SVERIGE: Stora problem med cancerundersökningar

2023 07 29

Flera regioner har fått problem med cancerscreening.

Det råder oroväckande svårigheter angående kallelserna till cancerscreening på flera håll i landet.

Det rör sig om kallelser till cellprovtagning för livmoderhalscancer.

Ett nytt gemensamt system håller på att införas i hela Sverige, men systemet strular och fungerar inte som det ska.

Det har lett till att kvinnor inte blivit kallade i tid, men även att felaktiga kallelser har skickats ut i bland annat Stockholm och på Gotland, rapporterar Sveriges Radio.

Stor oreda 

Ann-Charlotte Jonsson, samordningsbarnmorska vid regionen, framhåller att det rör sig om flera olika problem.

– Det är kvinnor som kommer som inte ens har tagit provet men har fått svar hem att de är positiva. Vissa kvinnor har inte fått en kallelse, det har blivit oreda i kallelserna. Vissa kvinnor har kommit oftare, en del har tappats bort, säger hon till SR.

Tagit längre tid

Jonsson förklarar vidare att svaren på kvinnornas undersökningar har försenats.

– Svaren har också tagit längre tid att få, så det har varit mycket extra jobb för barnmorskorna.

Därför händer det

När systemet skulle bytas och väl kom igång så var det inte redo, menar Katarina Lannerwall som är enhetschef för cancerprevention i regionen.

Hon förklarar att systembytet först sköts upp, och sedan var inte alla delar på plats när det väl skulle börja användas.

Ingen information har skickats ut till de som drabbats av problemen utan kvinnorna har själva behövt kontakta sin barnmorskemottagning.

Det är screening

Screening innebär att man lämnar prov fast att man känner sig frisk för att upptäcka eventuella cellförändringar.

Cellförändringar i livmoderhalsen kan utvecklas till cancer.

– Du får ett brev med en kallelse varje gång du behöver lämna prov för att få ett bra skydd mot cancer, förklarar Vårdguiden 1177.

– Det är olika om man får lämna prov hos barnmorskan eller om man får ta ett prov själv. Båda sätten är lika bra.

Foto: MedicAlert UK

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin ger riskzoner grönt ljus

2025 11 22

Säkerhetbedömningen för flygtrafiken i Ryssland är på väg att förändras.

Ryska myndigheter förbereder återöppning av ett dussin flygplatser som varit stängda på grund av säkerhetsrisker i landet, rapporterar Moscow Times.

Flygplatser redo

Enligt Rosaviatsia, den ryska civila luftfartsmyndigheten, stängdes ett flertal flygplatser i februari 2022 efter invasionen av Ukraina på grund av säkerhetsrisker i landet.

Nu sägs Ryssland vara redo att återuppta verksamheten i riskzonerna så fort Försvarsministeriet ger sitt slutgiltiga godkännande.

Totalt stängdes elva flygplatser i södra och centrala Ryssland, men tre har redan återöppnats.

– Vi är alltid i dialog med Försvarsministeriet. De återstående åtta flygplatserna är redo att öppna så snart vi får klartecken, säger Dmitry Yadrov, chef för Rosaviatsia.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Förberedelser trots osäkerhet

Transportminister Andrei Nikitin sade tidigare i veckan att myndigheterna redan förbereder flygplatserna för återstart så fort federala säkerhetsbyråer utfärdar de nödvändiga tillstånd som krävs.

Rosaviatsia uppger att personalstyrkan vid tio av södra flygplatserna har hållits på ungefär 90 procent av nivåerna före 2022, och att Rosaviatsia förra året fick 11 miljarder rubel, cirka 139 miljoner dollar för att kompensera för förlusterna från stängningarna.

Flygstopp under invasionen

Flygstoppet infördes som en direkt följd av säkerhetsrisker när Vladimir Putin startade sin invasion med trupper in i Ukraina.

De stängda flygplatserna omfattar bland annat Belgorod, Bryansk, Kursk samt den ockuperade regionen Krym.

Än så länge har inte Försvarsministeriet kommenterat när de åtta resterande flygplatserna kan öppnas igen.

Internationella reaktioner

Det internationella läget förblir spänt, och flera länder följer noga utvecklingen i Ryssland och Ukraina.

Medan de ryska myndigheterna förbereder att återöppna flygplatser, uttrycker det internationella samfundet fortsatt oro över situationen i Ukraina och de potentiella konsekvenserna av att återuppta flygtrafik mitt under en pågående konflikt, uppger den italienska nyhetsbyrån Notizie.

LÄS MER: Putins besked till omvärlden – ”Vår främsta uppgift”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Vet inte att de har pengar som kan användas” – Powers besked till kunderna

2025 11 22

Butikskedjan Power meddelar att kunder har innestående pengar att använda.

Power har etablerat sig som ett starkt varumärke på den svenska marknaden när det kommer till hemelektronik.

Kedjan har gått ut med ett meddelande om att kunder har outnyttjade bonuspengar som kan användas.

Totalt rör det sig om nästan 68 miljoner kronor.

Powers meddelande

Svenska kunder har 68 miljoner kronor i outnyttjade bonuspengar hos Power.

– För 67 947 985 kronor kan man köpa rätt många TV-apparater eller robotdammsugare. Och det är faktiskt så mycket pengar som POWERs svenska kunder har innestående just nu, tack vare hemelektronikkedjans bonussystem MyPOWER, meddelar kedjan.

– POWER påminner i mail, nyhetsbrev och när kunderna handlar i butiken, men eftersom så mycket pengar ligger kvar är teorin att många kunder glömt att de har pengar som bara ligger och väntar på att komma till roligare användning. 

Om de inte använts på två år så försvinner bonuspengarna.

“Otroligt hög summa”

Eddie Hernandez, marknadschef på Power Sverige, kommenterar.

– 68 miljoner är ju en otroligt hög summa och vi vill få ut till så många kunder som möjligt att de gärna får komma och handla ny, kul hemelektronik för sina pengar, säger han i ett pressmeddelande.

– Det känns fel att de bara ligger hos oss och väntar. Särskilt nu inför Black Friday och julperioden vet vi att de här pengarna kan bli ett välkommet tillskott för många hushåll.

Läs mer: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Mest pengar

Här är de butiker där kunderna har mest innestående pengar:

- Power Heron City: 2 418 031 kronor

- Power Barkarby: 2 873 372 kronor

- Power Högsbo: 2 320 341 kronor

- Power Helsingborg Väla: 2 303 004 kronor

- Power Norrköping: 2 219 391 kronor

Ny butik

Butikskedjan har i dagsläget 28 varuhus runt om i landet

Så sent som i oktober slog de upp dörrarna till den nya butiken i Heron City i Stockholm.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Foto: Power Noel Edling

Text: Redaktionen