalm, när två unga män kom fram till honom.

– En av dem hoppar ut ur bilen och frågar om jag kan hjälpa honom med en grej. Han säger att han behöver pengar för att gå och klippa sig, men att hans bankkort inte fungerar, säger han till SvD.

Sade nej

Killen som kom fram ville swisha en summa till Mattias, som han sedan skulle ta ut i kontanter.

Mattias hade hört talas om att kriminella tvättar pengar via swish, och sade därför nej.

Om han hade sagt ja kunde han ha gjort sig skyldig till penningtvättsbrott.

Towe Hägg vid Stockholmspolisen berättar att man bör ta kontakt med banken direkt om en oväntad swishbetalning dyker upp på kontot.

Att låna ut sitt bankkonto till pengatvätt är nämligen brottsligt även om man inte har uppsåt.

– Tar man emot pengar, eller förmedlar dem vidare, måste man vara säker på var de kommer ifrån, säger Hägg.

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Då blir man penningmålvakt

En penningmålvakt är någon som tar emot pengar på sitt konto och skickar dem vidare, ofta på uppmaning av någon annan. 

– Det kan låta harmlöst men handlar ofta om pengar från kriminell verksamhet, förklarar Swish.

– Syftet är att göra det svårare att se var pengarna kommer ifrån, eftersom de passerar flera olika konton.

Var uppmärksam

Swish uppmanar svenskarna att vara uppmärksam på om:

- Du får pengar du inte förväntat dig.

- Någon ber dig föra vidare pengar.

- Du erbjuds ersättning för att ta emot eller föra vidare pengar – ofta med argument som att det är “enkelt” eller “snabba pengar”.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Swish resp Swedbank

Text: Redaktionen


26 juli 2026

S vill skärpa lagen – ”helt orimligt att tjäna pengar på det”

2026 07 26

Den 13 september är det val i Sverige.

Vallöftena Inför nästa mandatperiod presenteras i en strid ström.

Socialdemokraterna lyfter olika områden där satsningar ska göras, om partiet vinner förtroende i höstens val. Bland annat sjukvården.

Genom massiva satsningar på personalen ska vårdköerna kortas, kontakten med vårdcentralen underlättas och tryggheten återuppbyggas i hela landet, uppger partiet.

Fritt fram för alternativ

En av vårdfrågorna som S siktar in sig på är alternativmedicinska behandlingar, rapporterar SvD.

Idag finns regleringar kring några allvarliga sjukdomar som diabetes, epilepsi och cancer. De får endast legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal hantera.

Men i övrigt är det relativt fritt fram för alternativmedicinen, där också tillsynen är relativt liten.

Detta vill S ändra på.

– Sjuka människor ska inte hamna i händerna på oseriösa aktörer. Det riskerar att undergräva tilltron till vården och kan göra att människor avstår behandling med livshotande konsekvenser, säger partiets sjukvårdspolitiska talesperson, Fredrik Lundh Sammeli, till tidningen. 

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

”Helt orimligt att tjäna pengar”

S menar att nuvarande linje är ett hål i lagen, och vill nu skärpa reglerna kring marknadsföring av behandlingar som saknar vetenskaplig grund och stärka patientskyddet.

– Det är helt orimligt att man utan vetenskapligt stöd kan tjäna pengar på människors utsatthet. Lagstiftningen hänger inte med i dagens utveckling, säger Fredrik Lundh Sammeli.

Sjukvårdsminister Elisabeth Lann (KD) utesluter inte att se över lagen kring alternativa medicinska behandlingar, men har under nuvarande mandatperiod prioriterad andra frågor, uppger tidningen.

Fokus på vårdköer

Under de senaste fyra åren har ett av regeringens stora fokus varit att minska vårdköerna. Och enligt siffror som de styrande partierna presenterar har trenden börjat vända neråt.

– Regeringens målmedvetna fokus att korta köerna har tack vare regionernas och framförallt vårdpersonalens arbete gett resultat. Vi fortsätter arbetet för att varje patient ska få vård i tid, säger Elisabet Lann, i ett uttalande.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen