SVERIGE: Stort tumult i Sveriges Radio

2022 06 15

Journalisten Jens Ganman skapade tumult när han medverkade i P1 Morgon.

Tillsammans med författaren och före detta komikern Aron Flam har han skrivit boken ”Älskade public service”.

I boken kritiserar författarna public service. Bland annat anser Flam och Ganman att SR och SVT inte förhåller sig opartiska i sin rapportering.  

Inbjuden till debatt

Jens Ganman var inbjuden till P1 för att debattera public services opartiskhet mot SR:s tidigare vd Ove Jansson.

Aron Flam hade följt med, men släpptes inte in i studion, vilket irriterade Jens Ganman.

Han ansåg att programledaren i studion inte kunde förhålla sig opartiskt eftersom han är avlönad av SR.

Krävde en förklaring

– Det blir två mot en, hävdade Ganman i programmet och vände sig direkt till programledaren.

– För lyssnarens skull tror jag att du måste förklara varför inte Aron är med här inne nu?

Programledare svarade:

– Inbjudan var till en bredare diskussion om public service bland annat med utgångspunkten i er bok. Den inbjudan var att en av er skulle komma hit och ni fick själva välja. 

– Men varför inte två? För nu är ni ju två mot en, fortsatte Jens Ganman.

”Avlönad av public service”

Ganman fortsatte sin utläggning genom att framställa programledaren som en tredje debattör i diskussionen.

– Du är avlönad av public service så det är klart att du är på public service sida. Det blir ofta så här av någon konstig anledning, att det är två mot en. Kan du förklara varför Aron inte är med?

– För att vi vill ha en diskussion med en person som är för public service och en person som är emot public service. Det ingår inte i mitt jobb att ha åsikter om public service, svarade programledaren.

Ett argument som Jens Ganman återigen bemötte med en utläggning om att programledaren är avlönad av public service och därmed, enligt honom, inte kan inta en opartisk ställning.

Text: Redaktionen


JUST NU: Två personer har hittats döda

2025 07 08

Två personer har påträffats avlidna i Gällivare kommun.

Personerna har hittats döda i en bostad.

En förundersökning om mord har inletts. Detta för att polisen ska kunna vidta de utredningsåtgärder som krävs.

Det råder dock oklara omständigheter kring händelsen.

– Inledningsvis är omständigheterna kring de två dödsfallen oklara så polis arbetar för att reda ut dem, framhåller polisen i ett uttalande.

I nuläget finns det inte någon misstänkt.

Tekniker på plats

Anhöriga är underrättade om dödsfallen.

Polisens tekniker har undersökt bostaden och en rättsmedicinsk undersökning av de avlidna ska utföras.

– I väntan på resultatet av den finns inte mer information att lämna, uppger polisen.

Ytterligare dödsfall

Under tisdagen rapporterar polisen om ytterligare ett dödsfall.

En man har hittats avliden i vattnet i Pajala.

– Finsk polis har tidigare sökt en man som anmälts försvunnen i området. Den avlidna personen är med stor sannolikhet den försvunne mannen, framhåller polisen.

Mannens anhöriga är underrättade.

Polisen misstänker inget brott.

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Hotelljätte slopar frukost – ingår inte längre i priset

2025 07 08

Nordens största hotellkedja slopar frukosten i det vanliga hotellpriset.

Från och med i år kommer frukosten inte att ingå när du bokar en natt på Scandic.

Det har hotelljätten bestämt.

Istället kommer gästen framöver att behöva betala en separat avgift för att få ta del av frukosten, rapporterar SVT.

Scandic själv kallar det för en "flexibel" lösning som “skräddarsyr upplevelsen efter önskemål”.

– Man kan lägga till frukost i bokningen, välja att ta med sig något litet att äta eller helt avstå från frukost. Valet kan göras före ankomst eller på hotellet, säger Johanna Uimonen, som jobbar som kommunikationschef för Scandic Finland, till tv-kanalen.

Bryter tradition

Frågan är av känslig karaktär.

I Norden har det länge varit praxis att frukosten ska ingå i hotellnattspriset och många ser det som en självklar del av upplevelsen.

Just Scandic har dessutom länge slagit sig för bröstet för just sin rikliga frukostbuffé.

– Hotellfrukosten är någonting utöver den vanliga hemmafrukosten, framhåller hotelljätten på sin hemsida.

"Bye bye Scandic"

Nyheten möts av blandade reaktioner. En del turister som SVT talat med på stan är för att frukosten ska ingå i priset, andra är emot. Det kan till exempel vara att besökaren hellre ändå äter frukost någon annanstans.

På sociala medier har frukoststoppet redan skapat reaktioner.

– Bye bye Scandic, uttrycker en användare på X som noterat Scandics förändring.

LÄS MER: Ryska turister erbjuds oväntad resa – prislappen: 28 000 kronor

"Positivt gensvar"

Scandic förklarar att hotellkedjan har testat förändringen på flera hotell. Enligt företaget har återkopplingen varit positiv.

Hotellbjässen beskriver sig själv som en “pionjär” som driver utvecklingen av hotellbranschen. 

SVT framhäver att det nya beskedet kan äventyra den nordiska traditionen om inkluderad frukost i priset. 

Fakta Scandic

  • Grundades 1961
  • Nordens största hotelloperatör
  • Omkring 280 hotell i sex länder
  • Nordens största geografiska räckvidd
  • Över 19 000 anställda

Källa: Scandic

Foto: J. Żerdzicki

Text: Redaktionen