SVERIGE: Stort tumult i Sveriges Radio

2022 06 15

Journalisten Jens Ganman skapade tumult när han medverkade i P1 Morgon.

Tillsammans med författaren och före detta komikern Aron Flam har han skrivit boken ”Älskade public service”.

I boken kritiserar författarna public service. Bland annat anser Flam och Ganman att SR och SVT inte förhåller sig opartiska i sin rapportering.  

Inbjuden till debatt

Jens Ganman var inbjuden till P1 för att debattera public services opartiskhet mot SR:s tidigare vd Ove Jansson.

Aron Flam hade följt med, men släpptes inte in i studion, vilket irriterade Jens Ganman.

Han ansåg att programledaren i studion inte kunde förhålla sig opartiskt eftersom han är avlönad av SR.

Krävde en förklaring

– Det blir två mot en, hävdade Ganman i programmet och vände sig direkt till programledaren.

– För lyssnarens skull tror jag att du måste förklara varför inte Aron är med här inne nu?

Programledare svarade:

– Inbjudan var till en bredare diskussion om public service bland annat med utgångspunkten i er bok. Den inbjudan var att en av er skulle komma hit och ni fick själva välja. 

– Men varför inte två? För nu är ni ju två mot en, fortsatte Jens Ganman.

”Avlönad av public service”

Ganman fortsatte sin utläggning genom att framställa programledaren som en tredje debattör i diskussionen.

– Du är avlönad av public service så det är klart att du är på public service sida. Det blir ofta så här av någon konstig anledning, att det är två mot en. Kan du förklara varför Aron inte är med?

– För att vi vill ha en diskussion med en person som är för public service och en person som är emot public service. Det ingår inte i mitt jobb att ha åsikter om public service, svarade programledaren.

Ett argument som Jens Ganman återigen bemötte med en utläggning om att programledaren är avlönad av public service och därmed, enligt honom, inte kan inta en opartisk ställning.

Text: Redaktionen


Bakslag för Elon Musk – “Vi förkastar hans försök”

2025 02 16

Elon Musks jättebud nekas officiellt.

En grupp investerare ledda av Elon Musk har försökt köpa Chat GPT-ägaren Open AI för 97,4 miljarder dollar, motsvarande drygt 1 000 miljarder kronor.

Nu kommer besked om att Musk får avslag - detta då Open AI:s styrelse tydligt avvisar techmiljardärens försök.

Det rapporterar flera medier.

Bakslag för Musk

Elon Musk, som utöver sitt arbete i Vita huset även arbetar med företag som Tesla och X, har velat lägga till AI-giganten Open AI i hans portfölj.

Så här säger Bret Taylor, OpenAI:s styrelseordförande, som svar på försöket:

– OpenAI är inte till salu, och styrelsen har enhälligt avvisat Musks senaste försök att störa sin konkurrent.

“Inte upp till konkurrenten”

Erbjudandet avvisades snabbt tidigare i veckan av OpenAI: s verkställande direktör Sam Altman, som kallade det en taktik från en konkurrent för att ”sakta ner oss” och betonade att företaget ”inte är till salu”. 

Andrew Nussbaum, en rådgivare till OpenAI-styrelsen, sade också tidigare i ett uttalande att OpenAI inte ville sälja och betonade att styrelseledamöternas ”enda plikt” är att uppfylla företagets uppdrag att bygga mer kraftfulla, hypotetiska AI-system som kallas artificiell allmän intelligens (AGI) som gynnar mänskligheten. 

– Med all respekt, det är inte upp till en konkurrent att avgöra vad som är bäst för OpenAI:s uppdrag, säger han enligt Bloomberg.

Kritiseras och hyllas

Elon Musk har gått från multimiljardär och företagsägare till ett nytt namn i Vita huset.

Åsikterna om Musk är spridda, och BBC har pratat med några personer med olika åsikter om honom.

– Personligen älskar jag honom. Finansiellt och ur ett affärsperspektiv behöver vi någon som vet vad tusan de gör. Och om det är någon som gör det så är det Donald Trump och Elon Musk, säger en person.

“Försöker vara president”

En annan person som BBC pratat med är mer skeptisk till Musks roll i Vita huset.

– Jag är rädd för honom. Jag tror att han försöker bli president, säger personen.

Foto: TED Conference flickr

Text: Redaktionen


USA ger Europa mardrömsbesked

2025 02 16

Europa har fått ett mardrömsbesked av USA.

Kriget i Ukraina och Rysslands roll i världen spelar en avgörande roll även för EU-ländernas säkerhet.

Därför är många EU-ledare mycket oroliga över hur samtalen mellan USA och Ryssland om Ukraina kommer att gå.

Och nu får de europeiska länderna ett mardrömsbesked.

”Kommer inte att hända”

Europa portas från de planerade fredsförhandlingarna mellan Ryssland, USA och Ukraina.

De europeiska länderna kommer inte att få sitta med vid förhandlingsbordet.

Det beskedet ger USA:s Ukrainasändebud Keith Kellogg idag, rapporterar The Guardian.

– Jag är realistisk, och det kommer inte att hända, säger Kellogg om möjligheten för EU-länder att delta i förhandlingarna.

Kellogg understryker att han vill vara ärlig men att han förstår att det ”skaver lite” för de europeiska länderna. Samtidigt uppmuntrar han EU-länderna att försöka påverka förhandlingarna utifrån.

– Till mina europeiska vänner skulle jag säga: gå in i debatten, inte genom att klaga på om ni sitter vid bordet eller inte, utan genom att komma med konkreta förslag och idéer, och genom att öka försvarsutgifterna, säger Kellogg, enligt tidningen.

Kellogg menar att tidigare förhandlingar har misslyckats bland annat för att det har suttit för många parter vid förhandlingsbordet.

Väcker bestörtning i Europa

Beskedet går emot vad den amerikanska vicepresidenten JD Vance sade så sent som igår, då han menade att Europa ”självklart” kommer att delta i förhandlingarna.

Det är ett mardrömsbesked för EU, och många EU-ledare lär ta emot det med bestörtning, enligt tidningen.

Ukraina- och Rysslandfrågan är i allra högsta grad avgörande för hela Europas säkerhet, och många europeiska ledare litar inte på Trump.

Enligt polska uppgifter har Frankrikes president Emmanuel Macron bjudit in europeiska ledare till Paris på söndag för att diskutera hur man ska förhålla sig till situationen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har tidigare varnat för att Europa kommer att uteslutas från förhandlingarna, och har också uppmanat Europa att bilda en egen armé.

Foto: USGC

Text: Redaktionen