SVERIGE: Stort tumult i Sveriges Radio

2022 06 15

Journalisten Jens Ganman skapade tumult när han medverkade i P1 Morgon.

Tillsammans med författaren och före detta komikern Aron Flam har han skrivit boken ”Älskade public service”.

I boken kritiserar författarna public service. Bland annat anser Flam och Ganman att SR och SVT inte förhåller sig opartiska i sin rapportering.  

Inbjuden till debatt

Jens Ganman var inbjuden till P1 för att debattera public services opartiskhet mot SR:s tidigare vd Ove Jansson.

Aron Flam hade följt med, men släpptes inte in i studion, vilket irriterade Jens Ganman.

Han ansåg att programledaren i studion inte kunde förhålla sig opartiskt eftersom han är avlönad av SR.

Krävde en förklaring

– Det blir två mot en, hävdade Ganman i programmet och vände sig direkt till programledaren.

– För lyssnarens skull tror jag att du måste förklara varför inte Aron är med här inne nu?

Programledare svarade:

– Inbjudan var till en bredare diskussion om public service bland annat med utgångspunkten i er bok. Den inbjudan var att en av er skulle komma hit och ni fick själva välja. 

– Men varför inte två? För nu är ni ju två mot en, fortsatte Jens Ganman.

”Avlönad av public service”

Ganman fortsatte sin utläggning genom att framställa programledaren som en tredje debattör i diskussionen.

– Du är avlönad av public service så det är klart att du är på public service sida. Det blir ofta så här av någon konstig anledning, att det är två mot en. Kan du förklara varför Aron inte är med?

– För att vi vill ha en diskussion med en person som är för public service och en person som är emot public service. Det ingår inte i mitt jobb att ha åsikter om public service, svarade programledaren.

Ett argument som Jens Ganman återigen bemötte med en utläggning om att programledaren är avlönad av public service och därmed, enligt honom, inte kan inta en opartisk ställning.

Text: Redaktionen


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 12 09

Under hela vecka 50 råder det nationell trafikvecka i Sverige.

Det innebär att hela landet kommer att kunna märka av en ökad polisnärvaro på vägarna.

Fokus just den här veckan är nykterhet i trafiken.

– Rattfylleri dödar, hjälp oss stoppa det, framhåller Polisen södra Roslagen på sociala medier och fortsätter:

Under nationell trafikvecka vecka 50 (8–14 december) gör polisen extra nykterhetskontroller i hela landet. Alkohol och droger ligger bakom många av årets 174 dödsolyckor.

"Ska bort från vägarna"

Polisen genomför cirka tio nationella trafikveckor om året. Fokuset skiftar och kan vara exempelvis hastighetskontroller eller att upptäcka kriminell aktivitet i trafiken.

Den här veckan handlar det alltså om nykterhet.

– Onyktra förare utsätter både sig själva och andra för livsfara. Våra kontroller ska få bort dem från vägarna – och rädda liv, understryker polisen.

Uppmaningen: tipsa polisen

Polisen går samtidigt ut med en uppmaning till svenskarna. Om du misstänker att någon kör påverkad – tipsa polisen.

– Varje dag kör tusentals påverkade av droger eller alkohol i trafiken, skriver polisen i skånska Klippan på Facebook.

– Tillsammans räddar vi liv. 

Vill du tipsa polisen om någon som kör eller kommer att köra berusad kan du ringa 114 14. Är situationen akut, ring 112.

– Kom ihåg att lämna så mycket information du kan om fordon, tidpunkter, resväg med mera. Du kan vara anonym, uppmanar polisen.

LÄS MER: ”Fullständig katastrof” för alla som vill sälja bilen

Därför informerar polisen i förväg

Visionen för myndighetens trafiksäkerhetsarbete är att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafiken. Att öka andelen nyktra förare beskrivs som ett prioritet i frågan.

Sedan ett tag tillbaka väljer dessutom polisen i förväg att informera om insatserna, vilket har visat sig vara effektivt.

Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt, har Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen, tidigare sagt.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


9 dec 2025

“Börja omedelbart” – blixtorder från Putin

2025 12 09

Rysslands regering bör “omedelbart sätta igång” med en plan för strukturella förändringar i den ryska ekonomin.

Så lyder den senaste ordern från diktatorn Vladimir Putin efter ett möte med rådet för strategisk utveckling och nationella projekt under gårdagen.

Syftet är att “accelerera” tillväxten till globala nivåer, rapporterar oberoende The Moscow Times.

– I år har den ryska ekonomins tillväxttakt passerat den förväntade avmattningsfasen, säger Putin enligt tidningen.

Tre gånger mindre

Rysslands BNP uppskattas i slutet av året att växa med blott 1 procent. Det är tre gånger mindre än den globala ekonomin, som Internationella valutafonden spår kommer att växa med 3,2 procent.

Motsvarande siffror för USA väntas bli 2 procent och Ryssland förväntas ligga drygt fem gånger sämre till än Kina och Indien.

– Förutsättningar och möjligheter har nu skapats för att gradvis börja öka den ekonomiska dynamiken, säger Putin i ett tal enligt Moscow Times, och syftar på att inflationen, som är skyhög, har börjat minska.

"Inom alla livets områden"

Putins order omfattar också strukturen för Rysslands utrikeshandel. Diktatorn kräver att den måste bli mer tekniskt avancerad.

Minst 40 procent av företagen inom råvaruindustrin måste lansera produktivitetshöjande projekt.

– Istället för att bara importera måste ekonomin generera globalt konkurrenskraftiga lösningar, och inhemska innovationer måste dyka upp "inom alla livets områden", skriver den ryska tidningen och hänvisar till Putins tal.

LÄS MER: ”Inom två veckor” – jättebesked för Ukraina närmar sig

Riskerar att floppa

Diktatorns besked är att Ryssland ska komma ikapp den globala ekonomin 2018, som den var under Putins tredje presidentperiod. Då antogs det att Rysslands BNP skulle öka med 17,4 procent under de kommande sex åren.

Den prognosen floppade – ökningen landade enbart på 11,6 procent.

Andra mål i Putins nationella projekt misslyckades också: istället för att avta accelererade den naturliga befolkningsminskningen och nådde 4 miljoner människor, och realinkomsterna förblev under 2013 års nivåer, skriver Moscow Times.

Den ryska tidningen framhåller också att den ryska regeringen, i kontrast till Putins krav, inte förväntar sig någon betydande acceleration av den ekonomiska tillväxten under 2026.

LÄS MER: Jätteattack mot rysk stad – ”70 procent förstört”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen