SVERIGE: Stor risk för julkaos

2022 10 20

En försenad tågplan från Trafikverket kan slå hårt mot julresenärer.  

I nuläget går det inte att boka tågbiljetter efter den 11 december hos flera av de stora tågbolagen, rapporterar Aftonbladet.

Anledningen är Trafikverkets införande av det nya planeringssystemet MPK. Övergången till det nya systemet ska enligt Trafikverket ”optimera järnvägens totala kapacitet”.

Men övergången har inneburit problem.

Det nya systemet har lett till att årets tågplan är kraftigt försenad, vilket innebär att majoriteten av Sveriges tågföretag inte kunnat planera sina avgångar inför den intensiva julperioden.

Andra helgen i december varje år byts tågplanen vanligtvis ut. Tågplanen innehåller såväl tidtabell för persontåg och godståg som tidplan för banarbeten. 

”Allvarlig påverkan”

– Med mindre än två månader kvar till att tågplan 2023 träder i kraft och kort därpå en av årets mest intensiva trafikhelger på järnvägen ser vi risker för en allvarlig påverkan på järnvägstrafiken i Sverige, framhåller bransch- och arbetsgivarorganisationen Tågföretagen i en skrivelse till Trafikverket.

Branschorganisationen befarar att förseningen kommer att leda till kaos i tågtrafiken.

Risk för totalstopp

Tågföretagen varnar för ett totalstopp från och med den 11 december, då den försenade tågplanen för 2023 träder i kraft.

– Det finns inget utrymme för ytterligare förseningar i tidplanen, eftersom rådande tidplan redan nu innebär ett väsentligt minskat tidsfönster för järnvägsföretagen att anpassa den egna produktionsplaneringen, framhåller Tågföretagen i skrivelsen till Trafikverket.

Organisationen kräver att en fullständig tågplan presenteras snarast, annars kan inte säkerheten garanteras.

– Låt oss från Tågföretagen vara ytterst tydliga med detta: Sveriges tågföretag kommer inte på några villkor att bedriva tågtrafik från och med den 11 december om vi inte är övertygade om att den höga nivån på trafiksäkerhet bibehålls, efter att vi givits tillräckligt utrymme för att fullgöra vår skyldighet att bidra till hanteringen av gemensamma risker, säger Ted Söderholm, vd i statliga godstågsbolaget Green Cargo och styrelseordförande i Tågföretagen, till tidningen Järnvägar.

Foto: S. Sood resp SJ

Text: Redaktionen


JUST NU: Helt ny tv-kanal i Sverige – konkurrent till SVT

2025 10 22

En sprillans ny tv-kanal som tävlar om SVT:s kärnmålgrupp kommer att ha premiär till hösten.

I oktober lanseras gratiskanalen AfterWork TV, AWTV, som vill “möta den växande efterfrågan på innehåll som speglar och engagerar en mogen publik”.

Bakom satsningen står Pluto TV som har samlat profiler som bland annat Richard Olsson, känd från Bingolotto och Vem vet mest, och veteranen Agneta Sjödin till sina nya program.

Vi ser en tydlig efterfrågan på kvalitetsinnehåll som riktar sig till en publik som ofta förbises i dagens medielandskap. Med AfterWork TV ökar vi vårt redan stora utbud av gratis underhållning i Sverige och stärker vår position som streamingtjänsten som har något för alla. Säger Jesper Dahl, General Manager Pluto TV, Nord- och Central Europa, i ett uttalande.

"Målgruppen ska tas på allvar"

Utbudet kommer att bestå av nyproducerade svenska program. Personliga intervjuer och program om hälsa, träning, resor, husdjur och relationer är några exempel som nämns.

– Det är dags att vi tar denna målgrupp medialt på allvar och skapar innehåll åt och tillsammans med dem. Vi ska fokusera på glädje, energi och inspiration och vara en källa till positiva inslag i vardagen, säger Poppe Linge Gimling, producent och kanalchef, Afterwork TV.

Yvonne Ryding, som kommer att leda programmet “Skönhet med Yvonne”, jublar åt satsningen på en äldre målgrupp.

– En stor och viktig grupp med mycket potential, konstaterar hon i samma pressutskick.

LÄS MER: Rusning till biograferna – ny skräckfilm krossar förväntningarna

Piken mot SVT

Richard Olsson håller med.

Den tidigare SVT- och TV4-profilen kommer att vara programledare för “Nyfiken på”, ett reseprogram där programledaren besöker nya platser, städer och länder.

Han antyder även att det är just SVT:s traditionella tittargrupper man konkurrerar med.

– Det föds nya 60-åringar varje dag och då är det extra intressant att skattefinansierade statliga medier sviker sin kärnmålgrupp och hellre satsar på ungdomar som aldrig tittat på tv. Då är det det fantastisk att Pluto TV vill satsa på denna målgrupp genom att ta in AWTV i sitt programutbud, säger Rickard Olsson.

Premiären för Afterwork TV är den 23 oktober på Pluto TV. Kanalen kommer att vara tillgänglig både som linjär kanal och on demand.

LÄS OCKSÅ: Årets bästa tv-film är utsedd – finns på Netflix 

Foto: 

Text: Redaktionen


Lägger ned hela Dollarstore – Sveriges grannland har fått nog

2025 10 22

Butikskedjan Dollarstore har över 130 butiker i Sverige.

Lågprisjätten har under en längre tid storsatsat på den svenska marknaden. Så sent som i september meddelade Dollarstore att sex nya butiker öppnar i Sverige under hösten.

Men i Norge går det betydligt sämre.

Kunderna sviker, omsättningen är svag och åtgärderna som satts in för att vända trenden har inte gett önskvärd effekt.

Nu har NorgesGruppen som äger Dollarstore fått nog.

Hela kedjan läggs ned, meddelar företaget.

Det här är ett krävande beslut, men det har fattats efter noggranna utvärderingar. Mycket arbete har lagts ner på att utveckla konceptet, men tyvärr har vi inte lyckats etablera en hållbar verksamhet, säger kedjechefen Tormod Lier i ett uttalande.

Personalen i tårar

Enligt ledningen skulle det krävas “betydande kapital” för att få igång lönsamheten. Några sådana realistiska utsikter finns inte.

Därför ska nu hela verksamheten avvecklas.

Och anställda har reagerat starkt på beskedet. 

– Några grät när de fick de reda på det. De är ledsna och oroliga för vad som ska hända härnäst. Det är svårt att tänka positivt när man vet att man snart kommer att förlora jobbet, säger Qader Joeenda, butikschef på en av Dollarstores norska butiker, till E24.

LÄS MER: Stänger ny butik – hela matkedjan förutspås lägga ned

Han konstaterar samtidigt att butikerna inte drar in några pengar. Folk handlar helt enkelt inte.

– Då kanske det inte finns någon mening med att fortsätta. Men vi jobbar hårt in på sista dagen. Vi jobbar med full energi för att sälja det vi har.

LÄS OCKSÅ: Livsmedelsjätte säger upp 16 000

Mindre i Norge

Dollarstore är mindre i Norge än i Sverige. Totalt finns det 26 stycken butiker och 250 anställda, enligt E24.

NorgesGruppen har lovat att avvecklingen kommer att ske kontrollerat och “med fokus på ordning och reda gentemot medarbetare, leverantörer och samarbetspartners".

– För oss på Dollarstore är det extra viktigt att ta väl hand om alla våra anställda. De har gjort en fantastisk insats, vilket vi är mycket tacksamma för, säger Tormod Lier.

LÄS MER: Kalldusch för City Gross – “Tråkigt besked”

Foto: Dollarstore

Text: Redaktionen