15 dec 2025

SVERIGE: Stor nedskärning på IKEA

2023 05 20

Möbel- och inredningsjätten Ikea meddelar nu att man kommer att göra neddragningar på sin verksamhet i Sverige.

Ryktena om nedskärningar har cirkulerat under flera månader och stämningen bland personalen har varit dyster.

Ikeas ”hjärta” drabbas

Anställda har känt sig oroliga för att förlora jobbet och bland annat har personal ringt till media och berättat att det finns en oro på företaget – en oro som det nu visar sig finnas fog för.

– Vi är medvetna om att den här typen av förändringar är tuffa.

Det säger Jonas Grönlund, pressansvarig vid Ikea, till tidningen Smålänningen.

Och neddragningarna som ska genomföras sker inte var som helst utan vid ”Ikeas hjärta”. Det är Ikeas centrum för produktutveckling som drabbas.

Bokhyllan Billy

Avdelningen för produktutveckling kallas för Ikea of Sweden och stämningen vid huvudkontoret i Älmhult är minst sagt sorgsen.

Ikea-succéer som bokhyllan Billy, soffan Klippan, värmeljuset Glimma och den blå bärkassen Frakta har alla varit alldeles nykläckta produkter en gång i tiden – innan de blev supersuccéer och spred glädje världen över.

Oron är nu stor för hur nedskärningarna på Ikeas produktcentrum kommer att slå mot den populära möbelvaruhuskedjans utbud.

Drabbar vänner och familjer

Ikeas ledning indikerar emellertid att man nu i första hand fokuserar på alla anställda som drabbas.

Det handlar om 200 tjänster som ska bort vid produktutvecklingen.

– Den här typen av förändringar är tuffa och kan skapa stress och osäkerhet bland medarbetare, kollegor, vänner och familjer, framhåller Jonas Grönlund vid Ikea till SVT.

Ikea betonar dock att det kan bli färre än 200 personer som förlorar jobbet om exempelvis naturliga avgångar kan komma att påverka antalet berörda.

"Uppdaterar" sitt arbete

När uppgifterna om förändringar på Ikea först kom ut i media svarade Ikeas ledning defensivt.

– Ett behov av att uppdatera hur vi arbetar tillsammans, hur arbetet leds och hur verksamheten är strukturerad, svarade då Ikeas talesperson, till Expressen

Betydelser för Ikea of Sweden – som drabbas av nedskärningarna – lyfts fram av Ikea själva på möbelkedjans webbsida.

Lågt pris

Under fliken ”Ikea of Sweden” finns rubriken ”Design by IKEA of Sweden” med följande text.

– Nya produktidéer på IKEA är inspirerade av människors vardagsbehov och drömmar.

– Det handlar om att hitta den bästa och mest kostnadseffektiva lösningen med vägledning av Demokratisk Design – god form, funktion, kvalitet, hållbarhet och lågt pris.

Foto: Ikea

Text: Redaktionen


09 jun 26

Kalldusch för hushållen – beskedet ingen vill ha

2026 06 10

Räkna med dyrare kvitton framöver.

Nu ger svenska storföretag besked om nya prishöjningar.

Enligt en kartläggning från Riksbanken planerar samtliga företag att höja sina försäljningspriser det kommande året.

Prishöjningarna kommer att ske, oavsett om ett fredsavtal i Mellanöstern nås i närtid.

– Även om det blir fred i dag finns det kostnadsökningar som kommer behöva tas ut, framhåller Riksbanken.

Mycket kan ändras

Det är fortfarande osäkert hur stora prishöjningarna kommer att bli för svenska konsumenter.

– Än så länge pratar de om mindre prishöjningar, men det beror på hur kostnaderna och efterfrågan utvecklas, uppger Riksbanken.

Inflationen stiger

Beskedet om prisökningarna kommer efter att inflationen enligt KPIF steg från 0,8 procent till 1,5 procent i maj.

– Preliminära beräkningar visar att energi- och tjänstepriserna ökade i maj vilket bidrog till inflationstaktens uppgång, säger Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB.

Stor osäkerhet

Enligt Riksbankens kartläggning pressas många svenska företag av högre oljepriser till följd av energikrisen i Mellanöstern.

Än så länge är dock situationen hanterbar.

– Det beror bland annat på att företagen blivit mer motståndskraftiga mot olika typer av störningar efter lärdomarna från de senaste årens kriser. Men ju längre kriget pågår, desto större förväntas effekten bli för både företagen och ekonomin i stort. Även om kriget får en lösning i närtid väntas vissa kostnader förbli förhöjda under en period, framhåller Riksbanken.

ANDRA LÄSER: Populär investering kan rasa 20 procent – analytiker varnar

Högre matpriser

Krisen i Mellanöstern har bland annat lett till ökade kostnader för svenskt jordbruk.

Kostnaderna har ökat kraftigt för både drivmedel och gödsel, vilket befaras leda till högre matpriser i Sverige.

LÄS OCKSÅ: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Ovanligt väderfenomen på midsommar – hela Sverige berörs

2026 06 10

Med bara 10 dagar kvar till midsommar kommer ett glädjande väderbesked för alla som hoppas på sol och uppehåll. 

För en gångs skull ser det ut som att svenskarna kan lämna paraplyet hemma.

Det visar en sammanställning av väderoddsen från Unibet.

Enligt spelbolagets tyder det mesta på att årets midsommar blir ovanligt torr. Hela Sverige kan slippa nederbörd, vilket är mycket ovanligt.

– I varje stad som listas är det större sannolikhet för att det inte faller regn än att det gör det, framhåller Unibet.

”Hela landet”

Den som vill maximera chansen till en solig midsommar uppmanas att fira i Gotland eller Västerbotten. Områdena toppar listan över platser med störst sannolikhet för uppehållsväder.

I både Visby och Umeå uppskattas sannolikheten för en regnfri midsommar till över 90 procent.

Även Kalmar, Karlskrona och Luleå ligger högt med en sannolikhet på 87 procent.

Chansen för en regnfri midsommar i storstäderna bedöms också som ovanligt god. I Stockholm, Göteborg och Malmö uppskattas sannolikheten till 80 procent.

– Det är sällan vi ser att oddsen pekar på så pass stora chanser för regnfri midsommar för i praktiskt taget hela landet. Både storstäder och landsbygd, från norr till söder kan se fram emot en dag utan tunga regnskurar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

ANDRA LÄSER: TRUMP: Stort besked om två eller tre dagar

Hela listan

Här är Unibets odds för en regnfri midsommar, stad för stad:

- Visby: 90,9% (odds: 1.10)

- Umeå: 90,0% (1.10)

- Luleå: 87% (1.15)

- Kalmar: 87% (1.15)

- Karlskrona: 87% (1.15)

- Kiruna: 83% (1.20)

- Stockholm: 80% (1.25)

- Göteborg: 80% (1.25)

- Malmö: 80% (1.25)

- Sundsvall: 80% (1.25)

- Östersund: 77% (1.30)

- Örnsköldsvik: 77% (1.30)

- Västerås: 77% (1.30)

- Norrköping: 77% (1.30)

- Karlstad: 77% (1.30)

- Örebro: 74% (1.35)

- Uppsala: 74% (1.35)

- Halmstad: 71,4% (1.40)

- Jönköping: 71,4% (1.40)

- Gävle: 71,4% (1.40)

LÄS OCKSÅ: MARDRÖMSBESKED: Bränslepriset kan dubbleras

Foto: lilmedia

Text: Redaktionen